Český lukostřelecký svaz

Reprezentace

8th Fazza Para Archery WRT, 2.-7. březen 2024, Dubai, UAE

Počet účastníků: 225

Počet zemí: 55

 

Vedoucí výjezdu: Kateřina Mrázková

Trenéři, asistenti: Vladimír Brada, Petr Brandtl, Julie Králiková, Jitka Poláková

Ženy W1: Tereza Brandtlová, Šárka Pultar Musilová

Muži W1: Karel Davídek

Muži RL Open: Martin Chaloupský, Václav Košťál

Muži KL Open: Tomáš Vrzal

 

První závod venkovní sezóny v paralukostřelbě proběhl na stejném místě jako každý rok, ve výborně vybaveném a bezbariérově přístupném areálu „Dubai Club for People of Determination“. Organizátoři odvedli dobrou práci a závod proběhl bez větších potíží.

 

Výsledky:

Kompletní výsledky ze závodu

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=16964

 

Průběh závodu:

2.- 7. března 2024 se konal každoroční světový závod pro paralukostřelce v Dubaji. Běžně se jedná o závod sloužící k umístění střelců ve světovém žebříčku, ale letos k tomu přibyl i kvalifikační turnaj pro získání posledních volných kvót na paralympiádu v Paříži 2024.

Na místo jsme dorazili již 29.2. ve čtvrtek večer (stejně jako většina výprav) bez jakýchkoliv obtíží, a hned druhý den jsme vyrazili na střelnici na neoficiální trénink, abychom se aklimatizovali na místní počasí. Celý týden jsme měli kolem 25–30 stupňů, což bylo pro střelce ideální, jediné potíže nám činil vítr, který se každou chvíli výrazně měnil.

V sobotu (2.3.) proběhl oficiální trénink s klasifikací, kdy všichni naši střelci prošli bez obtíží, a my se tak mohli připravit na nadcházející kvalifikaci.

 

V první polovině týdne probíhala kvalifikace s eliminacemi samotného turnaje Fazza, a v druhé polovině týdne následovaly eliminace (na základě předchozí kvalifikace) pro získání zbývajících kvót na paralympiádu.

Vzhledem k nevyzpytatelnému větru měli všichni střelci v kvalifikaci nižší nástřely než je zvykem, ale i tak se jim podařilo dobře umístit. V kategorii W1 ženy získaly první místo naše obě střelkyně se shodným nástřelem 622 bodů, Tereza Brandtlová a Šárka Pultar Musilová. Vzhledem k nutnosti rozhodnutí, kdo bude střílet mix tým s Karlem Davídkem, se střelkyně dohodly, že v týmu bude střílet Tereza vzhledem k vyššímu počtu desítek během celé kvalifikace. Karel Davídek v kategorii W1 muži se umístil na desátém místě (z možných 23) s nástřelem 630 bodů, ale bohužel podlehl hned v prvních eliminacích proti Duisembayevovi z Kazachstánu na rozstřel (9:9+). V kategorii Open RL muži Martin Chaloupský nastřílel 581 bodů a Václav Košťál 573 bodů, a za kategorii Open KL muži Tomáš Vrzal 655 bodů.

 

