Český lukostřelecký svaz

Reprezentace

ME v 3D lukostřelbě 25.-30.9.2023, San Sicario Alto Itálie

Počet účastníků: 189

Počet zemí: 22

 

Holý luk muži: BAJTL Pavel, DOBRÝ Jan

Dlouhý luk muži: Peška Dalibor

Dlouhý luk ženy: Dvořáková Petra

Tradiční luk muži: Madurkay Petr, Rožnovský Tomáš

Tradiční luk ženy: Korábečná Jarmila, Navrátilová Radka

Kladkový luk ženy: Zikmundová Martina

 

Na ME v 3D , které pořadatel umístil do horské oblasti italských Alp v regionu Cesana-Sansicario, odjela reprezentační výprava s cílem potvrdit vzestupnou tendenci výkonnosti a s očekáváním, že poctivá příprava se odrazí i v umístění se na medailových pozicích. Do místa dění reprezentace odcestovala soukromě řešenou dopravou. Po celou dobu soutěže bylo slunečné počasí, ranní teploty 9C- odpolední 23C, bezvětří – slabý vítr.

 

Den -1    

Střelci využili včasného příjezdu do místa konání k treninku, obeznámení se se zázemím a prostředím mistrovství, pro registraci a případné otázky k závodu tak bylo dostatek času a prostoru.

 

Den 0.      

Trénink střelců, schůzka kapitánů, zahajovací ceremoniál.

 

Den 1. První kvalifikační kolo

T.Rožnovský se umístil mezi „TOP 5“,cca 5ti bodový rozdíl střelců.

 

Den 2. Druhé kvalifikační kolo

T. Rožnovský zvítězil ve své kategorii s náskokem desítek bodů. Po ukončení kvalifikace se tento den konalo semifinále MIX teamů, kam se naše družstvo probojovalo. V souboji o postup do finále o titul jsme prohráli s týmem Rakouska. V utkání o 3tí místo jsme se utkali s týmem Španělska. Náš výkon byl tady perfektní a naši střelci Jarmila Korábečná a Tomáš Rožnovský zvítězili a získali tak pro Českou republiku bronzové medaile.

 

Den 3. Den individuálních eliminací  

Naši reprezentanti svedli vyrovnané souboje, kdy mnohdy rozhodoval bod od úspěchu. Z tohoto dne postoupila do semifinálového pokračování J.Korábečná, která se tak přidala do semifinálových bojů k T.Rožnovskému, který si svým umístěním zajistil přímý postup.

 

Den 4. Eliminace družstev

Den eliminací družstev, kde i my jsme měli snad první historické zastoupení a ukázali tak ostatním, že naše lukostřelba má vzestupnou tendenci. Jsme zkrátka rok od roku víc „na očích“ . Naše ženské družstvo se utkalo s favority soutěže domácím teamem Itálie, a bohužel se tato statistika odrazila i ve výsledku. Ovšem již samotná účast v této kategorii, kde ve složení družstva jsme měli luk kategorie TRRB namísto možného BB, je úspěchem.

 

Den 5. Den semifinálových a finálových utkání

Naši zástupci J.Korábečná a T.Rožnovský neuspěli v semifinále, a tak je čekal boj o bronzové medaile. Z této dvojce byla úspěšnější Jarmila Korábečná, která svůj duel strhla na svoji stranu až rozstřelovým šípem. Získala tak bronzovou medaili.

 

Po medailových ceremoniálech byla oficiálně ukončena účast reprezentační akci.

Jsme rádi, že si zpět do ČR odvážíme kousek toho, pro nás, bronzového sluníčka sebou.

Po dobu účasti nebyly zaznamenány žádné stížnosti.

 

V Prostějově 3.11.2023                                                          Karel Bohm

                                                                                         Vedoucí výjezdu

 

05.11.2023 (hm)

MS v terčové lukostřelbě dospělých, 31.7. – 6.8.2023, Berlín Německo

Počet účastníků: 512

Počet zemí: 75

 

Vedoucí výjezdu: Hana Majarová

Osobní trenéři: Zdeněk Horáček, Tomáš Valenta

Muži RL: Michal Hlahůlek, Adam Li, Josef Křesala

Ženy RL: Marie Horáčková, Jindřiška Vaněk Vaněčková

Muži KL: Martin Vaněk, Pavel Zaoral, Filip Reitmier

 

Letošní MS bylo významným závodem vzhledem k rozdělení prvních míst na Olympijské hry 2024 v Paříži. Pro nadcházející hry se změnil způsob rozdělení kvót, jehož plusy a mínusy, zejména pro menší státy, bude možné vyhodnotit po ukončení celého procesu v příštím roce. Závod se stejně jako předchozí světové poháry konal na ploše vedle Olympijského stadionu. Ač byl termín závodu v polovině prázdnin, počasí odpovídalo spíše podzimu. Vanul silný vítr, občas s přeháňkami i bouřkovými, a bylo poměrně dost chladno. Kromě oficiální autobusové dopravy jsme využívali i místního mhd, které bylo v závěru spolehlivější a mnohdy rychlejší.

