Český lukostřelecký svaz

Česká lukostřelba se rozrůstá o novou disciplínu - lukostřelecký biatlon

Na posledním Valném shromáždění ČLS byla schválena pravidla dosud u nás neznámé lukostřelecké discipliny – letní varianty lukostřeleckého biatlonu (v zahraničí Run-Archery). Popularita této discipliny v současnosti raketově roste v Evropě i ve světě a zájem o ni souvisí s růstem popularity klasického malorážkového biatlonu a také se zájmem o běžecké sporty celkově. Nejaktivnějšími propagátory tohoto sportu jsou „velmoci“ klasického biatlonu – tedy Německo, Francie a také Rusko, a mimo nich ještě Holandsko. Tato silná koalice má vysoké ambice a předsevzala si postavit lukostřelecký biatlon na evropskou a světovou úroveň a vytvořit z něj novou oficiální lukostřeleckou disciplinu. V současnosti se finalizují oficiální pravidla, která poté, co budou schválena, budou tvořit základ soutěží, jako jsou mistrovství Evropy a světa a možná také Světových her.

 

Ale co to vlastně lukostřelecký biatlon je?

 

Jedná se o klasickou kombinaci běhu (dráhového, silničního, crossu) a střelby z luku. Závodníci běží s vlastním lukem určený počet běžeckých kol, mezi jednotlivými koly probíhají střelnicí, kde střílejí na papírové nebo sklápěcí terče, v případě zásahu terčů pokračují v běhu, pokud však minou terče, musí absolvovat trestná kola.

 

Závody se většinou běhají systémem masového startu, takže sami závodníci i diváci mají po celou dobu závodu okamžitý přehled o pořadí závodníků. Jako nejčastější discipliny se běhají tzv. sprinty – např. 3x400m se dvěma střeleckými položkami, dále „dlouhý“ individuální závod, např. 5x1000m se čtyřmi střelbami mezi jednotlivými koly, a dále štafety. Oproti klasickým lukostřeleckým zvyklostem se střílí nejenom střelba vstoje, ale také vkleče, což opět činí závody atraktivnějšími.

 

V současnosti se pořádají závody převážně ve výše uvedených zemích, ať už jako více-kolové národní pohárové soutěže, národní mistrovství, nebo jako nejvyšší současná soutěž – Evropský pohár. Tyto státy mají také své oficiální reprezentační týmy a díky tomu tyto soutěže probíhají na špičkové úrovni.

 

Zájem o lukostřelecký biatlon roste i ze strany médií i diváků. To nejzajímavější, co může disciplina nabídnout, je divácká atraktivita, akční průběh závodů s velmi nepředvídatelným výsledkem, dynamika a možnost zapojení diváků do fandění, jak na trati, tak i na střelnici.

 

Doufejme, že schválením našich pravidel se i u nás probudí zájem o tento sport a Česká republika jako biatlonová velmoc se přidá nejen mezi propagátory, ale i mezi velmoci lukostřeleckého biatlonu.

 

03.11.2017 (tk)

Aktuality

Na posledním Valném shromáždění ČLS byla schválena pravidla dosud u nás neznámé lukostřelecké discipliny – letní varianty lukostřeleckého ...
Reprezentanti ve složení  Marie Horáčková,  Jan Vožech,  Michal Hlahůlek,  Martin Hámor,  Vladimír Brada a  Martin ...
Fyzio fitness pro lukostřelce v praxi    Datum: 25.3.2018 (Kapacita tohoto semináře byla naplněna.) a byl vypsán další termín 14. ...
V příloze naleznete návrhy nové symboliky ČLS, která bude projednávána na VS ČLS dne 7.4.2018.
Ve dnech 13. - 14. 1. 2018 se v prostorách ČUS pod vedením Kristina Reitmeier a Kateřiny Končalové uskutečnilo školení pro kandidáty rozhodčího ...
Je to tady! Začíná další ročník sportovně-společenská akce Díky, trenére. Opět je možné na webové stránce Díky, trenére  nominovat ...
Přečtěte si lednové vydání World Archery News. 
Vážení členové ČLS, v příloze naleznete pozvánku na VS ČLS, která se koná 7.4.2018 v SC Nymburk.    
Místo konání: SC Nymburk   Termín akce: 10.-14.1.2018   Vedoucí soustředění, trenér: Hana Majarová   Trenéři: ...