Český lukostřelecký svaz

Reprezentace

Souhrnná zpráva z mezinárodních para závodů 2019

V letošním roce se reprezentanti v para lukostřelbě představili na čtyřech mezinárodních lukostřeleckých závodech. Úspěšně navázali na předchozí sezóny se ziskem devíti medailí, posunutím světového rekordu v kategorii Muži W1 (Drahonínský), ziskem dvou kvalifikačních míst pro paralympijské hry 2020 v Tokiu a účastí Mix týmu W1 (Drahonínský, Brandtlová) na prvním ročního Finále evropského poháru, které se bude konat v termínu 16 – 18.8.2019 v německém Wiesbadenu. Všem reprezentantům gratulujeme k dosaženým výkonům a děkujeme za úspěšnou reprezentaci české paralukostřelby. 

 

5. Fazza Para Archery WRT 11.4. – 15.4. 2019 Fazza Dubaj 

Počet účastníků: 95 

Počet zemí: 20 

Vedoucí výjezdu: Vladimír Brada 

Trenéři + doprovod: Petr Pultar, Filip Reitmeier 

Muži RO: Martin Chaloupský, Václav Košťál 

Muži CO: Leoš Bartoš 

Ženy CO: Lenka Kuncová 

Ženy W1: Šárka Musilová 

Výsledky: 

Kompletní výsledky ze závodu: 

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=5431 

Průběh závodu: 

Eliminace poznamenal docela silný nárazový vítr, který bohužel k těmto přímořským oblastem patří. Leoš Bartoš v kvalifikaci 681 bodů, v prvním kole ho výhra proti domácímu střelci Jamalovi 141:131 posunula do 1/8 finále, kde si poradil i se silným soupeřem z Indie Kumarem 141:136. Ve 1/4 finále jej čekal nový držitel světového rekordu Simonelli z Itálie, na kterého už bohužel Leoš nestačil a prohra 135:141 jej zařadila na celkové dělené 7. místo. Lenka Kuncová v prvním kole porazila soupeřku z Malajsie 126:114, ale na vítězku kvalifikace z Británie Jessicu Streton již nestačila a prohrála 128:142, celkově jí patří dělená 9. příčka. Martin Chaloupský první souboj s italským soupeřem Airoldim Martin vyhrál 6:2, ale v druhém kole již nestačil na prvního z kvalifikace Inda Viveka a podlehl mu 0:6. Celkové dělené 9. místo. Václav Košťál si po vyrovnaném výkonu poradil v rozstřelu se soupeřem Jonasem, ale v dalším jej smetl Ital Travisani 0:6 a končí na děleném 9. místě. Šárka Musilová sice první souboj prohrála s Korejkou Kim 110:122, ale v souboji o bronz si rozdílem třídy poradila s britskou soupeřkou Kingstone 126:100 a získala tak cenné body do světového poháru a bronzovou medaili. Družstvo MIX tým kladkových luků LeLe (Lenka & Leoš) bohužel prohrál v prvním eliminačním kole s italskými soupeři 136:142, ale nejvyšší nástřel v kole znamenal posun na pátou příčku. 

 

 

Olbia Para WRT - 1st leg 

28.4.-5.5. 2019 

Počet účastníků: 108 

Počet zemí: 19 

Vedoucí výjezdu: Tereza Brandová 

Trenéři + doprovod: Ludmila Fikarová, Tomáš Netrval 

Muži W1: Karel Davídek, David Drahonínský 

Ženy W1: Tereza Brandtlová 

Každoročně pořádaný závod na ostrově Olbia v Itálii, je prvním kolem evropského poháru v para. Závod samotný probíhá na sportovních hřištích jen kousek od ubytování (700 m). Střelba, a tím i výsledky, byly lehce ovlivněny větrem, který se na střelnici točil, a dělal střelcům potíže. 

Kvalifikace i eliminace proběhly bez problémů. Při finálových soubojích byla česká výprava upozorněna na nestejné oblečení, s varováním, že pro příští soutěž je třeba situaci vyřešit. 