 

Výsledky:

Kompletní výsledky ze závodu

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=14856

 

Průběh závodu:

Výsledky kvalifikace ve všech kategoriích poznamenalo počasí. Ve srovnání s výsledky z letošních světových pohárů kleslo průměrné skóre u širšího startovního pole cca o 20-30bodů u RL, a 10bodů u KL. Z naší výpravy se nejlépe dařilo Marii Horáčkové, která potvrdila letošní vysokou formu a nástřelem 658b si zajistila skvělé sedmé místo a přímý postup do 1/16 eliminací. Tato výchozí pozice byla na tomto MS o to cennější vzhledem ke kvalifikačním kvótám v soutěži jednotlivců. V kategorii mužů se překvapivě nejlépe dařilo Josefu Křesalovi, který na MS naskočil na poslední chvíli jako náhradník za zraněného Erika Ebermanna. S nástřelem 639b se umístil na 86. místě. Do eliminací se těsně probojovala už jen Jindřiška Vaněk Vaněčková. V divizi kladkového luku se lépe vedlo Martinovi Vaňkovi, s nástřelem 671b se však umístil až ke konci startovního pole na 95 místě.  Do eliminací s ním těsně prošel i Pavel Zaoral. Bohužel zbytku reprezentantů se už tolik nedařilo, kvalifikační výsledky zaostaly výrazně za očekáváním, a tak se nezapojili do eliminačních soubojů.

Vzhledem k nízkým výsledkům se do soutěže družstev probojoval pouze mix tým reflexního luku ve složení M.Horáčková a J.Křesala.

V eliminacích vládlo opravdu větrné počasí, které si se střelci na metě pohrávalo. Bylo velmi obtížné podat konstantní výkon, což na druhou stranu otevřelo cestu i střelcům z nižších kvalifikačních pozic. Takový postup předvedla Jindřiška, která se z 101 místa probojovala přes dvě vítězná kola na velmi slušné 17 dělené místo. Marie nastupovala do soutěže později a ač začala sadou s autem dokázala dvě kola eliminací vyhrát a dostat se do čtvrtfinále, které se nově celé střílelo na finálové střelnici. První kolo zvládl i Josef, v druhém už s bangladéšským soupeřem prohrál. Martinovi ani Pavlovi se první kolo nevydařilo a v soutěži tak skončili.

Mix tým taktéž nepřešel přes první kolo, když vcelku těsně prohrál s mix týmem Japonska.

Závěr šampionátu patřil už jen Marii, která suverénním způsobem ovládla finálovou střelnici a zajistila jak kvalifikační místo pro OH do Paříže, tak titul mistryně světa. Netřeba její výkon dále komentovat, vše důležité bylo řečeno v rozhovorech a příspěvcích. Byl to naprosto výjimečný den, který si budeme nejen my, kteří toho byli na místě svědky, ale i diváci u online přenosu pamatovat navěky.  

 

Závěrečné hodnocení:

Toto MS bylo velmi rozmanité, co se týká počasí a také výsledků. Zcela zjevně je to nejúspěšnější MS v moderní historii svazu zásluhou zlaté medaile, na druhou stranu jsme u zbytku výpravy zaznamenali spíše podprůměrné výkony. Vzhledem k pokračování kvalifikačního procesu směrem k OH je potřeba se zejména u mužů RL zaměřit na přípravu na nadcházející sezónu s cílem vyšší výkonnosti a zejména její stabilizaci při reprezentačních výjezdech.

Poděkování patří celé výpravě za vzornou reprezentaci a opravdu velké poděkování a gratulace patří Marušce a jejímu trenérovi za jejich dlouhodobou práci, která vyústila v titul mistryně světa. Pevně doufám, že tento úspěch bude inspirací jak sportovcům, tak trenérům, a že ukáže, že novodobá lukostřelba je komplexní sport, při kterém je nutné dbát na všechny složky sportovní přípravy, a že bez značného tréninkového úsilí úspěchu dosáhnout nelze.

 

        

V Prostějově dne 28.8.2024                                                 Hana Majarová

                                                                                                  Vedoucí výjezdu

06.10.2023 (hm)

2.kolo Evropského Grand Prix, 28.5. - 4.6.2023, Umag Chorvatsko

Počet účastníků: 196

Počet zemí: 41

 

Vedoucí výjezdu: Hana Majarová

Muži RL: Michal Hlahůlek, Adam Li, Michael Roba

Ženy RL: Jindřiška Vaněk Vaněčková

Muži KL: Martin Vaněk

Ženy KL: Martina Zikmundová

 

Druhé kolo evropského poháru bylo přesunuto z Poreče do Umagu. Střelnice se nacházela v těsné blízkosti ubytování díky čemuž jsme často chodili pěšky a mohli se tak flexibilně přizpůsobovat programu. Nicméně kvalita střelnice, resp. její zázemí, sociální nevyjímaje, bylo na nižší úrovni. Celkově organizace závodu by se dala srovnat s povedenějšími organizacemi MČR u nás. Nabízí se otázka, zda takový závod v budoucnu neuspořádat v Čechách.