V eliminacích samotného Fazza turnaje se všem dařilo dobře. Václav Košťál se dostal přes Čínskou Taipei 6:2, kdy v následující 1/16 narazil na soupeře Mexičana Molina (který se mimochodem umístil v kvalifikaci na 1. místě). Vašek se ale nedal a zabojoval do posledního šípu, kdy to dotáhl až na rozstřel, bohužel ale rozstřel prohrál šestkou proti osmi bodům. Martin Chaloupský také porazil prvního soupeře – Turka Alptekina 7:3, ale následně vypadl v 1/16 proti Indonézanovi Kholidinovi 2:6. Tomáši Vrzalovi se podařilo dostat přes dva souboje až do 1/16, kde podlehl Italovi Cancellimu 141:143. Ale vzhledem k tomu, že během třetího souboje střelci zakusili obrovské poryvy větru a chvílemi i přívaly deště, které je celé zmáčely, se jedná o velice obdivuhodný úspěch. Tereze Brandtlové se podařilo probojovat až do finále o zlato, kde končí na 2. místě s nástřelem 116:125, o jeden nevystřelený šíp. Ve chvíli střídavé střelby Tereze přišel velký vítr a bohužel ani s pomocí asistenta Petra nebyla schopná šíp udržet na zakládce a vystřelit v časovém limitu. Po zpětném zhodnocení situace ale neztrácela hlavu a cítila se posilněná do dalších soubojů. Šárka v semifinále prohrála proti Korejce Kim Ok 132:134, a tak se dostala do souboje o bronz proti již známé a časté soupeřce, Italce Pellizzari. Tam však situaci obrátila ve svůj prospěch, a vyhrála tak bronz s nástřelem 134 oproti 132 bodům. A nesmíme ani opomenout náš mix tým ve složení Terezy Brandtlové s Karlem Davídkem. Ti se probojovali až do finále o zlato, kdy cestou porazili Velkou Británii s nástřelem 130:114 bodů. Ve finále nastoupili na známé Italy (Tonon, Pellizzari), kterým se velice dařilo, a tak naši střelci skončili na druhém místě s úctyhodným výkonem 139:147.

Za celý tým se tedy podařilo vystřílet celkem 3 medaile: Mix tým (Brandtlová, Davídek) 2. místo, Brandtlová 2. místo a Pultar Musilová 3. místo.

 

V druhé polovině týdne se bojovalo o již dříve zmíněné zbývající kvóty na paralympiádu, kdy se od nás o ně utkali 4 střelci – Davídek, Chaloupský, Košťál, Vrzal. Tereza Brandtlová s Šárkou Pultar Musilovou v této části nezávodily, již mají svá místa zajištěná z Mistrovství světa v Plzni 2023. Místa byla pouze dvě pro každou kategorii, což v některých kategoriích bylo velmi málo. Karel Davídek prohrál v ¼ proti Iránci Zandi 124:134, Vašek Košťál se dostal přes Bye, následně Azerbaidžánce 6:0 a nakonec padl v 1/8 proti Angličanovi Radiganovi. A Martin Chaloupský se také probojoval do 1/8 přes Bye, přes Itala Bettoni 6:0, až do souboje s protivníkem z Guatemaly Blas Fernández, kde to bylo napínavé až do posledního šípu, a nakonec skončil 4:6 (25 proti 26 bodům v poslední sadě). Tomáš Vrzal se přes Bye dostal do 1/16, kde se mu bohužel nedařilo střílet běžné výsledky, a tak skončil se 117 body proti 136.

 

V hodnocení zemí podle získaných medailí ČR obsadila 2.místo ihned po Itálii a Turecku (obě země měli celkem čtyři umístění na stupních vítězů), což vzhledem počtu střelců z jednotlivých zemí je obdivuhodné. Bohužel se nikomu nepodařilo vystřílet si další kvóty pro účast na Paralympijských hrách v Paříži 2024.

 

Závěrečné hodnocení:

I přes velice proměnlivý vítr se všem celkem dařilo a bojovali ze všech sil. Pochopitelně po nevybojování ani jedné další kvóty na letošní paralympiádu zavládlo zklamání, ale po společném zhodnocení jednotlivých soubojů si troufám říci, že se všichni poučili ze svých slabších stránek a s dobrou náladou se pustili do dalších tréninků a příprav na budoucí závody.

Ráda bych moc poděkovala celému týmu za plné nasazení do závodů a skvělou atmosféru a náladu během celého výjezdu. Ač to bylo pro všechny náročnější (včetně doprovodů) kvůli dvojím eliminacím, zvládli jsme vše bez komplikací a vzájemně si s radostí vypomohli. Zároveň bych všem chtěla moc pogratulovat k úspěchům.

                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                         

V Plzni dne 12.3.2024                                                                   Kateřina Mrázková

                                                                                                          Vedoucí výjezdu

21.03.2024 (hm)

Mistrovství Evropy v para lukostřelbě, 15.-20.8.2023 Řím, Itálie

ME a 2.kola EP se zúčastnilo 109 reprezentantů a 83 doprovodů z 29 zemí.