Výsledky: 

Kompletní výsledky ze závodu: 

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=4794 

Průběh závodu: 

V kvalifikaci si naši střelci v kategorii W1 vedli velmi dobře. David Drahonínský nastřílel 680 bodů, což kromě pokoření svého osobního rekordu znamenalo i pokoření světového rekordu a to o 6 bodů. Tento výsledek ho umístil na 1. příčku v kvalifikaci, což pro něj znamenalo Bye v prvním kole eliminací. Karel Davídek si nastřílel 616 bodů a umístil se tak v kvalifikaci na 9. příčce (z 15 střelců). V eliminacích tak šel proti osmému Rusovi Dorofeevovi, kterého porazil 134:123. V dalším se kole se bohužel naši střelci střetli a David porazil Karla výsledkem 136:126. Pro Karla to tak znamená konečné 8. místo. David v dalším souboji porazil ruského střelce Leonova a dostal se tak do finálového souboje o zlato, kde o 3 body podlehl střelci z Turecka. David si tedy odvezl stříbrnou medaili. 

Ve stejné kategorii v ženách se Tereza Brandtlová s 559 body v kvalifikaci umístila na 4. místo (z 5 střelkyň), ale v následujícím souboji bezkonkurenčně porazila soupeřku z Británie a dostala se tak finálových soubojů o medailové pozice. Domů nakonec odváží bronzovou medaili. 

Ve stejné kategorii také bojoval o medaile náš mix tým, který jak v kvalifikaci, tak v eliminacích potvrdil 4. místo. 

 

 

Mistrovství světa v para terčové lukostřelbě 

2.6.-9.6.2019 s-Hertogenbosch, Holandsko 

Počet účastníků: 587 

Počet zemí: 88 

Vedoucí výjezdu: Tereza Brandová 

Trenéři + doprovod: Ivan Králik, Jaroslav Preclík, Ludmila Fikarová, Jakub Ečer, 

Muži RO: Václav Košťál, Martin Chaloupský 

Ženy RO: Markéta Sidková 

Muži CO: Leoš Bartoš 

Ženy CO: Lenka Kuncová 

Muži W1: David Drahonínský, Karel Davídek 

Ženy W1: Tereza Brandtlová, Šárka Musilová 

Výjimečně se Mistrovství světa v para lukostřelbě konalo na stejném místě jako Mistrovství světa zdravých lukostřelců. Organizace závodu byla svěřena sportovní agentuře, nikoliv samotnému lukostřeleckému svazu. V některých aspektech byla znát nezkušenost s průběhem lukostřeleckých závodů, na druhou stranu ostatní služby a aktivity byly na vysoké úrovni. Závod byl umístěn v krásném prostředí městského parku, ve kterém bylo spoustu prostoru právě na tyto doplňkové aktivity, kavárnu, lukostřelecké muzeum apod. 

Samotný závod probíhal bez problémů, počasí na kvalifikaci bylo velmi příznivé, ke konci týdne se ale výrazně zhoršilo, a finálové souboje jsme tak stříleli v chladném, větrném a deštivém počasí. 

Doprava z hotelu na střelnici byla sice pravidelná, ale od parkoviště autobusů na samotnou střelnici to stále byl poměrně dlouhý kus cesty, a vzhledem k absenci úložiště luků na střelnici, bylo často trochu komplikované a pro střelce náročné cestu podstoupit. 

Výsledky: 

Kompletní výsledky ze závodu: 

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=4798 

Průběh závodu: 

Vzhledem k tomu, že se na MS v Holandsku rozdělovaly kvóty na POH 2020, jela na výjezd poměrně početná výprava. V každé kategorii jsme měli zastoupení v podobě alespoň jednoho střelce (kromě kategorie visually impaired). 

V kategorii reflexních luků byla jedna z největších konkurencí, Vašek a Martin si nastříleli na svou stávající formu slušné výsledky, ve srovnání se zbytkem startovního pole spíše průměrné. Martin vypadl v prvním souboji a Vašek výborně bojoval a vyhrál první souboj, vypadl pak v druhém kole na rozstřel. Podobně si vedla Markéta Sidková, která se svým výsledkem v kvalifikaci umístila v prostředku startovního pole, ale bohužel vypadla v prvním kole eliminací. 

V diviti kladkových luků nastřílel dobrý výsledek Leoš Bartoš, který zároveň prošel prvním kolem eliminací, ve druhém kole podlehl o 4 body střelci z Velké Británie. Lenka Kuncová se s výsledkem 609 bodů, udržela v kvalifikaci svůj standart. V eliminacích však nestačila na soupeřku z Kanady. 