 

Výsledky:

Kompletní výsledky ze závodu

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=14270

 

Průběh závodu:

Tento závod byl plánován jako přípravný závod na letošní MS. Počasí odpovídalo teplé a větrné předpovědi s čímž jsme ale vzhledem k umístění závodu k moři počítali. Kvalifikační výsledky podmínkám odpovídaly, žádná velká čísla se v průřezu kategoriemi nestřílela. Z našich se nejlépe dařilo Adamovi Li, který se s výsledkem 644b umístil na sedmé příčce a zajistil si tak postup do 1/16 eliminací. Michael Roba ani Michal Hlahůlek se nedokázali s větrem popasovat a skončili nízko v druhé polovině startovního pole. Pro Michaela Robu to byla první zkušenost na mezinárodní půdě mezi dospělými. Družstvo mužů se po kvalifikaci umístilo na 12.místě. Jindřiška Vaněk Vaněčková začala svou kvalifikaci velmi dobře, bohužel silný nárazový vítr v závěru ji, a spoustu dalších střelců, stál lepší výsledek. Pro kladkové luky nebyla kvalifikace o nic klidnější. Martině vyšla o dost lépe než Martinovi, kdy se s nástřelem 670b umístila stejně jako Adam na sedmém místě.

V eliminacích reflexního luku postoupil Michal H. a Jindřiška přes první kolo, v druhém už na své soupeře nestačili. Adam postoupil díky kvalifikaci až do 1/16 nicméně výkon z kvalifikace nepotvrdil a se svým francouzským soupeřem prohrál 3:7. V eliminacích kladkového luku si Martin výrazně spravil střeleckou chuť a ač první kolo prohrál se silným střelcem z Turecka nástřel 145b k 146b soupeře je velmi dobrý výkon. Martina měla první postup volný a v druhém kole porazila chorvatskou reprezentantku Mlinaric 144:137. V dalším kole střílela proti letos velmi úspěšné Mariyi Shkolne, která Martině nedala šanci 140:146. Martina se v konečném pořadí umístila na 5.místě což je ale skvělý výsledek.

Na druhém kole poháru jsme nenavázali na skvělý výkon družstva mužů z Lileshall ale na druhou stranu se nám výrazně zadařilo v soutěži obou mix týmů. Z nižších pozic se obě družstva probojovala až do boje o medaile. O to víc zamrzelo, když se oba mixy umístily na čtvrté příčce. I tak to byl od obou týmů skvělý výkon a bylo velmi povzbuzující mít oba týmy ve finálové čtyřce. Nejen střelcům jejich výkony vlily motivační injekci do žil.

Vzhledem k tomu, že jsme nezasáhli do bojů o zlato výjezd jsme ukončili v pátek po soutěži a vydali se na cestu domů tak, aby někteří ze střelců stihli sobotní závod 1.ligy v Praze.

 

Závěrečné hodnocení:

Tento výjezd lze hodnotit podobně jako letošní první výjezd do Lilleshall. I vzhledem k počasí se příliš nedařilo v kvalifikacích, v eliminacích bychom vzhledem ke zkušenostem závodníků už také očekávali více postupů směrem k horním příčkám. Na druhé straně závěr závodu se vydařil a výkon a týmová práce obou mixů přinesla pozitivní hodnocení.

Obě účasti na evropských pohárech mi potvrdili, že jsou to vhodné přípravné závody, kde je možné se daleko lépe prosadit než na světových pohárech. Možnost postupu v eliminacích nebo souboje v top 4  přinesou reprezentantům daleko víc zkušeností a lepší přípravu pro světové závody.

Před námi je nejdůležitější výjezd na MS v Berlíně, kde budou rozdána první olympijská místa. Konkurence na závodě bude o několik úrovní vyšší a je potřeba aby se na to všichni připravili.

                                                                                                                                                                         

V Prostějově dne 28.8.2024                                                 Hana Majarová

                                                                                         Vedoucí výjezdu

06.10.2023 (hm)

1. kolo Evrospkého Grand Prix, 2.-8.4.2023 Lileshall Anglie

Počet účastníků: 310

Počet zemí: 65

 

Vedoucí výjezdu: Hana Majarová

Muži RL: Michal Hlahůlek, Adam Li, Erik Ebermann

Ženy RL: Jindřiška Vaněčková

Muži KL: Martin Vaněk

Ženy KL: Martina Zikmundová

 

První závod venkovní sezóny dospělých proběhl na stejném místě jako loňské dorostenecké ME. Organizátoři odvedli opět dobrou práci a závod probíhal bez větších potíží. Tentokrát jsme místo oficiální dopravy na letiště vyzkoušeli místních vlakových spojích, což se v ponížení nákladů vyplatilo.

