Český lukostřelecký svaz

Reprezentace

1. kolo Evrospkého Grand Prix, 2.-8.4.2023 Lileshall Anglie

Počet účastníků: 310

Počet zemí: 65

 

Vedoucí výjezdu: Hana Majarová

Muži RL: Michal Hlahůlek, Adam Li, Erik Ebermann

Ženy RL: Jindřiška Vaněčková

Muži KL: Martin Vaněk

Ženy KL: Martina Zikmundová

 

První závod venkovní sezóny dospělých proběhl na stejném místě jako loňské dorostenecké ME. Organizátoři odvedli opět dobrou práci a závod probíhal bez větších potíží. Tentokrát jsme místo oficiální dopravy na letiště vyzkoušeli místních vlakových spojích, což se v ponížení nákladů vyplatilo.

 

Výsledky:

Kompletní výsledky ze závodu

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=13479

 

Průběh závodu:

Účast na 1.kole Evropského poháru měla za cíl získat dodatečné kvóty pro Evropské hry 2023. O ty zabojovalo družstvo mužů RL a jednotlivci v divizi kladkového luku. Závod byl kvůli kvalifikaci na EH uspořádán ve velmi brzkém termínu, takže jsme neměli dostatečný čas na kontrolu výkonnosti a otazníkem bylo i jarní anglické počasí. Po celý týden vládlo chladné větrné počasí, které většinu dní doprovázel sluneční svit. Pršelo jen jediný den, takže jsme v závěru měli vcelku štěstí. Nicméně kombinace chladu, větru a ostrého jarního slunce byla pro všechny vyčerpávající.

Těžko čitelný vítr ovlivnil výsledky v kvalifikaci u většiny startovního pole. Například u mužů RL střelci, kteří běžně střílí kolem 650 – 660 bodů a pohybují se standardně v půlce startovního pole se propadli o cca 20 – 30 bodů. Z našich se v kvalifikaci nejlépe vedlo Adamovi Li, který i s autem (šíp na buttonu) nastřílel slušný výsledek 634b a umístil se na 49.místě. Dobrou formu potvrdila i Martina Zikmundová, která se s 681b umístila na 8.místě, což je její nejlepší kvalifikační umístění na reprezentačním závodě. 

Ještě před kvalifikací kladkových luků proběhalo první kolo soutěže mix týmů RL, kde náš pár podlehl Dánům 3:5. Dále do soutěže nastoupily týmy mužů RL včetně českého výběru, který měl v prvním kole za soupeře Poláky. Jednoznačný výsledek 5:1 a vysoké nástřely na sady nám udělaly velkou radost. V dalším kole byl soupeř papírově výrazně silnější nicméně naši muži si udrželi vysokou úroveň a těsně porazili protivníky z favorizovaného Turecka. V postupu do semifinále je zastavili až Ukrajinci, se kterými prohráli až v rozstřelu. Konečné 7.místo je však skvělý výsledek!

Eliminace jednotlivců byla opět značně ovlivněna větrem což se dalo vyčíst z nízkých nástřelů na sadu u většiny závodníků. S podmínkami a soupeři si nejlépe poradil Adam Li, který prošel až mezi top 8 závodníků, a i přes prohru v posledním kole se díky zisku setových bodů a nástřelu v setu umístil na vynikajícím 5.místě.

V kladkové části si lépe vedla Martina, která postoupila také do top 8 a ač nevylepšila své umístění z kvalifikace a zůstala tak na 8.místě, je i toto výborný výsledek, nejlepší v její kariéře.

Bohužel kvalifikační závod na Evropské hry se nevydařil dle představ. Družstvo mužů už nedokázalo zopakovat vysokou úroveň střelby z předchozí soutěže družstev a v prvním kole vypadlo s týmem Francie. Nutno podotknout, že se rozhodovalo pouze o dvou místenkách což byl v přítomné konkurenci velmi těžký úkol.

Nejblíže měla zisku kvóty Martina, která v ¼ potřebovala postoupit do semifinále nebo se při prohře umístit nejhůře na sedmé příčce. Bohužel i v této soutěži se umístila osmá a kvóta jí tak těsně utekla. Na výsledku se mohla ale nemusela projevit drobná závada na luku, povolená planžeta.

Poslední soutěží celého týdne byla soutěž mix týmů. V prvním kole Martin s Martinou vyřadili tým z Litvy, v druhém kole svedli výborný souboj s Brity, prvními z kvalifikace. Díky nejlepšímu nástřelu se umístili na 5tém místě. Tímto soubojem si oba spravili chuť po smolném průběhu kvalifikačního závodu na EH.

Ve volných chvílích trávili reprezentanti čas na tréninkové střelnici a využívali tak veškerý čas pro přípravu na další závody.