V kategorii W1 jsme měli 4 zástupce, Karel se kvalitním výsledkem 612 bodů nijak nevybočil z letošního standartu, nicméně následně taktéž vypadl v prvním kole eliminací. Davidovi se v kvalifikaci nedařilo tolik jako na předchozích závodech, ale vykompenzoval to v eliminacích, kde se dostal až do finále o bronzovou medaili, kterou také vyhrál. 

Výborně si vedly ženy v této kategorii Šárka a Tereza, které si obě nastřílely osobní rekord, bohužel na svůj úspěch nenavázaly v eliminacích a obě vypadly v prvním kole. 

Reflexní mix tým ve složení Markéta a Vašek prošli s výsledkem 5:1 prvním soubojem, v dalším vypadli proti silnému mix týmu z Číny. Mix tým W1 ve složení Šárka a David si vedl výborně a dotáhl to až do semifinále, kde nestačil na mix tým z Číny. Následný souboj o bronz se nezdařil dle představ, Šárka s Davidem prohráli rozstřel, navíc soupeři trefili dvě perfektní 10 a nedali našemu mixu šanci.

 

 

Nové město nad Metují Para WRT – 2nd leg 6.7.-14.7. 2019 

Počet účastníků: 104 

Počet zemí: 21 

Vedoucí výjezdu: Tereza Brandová 

Trenéři + doprovod: Jaroslav Preclík, Jan Procházka, Ludmila Fikarová, Jakub Ečer, Petr Pultar 

Muži RO: Martin Chaloupský 

Ženy RO: Markéta Sidková 

Muži CO: Tomáš Netrval 

Ženy CO: Lenka Kuncová 

Muži W1: David Drahonínský, Karel Davídek 

Ženy W1: Tereza Brandtlová, Šárka Musilová 

Výsledky: 

Kompletní výsledky ze závodu: 

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=4807 

Průběh závodu: 

Vrcholem letošní venkovní sezóny bylo druhé kolo evropského poháru, které se jako každý rok odehrálo v Novém městě nad Metují. Ubytování si česká výprava zařizovala individuálně, a tak někteří byli ubytování v neoficiálním hotelu, který měl ale prostorné pokoje, dobrý přístup do koupelny a je umístěný 10 minut od hlavní střelnice, což všichni vnímali jako velkou výhodu. 

V kategorii W1 jsme získali medailí nejvíce. David Drahonínský a Šárka Musilová ovládli jak kvalifikaci tak eliminaci a vybojovali zlaté medaile v jednotlivcích. Spolu pak zvládli vybojovat ještě stříbrnou medaili v mix týmech, kdy ve finálovém souboji nepřálo ani počasí ani vybavení. Davidovi zřejmě selhal vypoušťeč. Další medaili v této kategorii vybojoval Karel Davídek, a to bronzovou. Pro Karla je to první medaile ze závodu světového formátu. 

V kategorii reflexních luků jako obvykle reprezentovali Markéta Sidková a Martin Chaloupský. Markéta dobře nastřílela kvalifikaci bohužel však vypadla v prvním kole eliminací. Martin nastřílel v kvalifikaci také pěkný výsledek (595 bodů) a prošel prvním kolem eliminací skorém 6:0 proti střelci z Ukrajiny. V druhém kolem byl bohužel vyřazen a to po velmi vyrovnaném souboji. Při rozstřelu střelil soupeř z Ruska perfektní 10. Společně ale Markéta a Martin zvládli získat bronzovou medaili v mix týmu. 

V kategorii mužů kladkový luk nás poprvé reprezentoval Tomáš Vrzal, a to po necelém roce střílení, pro kterého to byl první závod tohoto formátu. Tomáš si vedl v kvalifikaci velmi dobře, nastřílel si 642 bodů. V prvním kole eliminací nastoupil proti třetímu z kvalifikace Thompsonovy a skóre 145:130 bylo nekompromisní. 

Kategorii ženy kladkový luk reprezentovala Lenka Kuncová, která prošla prvním soubojem, ale v dalším kole byla vyřazena soupeřkou ze Singapuru, která ovládla kvalifikaci. 

Nové město nad Metují byl skvělý závěr sezóny. Závod byl velmi úspěšný, Česká Republika získala 5 medailí, a byla tak druhou nejvíce dekorovanou zemí na tomto závodě. 

 

V Plzni dne 30.7.2019 Tereza Brandová 

 

21.08.2019