 

Výsledky:

Kompletní výsledky ze závodu

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=13479

 

Průběh závodu:

Účast na 1.kole Evropského poháru měla za cíl získat dodatečné kvóty pro Evropské hry 2023. O ty zabojovalo družstvo mužů RL a jednotlivci v divizi kladkového luku. Závod byl kvůli kvalifikaci na EH uspořádán ve velmi brzkém termínu, takže jsme neměli dostatečný čas na kontrolu výkonnosti a otazníkem bylo i jarní anglické počasí. Po celý týden vládlo chladné větrné počasí, které většinu dní doprovázel sluneční svit. Pršelo jen jediný den, takže jsme v závěru měli vcelku štěstí. Nicméně kombinace chladu, větru a ostrého jarního slunce byla pro všechny vyčerpávající.

Těžko čitelný vítr ovlivnil výsledky v kvalifikaci u většiny startovního pole. Například u mužů RL střelci, kteří běžně střílí kolem 650 – 660 bodů a pohybují se standardně v půlce startovního pole se propadli o cca 20 – 30 bodů. Z našich se v kvalifikaci nejlépe vedlo Adamovi Li, který i s autem (šíp na buttonu) nastřílel slušný výsledek 634b a umístil se na 49.místě. Dobrou formu potvrdila i Martina Zikmundová, která se s 681b umístila na 8.místě, což je její nejlepší kvalifikační umístění na reprezentačním závodě. 

Ještě před kvalifikací kladkových luků proběhalo první kolo soutěže mix týmů RL, kde náš pár podlehl Dánům 3:5. Dále do soutěže nastoupily týmy mužů RL včetně českého výběru, který měl v prvním kole za soupeře Poláky. Jednoznačný výsledek 5:1 a vysoké nástřely na sady nám udělaly velkou radost. V dalším kole byl soupeř papírově výrazně silnější nicméně naši muži si udrželi vysokou úroveň a těsně porazili protivníky z favorizovaného Turecka. V postupu do semifinále je zastavili až Ukrajinci, se kterými prohráli až v rozstřelu. Konečné 7.místo je však skvělý výsledek!

Eliminace jednotlivců byla opět značně ovlivněna větrem což se dalo vyčíst z nízkých nástřelů na sadu u většiny závodníků. S podmínkami a soupeři si nejlépe poradil Adam Li, který prošel až mezi top 8 závodníků, a i přes prohru v posledním kole se díky zisku setových bodů a nástřelu v setu umístil na vynikajícím 5.místě.

V kladkové části si lépe vedla Martina, která postoupila také do top 8 a ač nevylepšila své umístění z kvalifikace a zůstala tak na 8.místě, je i toto výborný výsledek, nejlepší v její kariéře.

Bohužel kvalifikační závod na Evropské hry se nevydařil dle představ. Družstvo mužů už nedokázalo zopakovat vysokou úroveň střelby z předchozí soutěže družstev a v prvním kole vypadlo s týmem Francie. Nutno podotknout, že se rozhodovalo pouze o dvou místenkách což byl v přítomné konkurenci velmi těžký úkol.

Nejblíže měla zisku kvóty Martina, která v ¼ potřebovala postoupit do semifinále nebo se při prohře umístit nejhůře na sedmé příčce. Bohužel i v této soutěži se umístila osmá a kvóta jí tak těsně utekla. Na výsledku se mohla ale nemusela projevit drobná závada na luku, povolená planžeta.

Poslední soutěží celého týdne byla soutěž mix týmů. V prvním kole Martin s Martinou vyřadili tým z Litvy, v druhém kole svedli výborný souboj s Brity, prvními z kvalifikace. Díky nejlepšímu nástřelu se umístili na 5tém místě. Tímto soubojem si oba spravili chuť po smolném průběhu kvalifikačního závodu na EH.

Ve volných chvílích trávili reprezentanti čas na tréninkové střelnici a využívali tak veškerý čas pro přípravu na další závody.

 

Závěrečné hodnocení:

Tento výjezd má v hodnocení obě stránky, na jedné straně samozřejmě vládne nespokojenost s tím, že jsme nezískali další kvótu na Evropské hry ale na druhé straně čtyři umístění v top 8 a tím pádem jeden z nejúspěšnějších reprezentačních výjezdů za poslední roky. Musím celému týmu poděkovat za skvělou atmosféru, předvedené výkony a za to, že i přes některé dílčí neúspěchy zůstal motivovaný a pozitivní s chutí se v každé další soutěži zlepšit. To je dle mého názoru klíč k nárustu výkonnosti a úspěchům.