 

Závěrečné hodnocení:

Tento výjezd má v hodnocení obě stránky, na jedné straně samozřejmě vládne nespokojenost s tím, že jsme nezískali další kvótu na Evropské hry ale na druhé straně čtyři umístění v top 8 a tím pádem jeden z nejúspěšnějších reprezentačních výjezdů za poslední roky. Musím celému týmu poděkovat za skvělou atmosféru, předvedené výkony a za to, že i přes některé dílčí neúspěchy zůstal motivovaný a pozitivní s chutí se v každé další soutěži zlepšit. To je dle mého názoru klíč k nárustu výkonnosti a úspěchům.

Toto Evropské Grand Prix bylo také první mezinárodní účastí Davida Vostřeze v roli rozhodčího a musím říct, že na střelnici působil velmi klidně a zkušeně. I David přispěl k chvály hodné reprezentaci Českého lukostřeleckého svazu.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

V Prostějově dne 8.4.2023                                                   Hana Majarová

                                                                                         Vedoucí výjezdu

15.05.2023 (hm)

MS v terénní lukostřelbě, 2.-10.10.2022 Yankton USA

Účastníci

Vedoucí výjezdu: Martina Macková

Jednotlivci:

Jiří Březina                        holý luk muži

Jan Dobrý                         holý luk muži

Petr Heinrich                     reflexní luk muži

František Heřmánek           reflexní luk junioři

Richard Krejčí                     reflexní luk junioři

Monika Továrnická             reflexní luk juniorky

Jindřiška Vaněčková           reflexní luk ženy

Martin Vaněk                     kladkový luk muži

Martina Zikmundová           kladkový luk ženy

 

Doprava

Devět členů výpravy cestovali letecky. Do místa konání odlet 01.10.2022 z Prahy s přestupy Brusel, Chicago do Sioux Falls a dál do města Yankton autobuse. Celková délka cesty víc než 24 hodin. Zpět 10.10.2022 v 7:15 hodin z rezortu v Yanktonu, letiště Sioux Falls, přestupy Denver, Frankfurt, Praha 11.10.2022, kde jsme sedli na příletovou ranvej 17:55 hodin místního času. Martina Zikmundová měla trochu kratší let, Atlanta, Omaha, Yankton a zpět. Kufry máme všechny 😊.

 

Ubytování

V chatách v rekreační oblasti Lewis & Clark u řeky Missouri. Chatky jsou vybaveny kuchyní, což jsme využili k samostatnému večernímu stravování.

https://www.lewisandclarkresort.com/index.php

Přeprava mezi ubytováním a lukostřeleckým centrem a okruhy byla perfektně zajištěna, většinou jsme měli autobus pro sebe, nic nebylo problém.

 

Sportoviště

Základna celého závodu byla ve sportovním centru NFAA EASTON YANKTON Archery center. https://www.neyac.org/rates-faq

Neděli a pondělí jsme využili k tréninku, na připravené střelnici proběhla i kontrola náčiní a doplňků lukostřelců. Proběhla i schůzka kapitánů, kde byly doplněny informace k závodu.

Ve středu a čtvrtek se konala kvalifikační kola na konci resortu Lewis Clark. Centrum kvalifikačních kol byl v místě s názvem Gavins Point Horse Camp. Jeden okruh, červený, byl postaven směrem stezky Chalk Bluffs Multi-Use Trail Head. Druhý okruh, modrý, směrem na Gavins Point, kam díky zapadlému kamionu vozili střelce dobrovolníci vlastními auty. Druhý den už jezdil vyhlídkový přívěs dle plánu. Eliminační souboje a finále už probíhaly v lukostřeleckém centru, střelnice byla postavena na stálé střelnici NFAA centra.

Finálová střelnice družstev byla postavena v terénu centra s úžasnými sklony. Na střelbu bylo využito stálého vyvýšeného místa směrem z kopce, střílelo se na 10m, 20cm terče, 60/50m na terče 80cm, terče 40cm byly připraveny v mírném sklonu ale proti slunci, poslední terč 60cm pro všechny kategorie byl na zdvižné plošině, střílelo se do řádného kopce 😊. Všechny finálové souboje jsou zaznamenány na WA YouTube.

Finálová střelnice jednotlivců ve stejném terénu v jiné vzdálenosti terčovnic, zdvižná plošina zůstala v provozu na bližší vzdálenost a tím ve větším úhlu. I finálové souboje jednotlivců jsou zaznamenány na WA YouTube. Organizace z pohledu závodníku byla velmi dobrá.

