Český lukostřelecký svaz

Český lukostřelecký svaz

Zpráva z 50. Světového kongresu World Archery - Antalya Belek 2013

 

Prezident WA Prof Dr. Ugur Erdener otevřel 50. Světový kongres Lukostřelba za účasti 98 členských asociací .

Dopolední agenda prvního dne zahrnovala zprávu generálního tajemníka WA, pana Toma Dielena a hlasování o dvanácti navrhovaných změnách pravidel WA. Některé z nejdůležitějších rozhodnutí byly:

-Ustanovení o apolitičnosti WA a členských subjektů.

-Kvalifikace na závodech WA – MS, Světový pohár v sestavě WA70 (bývalá FITA70).

-Přejmenování sestav s názvem FITA na název WA (World Archery)

-Rozšíření SET systému do soutěže družstev Reflexních luků. V případě družstev kladkových luků použití kumulativního systému.

 

WA  udělala od dob svého vzniku obrovský posun vpřed. Z výroční zprávy, přednesené Tomem Dielenem je zřejmé, že WA je  globální firma. Jaké jsou zdroje financování WA?

Z olympijské lukostřelby. Po olympiádě dostáváme podíl ve výši 14 mil. CHF. To se rozděluje na čtyři roky cca 3, 5 mil.CHF ročně. Vlastní příjmy máme cca 2, 4 mil.CHF ročně (a určitě je i zde velmi velký význam olympijského sportu pro sponzory a pro příjmy za reklamu). Z těchto peněz se financuje fungování WA, sídlo v Lausanne i se zaměstnanci,  komise, dotace na šampionáty a Světový pohár.  

Lukostřelba si v hodnocení olympijských sportů polepšila, posunuli jsme se z kategorie D. do kategorie C. ( A=atletika, B=cyklistika, fotbal...) Prakticky jsme někde okolo první desítky. Důvodem toho je strmý nárůst lukostřelby v posledních letech, zaznamenala velký úspěch mezi olympijskými sporty při OH v Londýně, zejména v USA a Velké Británii.

V Anglii, Francii a v Itálii vzrostla členská základna o 25-30%, na 30-50 tis. členů. (Podle těchto parametrů bychom měli mít základnu 3-6 tis. členů.) V USA je údajně přes 10 mil. registrovaných lukostřelců. Je zřejmé, že členská základna narostla především o nováčky, kteří učinili první kontaktní kroky s lukem.

Mělo by nás to inspirovat. I my bychom si měli dát za cíl razantní zvýšení členské základny.

 

Podstatnou částí programu kongresu byly workshopy, které byly zaměřené právě podporu aktivit, které používá MOV pro hodnocení olympijských sportů. Tedy především: PUBLICITA A MARKETING !!!

Právě proto je zde tendence maximálně zjednodušit závody, zvýšit atraktivitu vzájemných soubojů. Rozmístit všude kamery, přidat vizualizaci zásahu v terči, bodovačku souboje k tomu a emoce, emoce, emoce, adrenalin, detaily obličeje, radost, ale i zklamání. Nastupuje nová éra internetových televizních přenosů!

Další prioritou jsou sociální sítě - Facebook, Twitter, You Tube...

Lidé chtějí komunikovat, být virtuálně na dálku a kontaktně. Nebaví je pasivně sledovat televizi. MOV hodnotí olympijské sporty (proto naše kategorie C.) tak, že úspěšnost sportu na sociálních sítích má celkovou váhu 40% !!! !!!

 

Předmětem workshopu byla prezentace firmy, která zajišťuje internetovou televizi. Na závodě to vypadá tak: mají tam asi 10 kamer, 6-ti členný televizní štáb (kamery ovládají joystickem na dálku), složený hlavně z dobrovolníků (volunteers) a dále další tým na zpracování výsledků. Přístroj,  který pro televizi vizualizuje terče a tabulku se zásahy stojí cca 6 tis. Eur, levná sestava Mediabox stojí asi 20 tis. Eur, velká s mnoha kamerami, směšovacím pultem a režisérským systémem asi 80 tis. EUR.  

V další části proběhly prezentace OH v Brazílii a Tokiu. V Riu bude lukostřelba umístěna na Sambadromu, bude tam i cíl maratónu. Další prezentací bylo MS 2015 v Kodani (mým  sousedem v sále po levici byl právě zástupce Dánska…).

 

 

Druhý den byl spíše slavnostní. Ráno proběhly volby, hlasovalo 99 zemí z celkem 156 členů WA (přijel i Greg Easton, president lukostřeleckého svazu USA). Kandidatury byly připraveny a byla cítit organizovaná podpora jednotlivých kontinentů.  Znovuzvolený President WA dostal myslím 96 hlasů z 99. 

 

Pokračovaly Workshopy, program olympijské solidarity - reflexnímu luku. WA nabízí podporu rozvoje lukostřelby v úrovni vyslání špičkového trenéra do země.  Zjednodušeně jeho mise je hrazena z WA, podpora je 20-40 tis. $. Tento trenér pracuje s 1 nebo 3 talentovanými lukostřelci. Důležité je, že se do tohoto projektu zapojily i velké lukostřelecké země a také,  že výstupem bývá kvalifikace takto vypiplaného lukostřelce na OH. Jsme ale schopni vyhovět podmínkám, kdy například v jednom roce tráví s lukostřelcem 92 dnů při přímém tréninku?

 

Pak přišly na řadu ocenění funkcionářů,  vyhlášení Poháru klubů, kde asistovali zástupci MOV včetně  Sergeje Bubky. Na závěr do sálu nastoupili lukostřelci,  olympijští medailisté z Londýna, kteří byli pověřeni předat nám národním svazům, dále předsedům komisí WA a zástupcům MOV Zlaté plakety WA za naši společnou práci v letech 2007 -2012 pro rozvoj lukostřelby. Bylo to velice silné,  dojemné.

 

Pak večer proběhlo slavnostní zahájení a ráno už nám začalo MS.

 

 

Česká republika, dřívější Československo, se pyšní tím, že byla jedním ze zakladatelů světové lukostřelecké asociace FITA, nedávno přejmenované na World Archery. S velkým zaujetím jsem sledoval, jak se poměry změnily, jak se musely spojit velké země na kontinentech, aby dokázaly prosadit své zájmy. Dnes i velcí hráči mají problém prosadit se. Je nutné, abychom se připojili ke směru, který udává WA, abychom nezakrněli. A ještě poslední poznámku: byl jsem fascinován jednotou při hlasování o poměrně složitých záležitostech. Mezi velkými státy a malými, mezi tzv. vyspělejším a tzv. rozvojovým světem, mezi lidmi různých barev pleti a tělesných dispozic nebyly poznat rozdíly. Celý sál souzněl. Byla to pro mě velká čest zastupovat naši republiku na takové úžasné události.

 

 

Ing. Jaroslav Páník

Místopředseda ČLS 

05.12.2016
Přílohy
pdfAntalya Motions [pdf, 1356 kB]
pdfInterpretations Belek [pdf, 2125 kB]
pdfPublications [pdf, 2734 kB]