ČR reprezentovalo 5 závodníků a 4 členové realizačního týmu:

 

PULTAR MUSILOVÁ Šárka, WW1

DAVÍDEK Karel, MW1

BARTOŠ Leoš, CMO

VRZAL Tomáš, CMO

KOŠŤÁL Václav, RMO

ŠNAJDR David, vedoucí výpravy

KRÁLIK Ivan, vedoucí trenér

POLÁKOVÁ Jitka, asistent, fyzioterapeut

MRÁZKOVÁ Kateřina, asistent

 

Nominace vycházela z faktu, že ČR už má 3 paralympijské sloty a že ti samí závodníci už další kvótu nevybojují (Drahonínský, Brandtlová); v případě Š.Musilové se uvažovalo o potřebě splnit v Rotterdamu předpokládaná kritéria NSA pro financování v roce 2024. K.Davídek, L.Bartoš, T.Vrzal a V.Košťál jeli na ME jednoznačně bojovat o sloty na LPH a zajistit si financování z NSA.

M.Chaloupský se omluvil ze zdravotních důvodů.

 

Doprava: třemi osobními/ klubovými vozy. Cesta proběhla plynule a bez komplikací. Na místě překvapila vysoká cena parkovného.

Doprava mezi sportovišti a hotelem byla bezbariérová a fungovala velmi dobře. Doba jízdy asi 10min.

 

Ubytování: Nhow hotel, pokoje jsme první dva dny museli povyměňovat mezi sebou a přeskládat jejich obsazení, aby se vozíčkáři snáze dostali do koupelny a na WC. Druhý den ku spokojenosti všech.

 

Stravování: velmi dobré jak kvalitativně a pestrostí, tak i množstvím. A to na hotelu i na sportovišti.

 

Sportoviště: ME se konalo jako multisportovní festival 10 sportovních odvětví. Většina z 10 parasportů se odehrávala v moderním multisportovním komplexu Ahoy. Kvalifikace a eliminace se střílely na parkovišti komplexu; tréninková střelnice byla k dispozici v přilehlém parku.

V komplexu Ahoy bylo veškeré zázemí ME.

Původní obavy z rozpáleného asfaltu a nevhodných podmínek pro ME se nepotvrdily a soutěž probíhala standardně, regulérně.

 

Informační servis: na portálu ianseo.net a na oficiálním webu pořadatele.

 

Výsledky:

 

Jednotlivci

Q

Pts.

Eliminace

PQ

Pozn.

Košťál V., RMO

14./ 23

555

9.-16.

4.

Škoda velmi těsného vypadnutí v SF, slot na LPH byl velmi blízko

Bartoš L., CMO

20./ 34

658

17.-32.

9.-16.

 

Vrzal T., CMO

23./ 34

644

9.-16.

17.-25.

 

Davídek K., MW1

8./ 11

588

5.

5.

 

Pultar Musilová Š., WW1

4./ 5

591

1.

-

 

Družstva

 

 

 

 

 

W1X, Pultar Musilová – Davídek

4./ 4

1179

4.

-

 

CMO, Vrzal - Bartoš

9./ 12

1302

9.-12.

-

 

 

Při kvalifikaci MW1 došlo opět opakovaně na sledování a přeměřování 11cm mezi opěrkou vozíku a podpažím K.Davídka a k jeho narušení koncentrace. Jak jsem psal již v hodnocení zez Plzně, negativně to ovlivňuje výkonnost našich W1 reprezentantů a reprezentantek; údajně i na popud soupěřů, nebo jejich týmů.

V hodnocení zemí podle získaných medailí ČR obsadila 6.místo (1-0-0). 15 zemí získalo aspoň jednu medaili.