 

Průběh závodu

Tréninkové dny bylo velmi teplé a slunečné počasí. V den prvního kvalifikačního kola se hodně ochladilo a pršelo celý den, druhý den bylo chladno, foukal studený vítr ale už nepršelo. Trať oba dny patřila mezi ty obtížné až záludné, (žádná terčovka se nekonala). Velké množství terčů bylo postaveno dle možností terénu na známé vzdálenosti v metrovém označení. Terénní sestavy se tím velmi uvolňují a je třeba příprava v metrových vzdálenostech. Nastřílet v přípravě pěti metrové „čárky“ už nebude dostatečné.

Ve středu ráno jsme se vzbudili do mrazivého dne s hodně studeným větrem. Ve čtvrtek ještě větší mráz -1ºC, už bez větru. Zima přervala a mix tým juniorů šel trénovat v sobotu před bronzovým finále v 0ºC, o hodinu později nebylo o nic lépe. Mix tým se umístil na 4. místě. Do finálových soubojů jednotlivců se probojoval Richard Krejčí a vystřílel 2.místo, přivezl stříbrnou medaili a Jindřiška Vaněčková se umístila na 4.místě dělil ji jeden bod od třetího místa.

 

Po kvalifikačním kole na neznámé vzdálenosti byly podány dva protesty:

Jeden protest na nedodržení terče a vzdálenosti, na terčovnici byl dán 60 cm na neznámou vzdálenost pod 20 m pro červený kolík. Komise kontrolu zjistila, že většina střelců zkušeně reagovala na tuto změnu a své zkušenosti využila k získání skvělého nástřelu. Rozhodnutím komise byl protest zamítnut.

Druhý protest byl na nedodržení vzdálenosti na teč 80 cm. Terčovnice byla umístěna na kopci a postavena na maximální vzdálenost, správně změřeno, některým střelců se pak mohlo zdát, že je vzdálenost delší. Rozhodnutí protest byl také zamítnut.

 

Po kvalifikačním kole na známé vzdálenosti byl podán protest:

Na nevhodnost místa stání, ve výhledu překážel strom a soutěžící jej trefila prvním šípem. Komise posoudila situaci a rozhodla, také protest zamítnout s tím, že bylo možné se na střelecké mete posunout tak, aby strom ve výstřelu nepřekážel. Je možné se i domluvit ve skupině a střílet daný terč po jedné osobě.

 

Výsledky

Konečné výsledky po eliminacích:

Krejčí Richard - 2.místo, stříbrná medaile

Vaněčková Jindřiška - 4.místo

Mix tým Továrnická Monika a Krejčí Richard – 4.místo

Heřmánek František – dělené 7.místo

Továrnická Monika – dělené 7.místo

Vaněk Martin – dělené 7.místo

Zikmundová Martina – dělené 7.místo

Dobrý Jan – dělené 11.místo

Heinrich Petr – dělené 15.místo

4.místo / 6 družstev RL U21 Továrnická Monika a Krejčí Richard

Kompletní výsledky https://www.ianseo.net/Details.php?toId=11931

 

Děkuji všem účastníkům, kteří náš svaz České lukostřelby vzorně reprezentovali a byli ochotni do přípravy a závodu samotného vložit své úsilí a nemalé finanční prostředky.

                                                       

V Praze 11.10.2022

                                                                                        

Martina Macková

Vedoucí výpravy

 

19.10.2022 (hm)

MS v 3D lukostřelbě, 4.-10.9.2022 Terni Itálie

Počet účastníků: 316

Počet zemí: 22

 

Vedoucí výjezdu: Karel Böhm

Barebow Men: Pavel Kučera, Pavel Bajtl, Petr Nižňanský

Barebow Women: Monika Nymburská, Veronika Neufusová

Longbow Men: Dalibor Peška, Ladislav Koráb, Ondřej Fasura

Traditional bow Men: Jiří Gebauer, Petr Madurkay

Traditional bow Women: Jarmila Korábečná, Radka Navrátilová

 

V roce 2022 bylo MS v 3D lukostřelbě uspořádané v Itálii nedaleko Říma ve městě Terni a jeho regionu. Lukostřelecká vesnice – základna pro závod, byla umístěna na horské pastvině, závod v okolním smíšeném lese v katastru obce Stroncone, závěrečné medailové souboje pak byly situovány přímo v archeologickém nalezišti v katastru obce Marmone.

 

Výsledky:

Kompletní statistika a výsledky ze závodu:

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=11720

 

Průběh závodu:

Členové výpravy zvolili individuální způsob dopravy na MS pro snížení cestovních výloh.

V neděli se kompletní reprezentace akreditovala a absolvovala oficiální trénink.

V pondělí se střílelo první kvalifikační kolo, ve kterém Jarmila Korábečná obsadila 3.místo a ve dvojici s Petrem Madurkayem v mix týmech postupové místo.