Toto Evropské Grand Prix bylo také první mezinárodní účastí Davida Vostřeze v roli rozhodčího a musím říct, že na střelnici působil velmi klidně a zkušeně. I David přispěl k chvály hodné reprezentaci Českého lukostřeleckého svazu.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

V Prostějově dne 8.4.2023                                                   Hana Majarová

                                                                                         Vedoucí výjezdu

15.05.2023 (hm)

MS v terénní lukostřelbě, 2.-10.10.2022 Yankton USA

Účastníci

Vedoucí výjezdu: Martina Macková

Jednotlivci:

Jiří Březina                        holý luk muži

Jan Dobrý                         holý luk muži

Petr Heinrich                     reflexní luk muži

František Heřmánek           reflexní luk junioři

Richard Krejčí                     reflexní luk junioři

Monika Továrnická             reflexní luk juniorky

Jindřiška Vaněčková           reflexní luk ženy

Martin Vaněk                     kladkový luk muži

Martina Zikmundová           kladkový luk ženy

 

Doprava

Devět členů výpravy cestovali letecky. Do místa konání odlet 01.10.2022 z Prahy s přestupy Brusel, Chicago do Sioux Falls a dál do města Yankton autobuse. Celková délka cesty víc než 24 hodin. Zpět 10.10.2022 v 7:15 hodin z rezortu v Yanktonu, letiště Sioux Falls, přestupy Denver, Frankfurt, Praha 11.10.2022, kde jsme sedli na příletovou ranvej 17:55 hodin místního času. Martina Zikmundová měla trochu kratší let, Atlanta, Omaha, Yankton a zpět. Kufry máme všechny 😊.

 

Ubytování

V chatách v rekreační oblasti Lewis & Clark u řeky Missouri. Chatky jsou vybaveny kuchyní, což jsme využili k samostatnému večernímu stravování.

https://www.lewisandclarkresort.com/index.php

Přeprava mezi ubytováním a lukostřeleckým centrem a okruhy byla perfektně zajištěna, většinou jsme měli autobus pro sebe, nic nebylo problém.

 

Sportoviště

Základna celého závodu byla ve sportovním centru NFAA EASTON YANKTON Archery center. https://www.neyac.org/rates-faq

Neděli a pondělí jsme využili k tréninku, na připravené střelnici proběhla i kontrola náčiní a doplňků lukostřelců. Proběhla i schůzka kapitánů, kde byly doplněny informace k závodu.

Ve středu a čtvrtek se konala kvalifikační kola na konci resortu Lewis Clark. Centrum kvalifikačních kol byl v místě s názvem Gavins Point Horse Camp. Jeden okruh, červený, byl postaven směrem stezky Chalk Bluffs Multi-Use Trail Head. Druhý okruh, modrý, směrem na Gavins Point, kam díky zapadlému kamionu vozili střelce dobrovolníci vlastními auty. Druhý den už jezdil vyhlídkový přívěs dle plánu. Eliminační souboje a finále už probíhaly v lukostřeleckém centru, střelnice byla postavena na stálé střelnici NFAA centra.

Finálová střelnice družstev byla postavena v terénu centra s úžasnými sklony. Na střelbu bylo využito stálého vyvýšeného místa směrem z kopce, střílelo se na 10m, 20cm terče, 60/50m na terče 80cm, terče 40cm byly připraveny v mírném sklonu ale proti slunci, poslední terč 60cm pro všechny kategorie byl na zdvižné plošině, střílelo se do řádného kopce 😊. Všechny finálové souboje jsou zaznamenány na WA YouTube.

Finálová střelnice jednotlivců ve stejném terénu v jiné vzdálenosti terčovnic, zdvižná plošina zůstala v provozu na bližší vzdálenost a tím ve větším úhlu. I finálové souboje jednotlivců jsou zaznamenány na WA YouTube. Organizace z pohledu závodníku byla velmi dobrá.

 

Průběh závodu

Tréninkové dny bylo velmi teplé a slunečné počasí. V den prvního kvalifikačního kola se hodně ochladilo a pršelo celý den, druhý den bylo chladno, foukal studený vítr ale už nepršelo. Trať oba dny patřila mezi ty obtížné až záludné, (žádná terčovka se nekonala). Velké množství terčů bylo postaveno dle možností terénu na známé vzdálenosti v metrovém označení. Terénní sestavy se tím velmi uvolňují a je třeba příprava v metrových vzdálenostech. Nastřílet v přípravě pěti metrové „čárky“ už nebude dostatečné.