 

 

Mgr. David Šnajdr

Vedoucí výpravy

 

V Novém Městě nad Metují 15.11. 2023

22.11.2023 (hm)

Mistrovství světa v para lukostřelbě, 17 - 23.7.2023 Plzeň, ČR

Šampionátu, který byl zároveň světovou paralympijskou kvalifikací, se zúčastnilo 291 lukostřelců a lukostřelkyň spolu s 233 doprovody z 54 zemí. Českou republiku reprezentovala 15ti členná výprava:

 

DRAHONÍNSKÝ David, MW1

DAVÍDEK Karel, MW1

PULTAR MUSILOVÁ Šárka, WW1

BRANDTLOVÁ Tereza, WW1

KOŠŤÁL Václav, RMO

CHALOUPSKÝ Martin, RMO

BARTOŠ Leoš, CMO

VRZAL Tomáš, CMO

ŠNAJDR David, vedoucí výpravy

KRÁLIK Ivan, vedoucí trenér

BRADA Vladimír, trenér

PRECLÍK Jaroslav, trenér

HORÁČEK Zdeněk, trenér

FIKAROVÁ Ludmila, asistent

POLÁKOVÁ Jitka, asistent, fyzioterapeut

 

Doprava: vlastními nebo klubovými vozy do hotelu. V průběhu turnaje doprava na tréninkovou, kvalifikační a eliminační střelnici buď pořadatelskou dopravou, nebo „pěšky“. Finálová střelnice v dosahu pěšky.

 

Ubytování: Hotel Vienna House Angelo Pilsen, U Prazdroje 6, Plzeň 

Spokojenost všech členů výpravy s úrovní ubytování, dostupností WC i koupelny, restaurace, parkoviště i sportovišť.

 

Stravování: v dostatečném množství i kvalitě, na hotelu a sportovištích ku spokojenosti všech členů výpravy.

 

Střelnice pro trénink, kvalifikaci a eliminace a sklad materiálu dobře vybavené, organizačně zabezpečené; pro některé účastníky poměrně dlouhé vzdálenosti; nicméně, v dnešní době přídavných motorů k vozíkům a elektrických koloběžek a skútrů snáze zvládnutelné.

Finálová střelnice na Náměstí republiky důstojně prezentovala vyvrcholení MS veřejnosti v historickém centru města; střelnice i zázemí (doprava, WC, stravování, mix zóna a podium pro ceremoniály) dobře dostupné a zorganizované. Pouze snad málo místa pro diváky na vozíku v hledišti.

 

Informační systém: on-line na portálu IANSEO.net; informace též na tabuli na kvalifikační střelnici a na tabulích v recepcích hotelů. 

 

Nadstandardní mediální pokrytí akce a výsledků českých reprezentantů díky ČPV a ČT.

 

 

Výsledky:

 

Jednotlivci

kvalifikace

Pts.

eliminace

PQ

Pozn.

Chaloupský/ RMO

38./ 66

582

17.-32.

9.-15.

 

Košťál/ RMO

47./ 66

561

33.-56.

 

 

Vrzal/ CMO

35./ 83

675

17.-32.

9.-13.

 

Bartoš/ CMO

39./ 83

672

33.-56.

 

 

Drahonínský/ MW1

3./ 29

665

3.

3.

Slot

Davídek/ MW1

23./ 29

582

17.-32.

 

 

Brandtlová/ WW1

3./ 11

625

5.

5.

Slot

Pultar Musilová/ WW1

5./ 11

610

6.

6.

Slot

Týmy

 

 

 

 

 

RMO Chaloupský

           Košťál

17./ 24

1143

17.-24.

 

 

CMO Bartoš

           Vrzal

12./ 28

1347

4.

 

 

MW1 Drahonínský

            Davídek

4./ 8

1247

3.

 

 

WW1 Brandtlová

           Pultar Musilová

2./ 3

1235

3.

 

 

XW1  Brandtlová

           Drahonínský

2./ 7

1290

1.

 

 

 

V průběhu turnaje v jeho různých fázích docházelo opakovaně k přeměřování 11cm opěrky podpaží u našich W1, což opakovaně vedlo k narušení koncentrace závodníků. Jako asi jediným dlouhodobým řešením se jeví žádost o překlasifikaci s povolením upínacích pásů na trup, aby se předcházelo nachýlení, nebo „sesunutí“ trupu závodníka/ ce ve vozíku. Rulebook 21.6.1./ Appendix 2, pravidlo 1.1.3.