V úterním druhém kvalifikačním se nepodařilo udržet postupové místo mix týmu o pouhých 9 bodů, Jarmila Korábečná, přes pokračující skvělý výkon klesla o jednu pozici na 4.místo.

Za zmínku stojí zlepšení výkonu Ladislava Korába, který se tím probojoval do postupující sestavy do eliminací.

Ve středu byly na programu eliminační souboje mix týmů, do kterých se naše reprezentace neprobojovala. Její členové využili tzv. volný den k rekonvalescenci po náročné kvalifikaci a prohlídce míst, kde se budou konat eliminace jednotlivců.

Čtvrteční den-den eliminací jednotlivců byl deštivý a v jeho průběhu déšť zesílil natolik, že nedokončené eliminační souboje byly odloženy na následující den.   Naši reprezentanti si ve svých soubojích vedli dobře, svedli několik vítězných soubojů, ale do těch medailových už se neprobojovali.

Páteční den začal ranním oznámením pořadatele, že v areálu konání soutěže byly v noci tak intenzivní dešťové srážky, že místo konání musí být přesunuto jinam. Pořadateli se podařilo s dvouhodinovým posunem nové místo konání zajistit a program MS pokračovalo.

V sobotu byly na programu dne medailové souboje situované přímo do areálu archeologické lokality u města Carsuale. Byla tak vytvořena jedinečná atmosféra MS, za což pořadatel zasluhuje velké uznání a poděkování.

Jak jsem již uvedl, tak naši reprezentanti se do těchto medailových soubojů neprobojovali, a tak všichni reprezentanti tyto souboje sledovali v pozici diváků.

Po jejich skončení odcestovala celá výprava zpět do ČR.

Závěrem bych rád vyzvedl vzornou reprezentaci ČR zúčastněných na poli světové lukostřelby. Jejich výkonnost se od minulého mistrovství zvýšila a dovoluji si říct, že díky tomu postoupila česká lukostřelba ve světovém měřítku o stupeň výš, minimálně o jeden.

 

 

V Prostějově 24.9.2022                                                      Karel Böhm

                                                                                       Vedoucí výjezdu

19.10.2022 (hm)

Světové hry, 9-12.7.2022 Birmingham USA

Účastníci

Vedoucí výjezdu: Martin Vaněk

Jednotlivci:

Jindřiška Vaněčková        reflexní luk ženy

Tadeáš Kalvas                 reflexní luk muži

 

 

Doprava

Všichni členové výpravy cestovali letecky. Výprava byla rozdělena na 2 skupiny. První skupina (Martin Vaněk, Jindřiška Vaněčková) měli odlet tam 06.07.2022 z Prahy s přestupy v Paříži a v Atlantě, cílová destinace Birmingham. Druhá skupina (Tadeáš Kalvas) měla odlet tam 07.07.2022 s přestupy ve Frankfurtu, cílová destinace Atlanta a následně transport veřejnou dálkovou autobusovou přepravou do Birminghamu. Odlet zpět byl opět rozdělen na 2 skupiny. První skupina pokračovala na 4. kolo Světového poháru. Odlet do Medellínu byl dne 13.07.2022 s přestupem v Miami. Druhá skupina letěla do Prahy také 13.07.2022, odlet z Birminghamu s přestupy v Atlantě, Frankfurtu a kvůli zrušenému přímému letu z Frankfurtu do Prahy i s nuceným přestupem v Mnichově. Celková délka cesty vždy více než 24 hodin.

 

Ubytování

Ubytování bylo zařízeno v prostorách vysokoškolských kolejí Univerzity of Alabama, v Birminghamu. Pokoje dvojlůžkové byly sdíleny napříč národy, ale se zachováním stejných sportů. Naši sportovci tak sdíleli pokoje s francouzskými střelci. K trenérovi byl v polovině závodu ubytován maďarský gymnasta. Vzhledem k oficiálnímu ubytování, které bylo pro Evropské účastníky z důvodu časového posunu stanoveno na 7.7.2022 si první skupina hradila noc ze 6.7. na 7.7. z vlastních nákladů na letištním hotelu.

Auto ČOV vyzvedlo první skupinu 7.7. ráno na hotelu a druhou skupinu 7.7. v nočních hodinách na autobusovém nádraží a pomohlo tak zařídit transport na oficiální ubytování. V dalších dnech probíhal transport mezi ubytováním a střelnicí oficiálními autobusy. Kapacita byla dostatečná a časový harmonogram také.

 

Sportoviště

Tréninková střelnice, kvalifikace i eliminační souboje probíhali v krásném prostředí Avondale Parku. Oficiální trénink byl 9.7. dopoledne. Vzhledem k souběžně probíhajícím finálovým soubojům kladkových luků nedošlo ke kontrole nářadí. Ta byla odložena na začátek kvalifikačního dne. 