Ve středu ráno jsme se vzbudili do mrazivého dne s hodně studeným větrem. Ve čtvrtek ještě větší mráz -1ºC, už bez větru. Zima přervala a mix tým juniorů šel trénovat v sobotu před bronzovým finále v 0ºC, o hodinu později nebylo o nic lépe. Mix tým se umístil na 4. místě. Do finálových soubojů jednotlivců se probojoval Richard Krejčí a vystřílel 2.místo, přivezl stříbrnou medaili a Jindřiška Vaněčková se umístila na 4.místě dělil ji jeden bod od třetího místa.

 

Po kvalifikačním kole na neznámé vzdálenosti byly podány dva protesty:

Jeden protest na nedodržení terče a vzdálenosti, na terčovnici byl dán 60 cm na neznámou vzdálenost pod 20 m pro červený kolík. Komise kontrolu zjistila, že většina střelců zkušeně reagovala na tuto změnu a své zkušenosti využila k získání skvělého nástřelu. Rozhodnutím komise byl protest zamítnut.

Druhý protest byl na nedodržení vzdálenosti na teč 80 cm. Terčovnice byla umístěna na kopci a postavena na maximální vzdálenost, správně změřeno, některým střelců se pak mohlo zdát, že je vzdálenost delší. Rozhodnutí protest byl také zamítnut.

 

Po kvalifikačním kole na známé vzdálenosti byl podán protest:

Na nevhodnost místa stání, ve výhledu překážel strom a soutěžící jej trefila prvním šípem. Komise posoudila situaci a rozhodla, také protest zamítnout s tím, že bylo možné se na střelecké mete posunout tak, aby strom ve výstřelu nepřekážel. Je možné se i domluvit ve skupině a střílet daný terč po jedné osobě.

 

Výsledky

Konečné výsledky po eliminacích:

Krejčí Richard - 2.místo, stříbrná medaile

Vaněčková Jindřiška - 4.místo

Mix tým Továrnická Monika a Krejčí Richard – 4.místo

Heřmánek František – dělené 7.místo

Továrnická Monika – dělené 7.místo

Vaněk Martin – dělené 7.místo

Zikmundová Martina – dělené 7.místo

Dobrý Jan – dělené 11.místo

Heinrich Petr – dělené 15.místo

4.místo / 6 družstev RL U21 Továrnická Monika a Krejčí Richard

Kompletní výsledky https://www.ianseo.net/Details.php?toId=11931

 

Děkuji všem účastníkům, kteří náš svaz České lukostřelby vzorně reprezentovali a byli ochotni do přípravy a závodu samotného vložit své úsilí a nemalé finanční prostředky.

                                                       

V Praze 11.10.2022

                                                                                        

Martina Macková

Vedoucí výpravy

 

19.10.2022 (hm)

MS v 3D lukostřelbě, 4.-10.9.2022 Terni Itálie

Počet účastníků: 316

Počet zemí: 22

 

Vedoucí výjezdu: Karel Böhm

Barebow Men: Pavel Kučera, Pavel Bajtl, Petr Nižňanský

Barebow Women: Monika Nymburská, Veronika Neufusová

Longbow Men: Dalibor Peška, Ladislav Koráb, Ondřej Fasura

Traditional bow Men: Jiří Gebauer, Petr Madurkay

Traditional bow Women: Jarmila Korábečná, Radka Navrátilová

 

V roce 2022 bylo MS v 3D lukostřelbě uspořádané v Itálii nedaleko Říma ve městě Terni a jeho regionu. Lukostřelecká vesnice – základna pro závod, byla umístěna na horské pastvině, závod v okolním smíšeném lese v katastru obce Stroncone, závěrečné medailové souboje pak byly situovány přímo v archeologickém nalezišti v katastru obce Marmone.

 

Výsledky:

Kompletní statistika a výsledky ze závodu:

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=11720

 

Průběh závodu:

Členové výpravy zvolili individuální způsob dopravy na MS pro snížení cestovních výloh.

V neděli se kompletní reprezentace akreditovala a absolvovala oficiální trénink.

V pondělí se střílelo první kvalifikační kolo, ve kterém Jarmila Korábečná obsadila 3.místo a ve dvojici s Petrem Madurkayem v mix týmech postupové místo.

V úterním druhém kvalifikačním se nepodařilo udržet postupové místo mix týmu o pouhých 9 bodů, Jarmila Korábečná, přes pokračující skvělý výkon klesla o jednu pozici na 4.místo.

Za zmínku stojí zlepšení výkonu Ladislava Korába, který se tím probojoval do postupující sestavy do eliminací.

Ve středu byly na programu eliminační souboje mix týmů, do kterých se naše reprezentace neprobojovala. Její členové využili tzv. volný den k rekonvalescenci po náročné kvalifikaci a prohlídce míst, kde se budou konat eliminace jednotlivců.