Tréninková střelnice měla dostatečný počet terčovnic na všech vzdálenostech. Kvalifikace probíhala kolem jediného kopce v celém Avondale Parku. Eliminační souboje probíhali ve středu parku u jezera. Pouze finálové souboje jednotlivců jsou zaznamenány na WA YouTube. Organizace z pohledu závodníku byla velmi dobrá.

 

Průběh závodu

Tréninkové dny bylo velmi teplé a slunečné počasí s teplotami přesahujícími 40°C. Závodní den začínal velmi brzy, a to odjezdem prvního autobusu v 7:00. Organizace nepočítala s vytížeností na snídani a proto bylo možné si pouze nabrat sebou. Snídaně začínala každý den v 6:30. Po příjezdu na sportoviště jsme nebyli vpuštěni do prostoru střelnice z důvodu prověřování kvůli nočnímu incidentu, kdy patrně na sportoviště někdo vstoupil. Po pověření jsme byli po cca třiceti minutách vpuštěni na tréninkovou střelnici. V 9:00 začínal okruh dvanácti neznámých stanovišť. Následovala pauza na oběd a přestavění trati. Pauza měla trvání hodinu a třicet minut. Tedy střelci se nevraceli na oběd do centra. Při známých vzdálenostech se ráz počasí změnil, začalo foukat a i se rozpršelo. Teplota klesla až ke 20°C. Zde přišly k užitky nabyté zkušenosti při střelbě v dešti. Celá kvalifikace skončila cca v 17:30, tedy půl hodiny po ukončení oficiálního programu na sportovišti. Organizátor zajistil náhradní autobus aby se všichni střelci i trenéři dostali na ubytování. Autobus měl vnitřní teplotu cca 15°C což se velmi líbilo Švédské výpravě ale ne ostatním. Naštěstí jsme se domluvili a teplota byla upravena na přijatelnou úroveň.

Následující den probíhaly eliminační souboje formou poolů. Dopoledne ženy a odpoledne muži. Díky pořadí z kvalifikace byla možnost analyzovat první souboj a zjistit podmínky. Trenéři nebyli připuštěni ke střelcům a tak nezbývalo než využít hlasového fondu a hlásit zásahy z divácké tribuny. To se neobešlo bez improvizace a hledání ideálních poloh ke sledování zásahů a nebránění divákům ve výhledu. Jindřiška podlehla v prvním souboji a zakončila tak závod na 5. místě. Tadeáš který nastoupil hned v prvním souboji odpoledního bloku vyhrál a postoupil do dalšího souboje, kde již podlehl a zakončil tak své působení na 8. místě.

Závod proběhl bez protestů.

 

Výsledky po celé kvalifikaci:

 • Vaněčková Jindřiška - 4.msto/12 lukostřelců – 335 bodů,
 • Kalvas Tadeáš – 11. místo/12 lukostřelců – 337 bodů

Konečné výsledky po eliminacích:

 • Vaněčková Jindřiška - 5.místo
 • Kalvas Tadeáš – 9. místo

 

Závěr 

Děkuji všem účastníkům, kteří nejen náš svaz České lukostřelby, ale i Český olympijský tým, vzorně reprezentovali a byli ochotni do přípravy a závodu samotného vložit své úsilí.

                                                                                                                                             

Martin Vaněk

Vedoucí výpravy

19.10.2022 (hm)

3. kolo Světového poháru, 20.-26.6.2022 Paříž Francie

Počet účastníků: 355

Počet zemí: 51

 

Vedoucí výjezdu: Hana Majarová

Muži RL: Michal Hlahůlek, Jan Vožech, Josef Křesala, Adam Li

Ženy RL: Klára Grapová

 

3.kolo světového poháru bylo uvedeno v Plánu akcí jako výjezd na vlastní náklady účastníků. Výjezdu se zúčastnil oficiální vedoucí výjezdu, proto je sepsána zpráva z této akce.  

 

Výsledky:

Kompletní výsledky ze závodu

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=11191

 

Průběh závodu:

Závod proběhl až po vrcholu sezóny, tj. ME v terčové lukostřelbě, pro střelce byl součástí dlouhodobé přípravy. V letošním roce v Paříži nevládla tak přísná opatření jako v loňském roce. Počasí během celého týdne bylo příjemné, s občasným větrem, který nebyl tak silný ale spíše proměnlivý a špatně čitelný.

V kvalifikaci se nejlépe umístil Adam Li, který se nástřelem 640b umístil na 82. místě. Do eliminací postoupili všichni čtyři muži a družstvo mužů. Kláře se kvalifikace nepovedla a do eliminací bohužel nepostoupila.

Přes ne příliš zdařené výsledky v kvalifikaci podali všichni v eliminacích slušný výkon, který ale u většiny na postup nestačil. Pouze Adam svým výborným nástřelem postup zajistil, ve druhém kole však vypadl po vyrovnaném souboji s tajpejským lukostřelcem. Eliminace družstev, mírně ovlivněná zmíněným špatně čitelným větrem, byla jako na horské dráze. Nakonec výsledek dopadl lépe pro německé soupeře.

 

Závěrečné hodnocení:

Po náročné první polovině sezóny byl znát pokles formy. Výsledky nebyly takové, jaké bychom si představovali a jaké se stříleli na začátku sezóny. Po závodě bude důležité individuálně vyhodnotit přípravu a připravil se lépe na příští akci.

Všem děkuji za příkladnou reprezentaci.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                               

V Prostějově dne 15.7.2022                                                  Hana Majarová

                                                                                          Vedoucí výjezdu

19.09.2022 (hm)

ME v terčové lukostřelbě a kvalifikační závod pro EH 2023, 6.-12.6.2022 Mnichov Německo

Počet účastníků: 296

Počet zemí: 40

 

Vedoucí výjezdu: Hana Majarová

Trenér: Zdeněk Horáček

Muži RL: Michal Hlahůlek, Jaromír Termer Adam Li

Ženy RL: Marie Horáčková, Jindřiška Vaněčková, Klára Grapová

Muži KL: Martin Vaněk, Pavel Zaoral, Filip Reitmeier

Ženy KL: Martina Zikmundová

 

Letošní ME bylo zároveň hlavním kvalifikačním závodem pro Evropské hry 2023 a to v divizi reflexního i kladkového luku. Cíl pro šampionát byl tedy zřejmý. Kromě umístění na předních příčkách to byla kvalifikace na EH v obou divizích.

 

Výsledky:

Kompletní výsledky ze závodu

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=11034

 

Průběh závodu:

Mnichov je pro nás stejně jako Berlín, kde se bude příští rok konat MS, výbornou lokací. Doprava na místo je jednoduchá a rychlá. Závod se konal na střelnici, kde probíhaly v minulosti závody OH. Organizace byla na slušné úrovni, stejně tak ubytování a strava. Celý týden vládlo střídavě slunečné a deštivé počasí.

Kvalifikace kladkových luků měla právě spíše deštivé počasí. Nejlépe se z naší trojce umístil Pavel Zaoral, ale až na průběžné 52 příčce s nástřelem 688 bodů. Martina Zikmundová nastřílel svůj standardní výsledek 680 bodů a umístila se v polovině startovního pole.

V kvalifikaci mužů potvrdil dobrou formu Adam Li. Spolu s Michalem Hlahůlkem a Mírou Termerem obsadili v týmech slušnou 12tou pozici. V kategorii žen se dařilo méně. Výsledek Marie Horáčkové byl ovlivněn náročným povinným studijním programem těsně před soutěží nicméně i tak podala velmi slušný výkon 635b a umístila se na 31.pozici. Jindřiška Vaněčková se na začátku závodního týdne potýkala s nachlazením.

Bohužel se ne příliš vysoká a stabilní forma přenesla do eliminačních soubojů jak jednotlivců, tak družstev v obou divizích. V jednotlivcích se nejdále dostali Jaromír a Adam, kteří postoupili přes dvě kola a umístili se na děleném 17.místě.

Svým postupem zároveň zajistili jedno kvalifikační místo pro Evropské hry. Mezi ženami se v boji o kvalifikační místo pro EH představily pouze Klára s Marií. Nakonec se to podařilo Marii, která díky volnému postupu, a i přes prohru ale s počtem zastoupených států v top 8, místo získala. V divizi kladkového luku nikdo do bojů o Evropské hry díky horšímu umístění z kvalifikace nenastoupil.

V soutěži družstev byl jediným světlým momentem výkon v prvním kole mix týmu kladek a jejich slušný výkon v druhém kole proti favoritům z Dánska.

 

Závěrečné hodnocení:

Hodnocení tohoto výjezdu, který měl být vrcholem sezóny, není bohužel příliš kladné. Splnili jsme sice základní cíl a získali alespoň po jednom místu pro Evropské hry v divizi reflexního luku nicméně tým měl potenciál na daleko lepší výsledky a umístění v rámci závodu ME.

Příští sezóna bude opět ve znamení kvalifikace na OH 2024, zároveň proběhne poslední možnost kvalifikace na EH. Bude to tedy náročná sezóna, na kterou je nezbytné se dobře připravit. Tým má dle mého názoru šance na dobré výsledky a je důležité vytrvat v tréninkovém úsilí, vyhodnotit tuto sezónu, najít slabší místa v přípravě a získat střeleckou sebedůvěru.