Čtvrteční den-den eliminací jednotlivců byl deštivý a v jeho průběhu déšť zesílil natolik, že nedokončené eliminační souboje byly odloženy na následující den.   Naši reprezentanti si ve svých soubojích vedli dobře, svedli několik vítězných soubojů, ale do těch medailových už se neprobojovali.

Páteční den začal ranním oznámením pořadatele, že v areálu konání soutěže byly v noci tak intenzivní dešťové srážky, že místo konání musí být přesunuto jinam. Pořadateli se podařilo s dvouhodinovým posunem nové místo konání zajistit a program MS pokračovalo.

V sobotu byly na programu dne medailové souboje situované přímo do areálu archeologické lokality u města Carsuale. Byla tak vytvořena jedinečná atmosféra MS, za což pořadatel zasluhuje velké uznání a poděkování.

Jak jsem již uvedl, tak naši reprezentanti se do těchto medailových soubojů neprobojovali, a tak všichni reprezentanti tyto souboje sledovali v pozici diváků.

Po jejich skončení odcestovala celá výprava zpět do ČR.

Závěrem bych rád vyzvedl vzornou reprezentaci ČR zúčastněných na poli světové lukostřelby. Jejich výkonnost se od minulého mistrovství zvýšila a dovoluji si říct, že díky tomu postoupila česká lukostřelba ve světovém měřítku o stupeň výš, minimálně o jeden.

 

 

V Prostějově 24.9.2022                                                      Karel Böhm

                                                                                       Vedoucí výjezdu

19.10.2022 (hm)

Světové hry, 9-12.7.2022 Birmingham USA

Účastníci

Vedoucí výjezdu: Martin Vaněk

Jednotlivci:

Jindřiška Vaněčková        reflexní luk ženy

Tadeáš Kalvas                 reflexní luk muži

 

 

Doprava

Všichni členové výpravy cestovali letecky. Výprava byla rozdělena na 2 skupiny. První skupina (Martin Vaněk, Jindřiška Vaněčková) měli odlet tam 06.07.2022 z Prahy s přestupy v Paříži a v Atlantě, cílová destinace Birmingham. Druhá skupina (Tadeáš Kalvas) měla odlet tam 07.07.2022 s přestupy ve Frankfurtu, cílová destinace Atlanta a následně transport veřejnou dálkovou autobusovou přepravou do Birminghamu. Odlet zpět byl opět rozdělen na 2 skupiny. První skupina pokračovala na 4. kolo Světového poháru. Odlet do Medellínu byl dne 13.07.2022 s přestupem v Miami. Druhá skupina letěla do Prahy také 13.07.2022, odlet z Birminghamu s přestupy v Atlantě, Frankfurtu a kvůli zrušenému přímému letu z Frankfurtu do Prahy i s nuceným přestupem v Mnichově. Celková délka cesty vždy více než 24 hodin.

 

Ubytování

Ubytování bylo zařízeno v prostorách vysokoškolských kolejí Univerzity of Alabama, v Birminghamu. Pokoje dvojlůžkové byly sdíleny napříč národy, ale se zachováním stejných sportů. Naši sportovci tak sdíleli pokoje s francouzskými střelci. K trenérovi byl v polovině závodu ubytován maďarský gymnasta. Vzhledem k oficiálnímu ubytování, které bylo pro Evropské účastníky z důvodu časového posunu stanoveno na 7.7.2022 si první skupina hradila noc ze 6.7. na 7.7. z vlastních nákladů na letištním hotelu.

Auto ČOV vyzvedlo první skupinu 7.7. ráno na hotelu a druhou skupinu 7.7. v nočních hodinách na autobusovém nádraží a pomohlo tak zařídit transport na oficiální ubytování. V dalších dnech probíhal transport mezi ubytováním a střelnicí oficiálními autobusy. Kapacita byla dostatečná a časový harmonogram také.

 

Sportoviště

Tréninková střelnice, kvalifikace i eliminační souboje probíhali v krásném prostředí Avondale Parku. Oficiální trénink byl 9.7. dopoledne. Vzhledem k souběžně probíhajícím finálovým soubojům kladkových luků nedošlo ke kontrole nářadí. Ta byla odložena na začátek kvalifikačního dne. 

Tréninková střelnice měla dostatečný počet terčovnic na všech vzdálenostech. Kvalifikace probíhala kolem jediného kopce v celém Avondale Parku. Eliminační souboje probíhali ve středu parku u jezera. Pouze finálové souboje jednotlivců jsou zaznamenány na WA YouTube. Organizace z pohledu závodníku byla velmi dobrá.