Všem děkuji za příkladnou reprezentaci a spolupráci.

                                                                                                                                                                                                                                          

V Prostějově dne 5.9.2022                                                   Hana Majarová

                                                                                         Vedoucí výjezdu

19.09.2022 (hm)

1.kolo Světového poháru, 18.-24.4.2022 Antalye Turecko

Počet účastníků: 340

Počet zemí: 47

 

Vedoucí výjezdu: Hana Majarová

Trenér: Zdeněk Horáček

Muži RL: Michal Hlahůlek, Jan Vožech, Josef Křesala, Adam Li

Ženy RL: Marie Horáčková, Jindřiška Vaněčková, Klára Grapová

Muži KL: Martin Vaněk, Pavel Zaoral, Filip Reitmeier

 

1.kolo světového poháru v Antalyi bylo vybráno jako přípravný závod před nadcházejícím ME, které proběhne na začátku června v Mnichově, a kde se bude zároveň střílet kvalifikační závod jednotlivců pro EH 2023.  

 

Výsledky:

Kompletní výsledky ze závodu

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=10566

 

Průběh závodu:

Po loňské sezóně, která byla stále velmi ovlivněna covidem, jsme konečně zažili  „normální“ závod. Pořadatelé připravili akci kvalitně jako vždy, a tak nedošlo k žádným zádrhelům. Střelnice v Antalyi je pro nás jednou z těch oblíbených a jako tým se tam rádi vracíme.

V letošním roce došlo k několika úpravám v pravidlech, a tak jsme byli v očekávání, jak moc tyto změny ovlivní závod a výsledky. Zásadní změnou bylo pro nás zkrácení času na střelbu a také úprava programu pro světové poháry. Klasický oficiální trénink byl nahrazen volnější formou oficiálního tréninku s dobrovolnou kontrolou nářadí. Tu však rozhodčí mohou udělat v průběhu závodu kdykoliv. Na změny jsme se připravili, program nastudovali a za příjemného jarního počasí jsme mohli nastoupit do závodu.

První blok programu patřil kladkovým lukům. Dvě sady v kvalifikaci ovlivnil silný vítr, který se přehnal přes střelnici, ale naštěstí sebou nepřinesl bouřku, která ten den hrozila. V kvalifikaci se nejlépe dařilo Martinovi Vaňkovi, který se s výsledkem 684b umístil na 53.místě. Filipovi Reitmeierovi ani Pavlovi Zaoralovi se nepodařilo postoupit do eliminací. Hned druhý den byla soutěž družstev, ve které náš tým podlehl výběru Norska.

Do soutěže nastoupily reflexní luky. Kvalifikace vyšla skvěle Marii Horáčkové, která se nástřelem 653b umístila na výborném 6.místě. Stejně dobře závod vyšel Michalovi Hlahůlkovi, který se nástřelem 657b umístil na 28.místě. Součet obou výsledků vytvořil nový český rekord, který tito reprezentanti stanovili vloni. Svou reprezentační premiéru zvládl velmi dobře Adam Li se slušným výsledkem 635b. Jindřiška Vaněčková zlepšila svůj výkon ze závodu WRT před dvěma týdny a s nástřelem 612b se posunula na postupovou pozici. Kvalifikační výsledek Kláry Grapové byl ovlivněn závadou na luku související se zaměřovačem, která se však i přes kontrolu materiálu v průběhu soutěže odhalila až při skládání a balení luku. Po kvalifikaci měli muži první kolo eliminací, bohužel v něm proti sobě nastoupili naši dva střelci, M.Hlahůlek a J.Křesala. Michal souboj vyhrál a postoupil mezi 64 lukostřelců. Skvělý výkon podal Jan Vožech, který porazil favorizovaného Gijse Broeksma z Holandska. Adamovi jeho první eliminační souboj na reprezentační akci nevyšel a do dalšího kola nepostoupil.

V soutěži družstev se tentokrát lépe dařilo mužům, kteří svedli velmi vyrovnaný souboj, zakončený rozstřelem, s Australany. Bohužel nástřel 28:29 hrál ve prospěch australského týmu nicméně ze souboje jsme si odnášeli velmi dobrý pocit. Mix tým si v prvním kole poradil s Rakušany, ve druhém nestačil na výběr USA.