 

Průběh závodu

Tréninkové dny bylo velmi teplé a slunečné počasí s teplotami přesahujícími 40°C. Závodní den začínal velmi brzy, a to odjezdem prvního autobusu v 7:00. Organizace nepočítala s vytížeností na snídani a proto bylo možné si pouze nabrat sebou. Snídaně začínala každý den v 6:30. Po příjezdu na sportoviště jsme nebyli vpuštěni do prostoru střelnice z důvodu prověřování kvůli nočnímu incidentu, kdy patrně na sportoviště někdo vstoupil. Po pověření jsme byli po cca třiceti minutách vpuštěni na tréninkovou střelnici. V 9:00 začínal okruh dvanácti neznámých stanovišť. Následovala pauza na oběd a přestavění trati. Pauza měla trvání hodinu a třicet minut. Tedy střelci se nevraceli na oběd do centra. Při známých vzdálenostech se ráz počasí změnil, začalo foukat a i se rozpršelo. Teplota klesla až ke 20°C. Zde přišly k užitky nabyté zkušenosti při střelbě v dešti. Celá kvalifikace skončila cca v 17:30, tedy půl hodiny po ukončení oficiálního programu na sportovišti. Organizátor zajistil náhradní autobus aby se všichni střelci i trenéři dostali na ubytování. Autobus měl vnitřní teplotu cca 15°C což se velmi líbilo Švédské výpravě ale ne ostatním. Naštěstí jsme se domluvili a teplota byla upravena na přijatelnou úroveň.

Následující den probíhaly eliminační souboje formou poolů. Dopoledne ženy a odpoledne muži. Díky pořadí z kvalifikace byla možnost analyzovat první souboj a zjistit podmínky. Trenéři nebyli připuštěni ke střelcům a tak nezbývalo než využít hlasového fondu a hlásit zásahy z divácké tribuny. To se neobešlo bez improvizace a hledání ideálních poloh ke sledování zásahů a nebránění divákům ve výhledu. Jindřiška podlehla v prvním souboji a zakončila tak závod na 5. místě. Tadeáš který nastoupil hned v prvním souboji odpoledního bloku vyhrál a postoupil do dalšího souboje, kde již podlehl a zakončil tak své působení na 8. místě.

Závod proběhl bez protestů.

 

Výsledky po celé kvalifikaci:

  • Vaněčková Jindřiška - 4.msto/12 lukostřelců – 335 bodů,
  • Kalvas Tadeáš – 11. místo/12 lukostřelců – 337 bodů

Konečné výsledky po eliminacích:

  • Vaněčková Jindřiška - 5.místo
  • Kalvas Tadeáš – 9. místo

 

Závěr 

Děkuji všem účastníkům, kteří nejen náš svaz České lukostřelby, ale i Český olympijský tým, vzorně reprezentovali a byli ochotni do přípravy a závodu samotného vložit své úsilí.

                                                                                                                                             

Martin Vaněk

Vedoucí výpravy

19.10.2022 (hm)

3. kolo Světového poháru, 20.-26.6.2022 Paříž Francie

Počet účastníků: 355

Počet zemí: 51

 

Vedoucí výjezdu: Hana Majarová

Muži RL: Michal Hlahůlek, Jan Vožech, Josef Křesala, Adam Li

Ženy RL: Klára Grapová

 

3.kolo světového poháru bylo uvedeno v Plánu akcí jako výjezd na vlastní náklady účastníků. Výjezdu se zúčastnil oficiální vedoucí výjezdu, proto je sepsána zpráva z této akce.  

 

Výsledky:

Kompletní výsledky ze závodu

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=11191

 

Průběh závodu:

Závod proběhl až po vrcholu sezóny, tj. ME v terčové lukostřelbě, pro střelce byl součástí dlouhodobé přípravy. V letošním roce v Paříži nevládla tak přísná opatření jako v loňském roce. Počasí během celého týdne bylo příjemné, s občasným větrem, který nebyl tak silný ale spíše proměnlivý a špatně čitelný.

V kvalifikaci se nejlépe umístil Adam Li, který se nástřelem 640b umístil na 82. místě. Do eliminací postoupili všichni čtyři muži a družstvo mužů. Kláře se kvalifikace nepovedla a do eliminací bohužel nepostoupila.

Přes ne příliš zdařené výsledky v kvalifikaci podali všichni v eliminacích slušný výkon, který ale u většiny na postup nestačil. Pouze Adam svým výborným nástřelem postup zajistil, ve druhém kole však vypadl po vyrovnaném souboji s tajpejským lukostřelcem. Eliminace družstev, mírně ovlivněná zmíněným špatně čitelným větrem, byla jako na horské dráze. Nakonec výsledek dopadl lépe pro německé soupeře.

 

Závěrečné hodnocení:

Po náročné první polovině sezóny byl znát pokles formy. Výsledky nebyly takové, jaké bychom si představovali a jaké se stříleli na začátku sezóny. Po závodě bude důležité individuálně vyhodnotit přípravu a připravil se lépe na příští akci.

Všem děkuji za příkladnou reprezentaci.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

V Prostějově dne 15.7.2022                                                  Hana Majarová

                                                                                          Vedoucí výjezdu

19.09.2022 (hm)