Na řadu přišly zbylé eliminační souboje. Nejdřív v podání Martina Vaňka, který nestačil na Turka Hanyeho v poměru 140:143, dále se nepodařilo na výborný výkon navázat Honzovi, kterého porazil zkušený Francouz Phillon. Jindřiška Vaněčková svedla slušný, ale bohužel ne vítězný, souboj s Němkou Bauer. Na druhé straně postoupil do dalšího kola Michal Hlahůlek přes Uzbeka Karorova, ve třetím kole ho zastavil Australan Tyack. Marie byla ještě úspěšnější a její vítěznou šňůru zastavila až německá reprezentantka Bauer. Marie se umístila na skvělém 7.místě, což je historické maximum českých reprezentantů na závodech světového formátu.

 

Závěrečné hodnocení:

První světový pohár tohoto roku se nesl ve znamení změn v pravidlech. Lze jen těžko usuzovat, zda se některé z nich podepsaly na výkonech startovního pole. Jelikož nefoukalo tolik, jak bývá v Antalyi běžné, nedá se zatím s jistotou říct, že kratší čas na sadu bude střelcům dělat velké potíže. Dá se ale očekávat diskuse mezi trenéry národních týmů a WA o možnostech úpravy některých změn, zejména těch, týkajících se programu.

Co se týká předvedených výkonů hodnotím tento výjezd jako jeden z nejúspěšnějších. Zejména v divizi reflexního luku jsme zaznamenali jak dobré výsledky v kvalifikaci, tak úspěšné postupy v eliminačních kolech a vyrovnané souboje v soutěži družstev.

Další reprezentační akcí je závod WRT v Kamniku a následně ME v Mnichově.

 

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

V Prostějově dne 25.4.2022                                                  Hana Majarová

Vedoucí výjezdu

29.05.2022 (hm)

MS v terčové lukostřelbě, 20.-26.9.2021, Yankton (USA)

Mistrovství světa v terčové lukostřelbě dospělých se konalo ve dnech 20.9. do 26.9.2021 v Yanktonu, Jižní Dakota, USA. 

Na MS nás reprezentovali: 

 • ženy RL: Klára Grapová, Marie Horáčková , Jindřiška Vaněčková 
 • ženy KL: Martina Zikmundová 
 • muži RL: Michal Hlahůlek, Josef Křesala 
 • tým manažer: David Špinar 
 • vedoucí výjezdu, trenér: Zdeněk Horáček 

Mistrovství světa probíhalo v areálu NFAA EASTON YANKTON ARCHERY CENTER. 

Naše výprava dorazila na ubytování do LEWIS & CLARK RESORT ve tři hodiny ráno v neděli 25.9.2021. Bohužel Michalovi a Josefovi nepřiletěly kufry s luky. 

Ještě ten den odpoledne jsme provedli akreditaci a lehký neoficiální trénink. Michal měl půjčený luk a šípy od Marušky, Pepovi půjčila druhý luk Klárka a šípy Jindřiška. 

V pondělí 26.9. měla Martina oficiální trénink dopoledne a reflexní luky odpoledne. Michalovi a Pepovi dorazily kufry s nářadím, tak se odpoledního tréninku zúčastnili již s vlastním nářadím. 

Organizace MSJ fungovala naprosto perfektně. Program MS byl pořadatelem dodržován bez větších výjimek. 

Po celou dobu šampionátu vál poměrně silný, nárazový vítr. Zejména výsledky reflexních luků v kvalifikaci byly větrným počasím silně poznamenány. 

V soutěži Mix týmů se Maruška s Michalem v kvalifikaci umístili na příjemném 18. místě z 32 družstev a poprvé jsme měli na MS zastoupení v eliminacích této soutěže. V prvním kole jsme sice prohráli 6:2 s tureckým mix týmem, ve kterém byl současný olympijský vítěz Mete Gazoz, ale jednotlivé sady byly velmi vyrovnané. Celkově tedy jsme skončili na 17. místě. 

Stejně dobře si vedlo i naše družstvo žen, které skončilo v kvalifikaci na 17 místě a v prvním kole porazilo družstvo Turecka poměrem 6:0. V druhém kole jsme nestačili na tým Koreje, a tak naše ženy obsadily velmi pěkné 9. místo. 

Celkové umístění našich reprezentantů: 

 • Marie Horáčková 17. místo 
 • Jindřiška Vaněčková 33. místo 
 • Klára Grapová 57. místo 
 • Michal Hlahůlek 57. místo 
 • Josef Křesala 57. místo 
 • Martina Zikmundová 33. místo 
 • Mix tým: Horáčková, Hlahůlek 17. místo 
 • Družstvo žen: Horáčková, Vaněčková, Grapová 9. místo 

Kompletní informace a výsledky najdete na: 

Yankton 2021 Hyundai World Archery Championships | World Archery 

 

V Praze dne 5.10.2021 

Zdeněk Horáček v.r. 

vedoucí výjezdu 

12.10.2021 (DŠ)