Současně je potřeba jasně specifikovat výklad pravidla 10.10 o asistenci a roli trenéra/ asistenta při závodě. Zejména v bodě 10.3 ve věci hlášení zásahů a používání dalekohledu. Bude potřeba asi dovybavit L.Fikarovou (trenéra, asistenta T.Brandtlové) dresem s označením „Assistant“ a při akreditacích žádat akreditaci „Assistant“.   

Výprava vybojovala 3 sloty pro LPH 2024. David Drahonínský se stal jedním z nejúspěšnějších účastníků MS ziskem 1 zlaté a 2 bronzových medailí. Zatím nejlepšího kariérního výsledku dosáhla Tereza Brandtlová, která nejprve v kvalifikaci zlepšila OR a pak v mix týmu s D.Drahonínským vybojovala titul mistryně světa. Úspěch korunovala ziskem místa pro LPH 2024. Třetí slot získala Šárka Pultar Musilová.

Příjemným překvapením byl postup týmu CMO L.Bartoš a T.Vrzal do SF, ve kterém nakonec vybojovali 4.místo.

V celkovém pořadí zemí podle zisku medailí obsadila ČR velmi lichotivé 7. místo (1 – 0 – 3). Aspoň jednu medaili získalo 15 z celkových 54 zemí.

 

 

David Šnajdr

Vedoucí výpravy

 

V Novém Městě nad Metují 12.11. 2023

22.11.2023 (hm)

Mistrovství Evropy v para lukostřelbě, 30.7. - 7.8.2022 Řím

Vedoucí výjezdu: David Šnajdr

Trenér ČLS: Ivan Králik, Jaroslav Preclík

Asistenti: Ludmila Fikarová, Jitka Poláková, Kateřina Mrázková

Účastníci:

W1M: David Drahonínský

          Karel Davídek

CMO:  Leoš Bartoš

          Tomáš Vrzal

RMO:  Václav Košťál

W1W: Tereza Brandtlová

CWO:  Lenka Kuncová

          Lenka Kadetová

 

Výsledky:

Kompletní výsledky ze závodu

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=11495

Doprava

Letecky, ve třech skupinách se společností Lufthansa, s přestupy buď v Mnichově nebo Frankfurtu n.M. Při rezervaci letenek a podmínek pro přepravu vozíků, elektrických vozíků a elektrických přídavných pohonů k vozíkům a sportovních zavazadel paralympioniků se potvrdilo, jak cenné jsou zkušenosti s opakovaným zajišťováním obdobných výprav. Tentokrát došlo na předem neočekávané doplatky nadměrné bagáže; stále složitější se jeví přeprava starších typů přídavných pohonů bez odnímatelné lithiové baterie.

Poslední část výpravy na cestě zpět v důsledku zpoždění nestihla přípoj ve Frankfurtu n.M. a musela přenocovat.

 

Ubytování, stravování, sportoviště

Ubytování výpravy v Olympijském centru přímo v dějišti ME bylo vyhovující a bez každodenního dojíždění na sportoviště. To bylo zhruba 300m pěšky po rovině. Stravování přímo v areálu. Tréninková střelnice na přírodní trávě.

Soutěžní střelnice pro kvalifikaci a eliminace na umělé trávě v Olympijské centru. Finálová střelnice na historickém Mramorovém stadionu u Olympijského stadionu asi 10min. autem od centra.

Nezvyklé vedro až 40°C po celou dobu akce bylo pro účastníky velmi náročné a zejména pro kvadruplegiky (W1). Přes veškerou snahu pořadatelů s dodávkami pitné vody, ledu, stanů, slunečníků, ale i přesunem časového harmonogramu došlo v několika případech k přehřátí závodníků.

Umělý povrch vedro ještě umocňoval. Částečným řešením by bylo využití přírodní trávy. Případně přesunutí kategorií W1 do časnějších ranních hodin. 

 

Přehled výsledků českých reprezentantů na ME v paralukostřelbě, Řím, 30.7. – 7.8. 2022

1.místo

MW1

Drahonínský David

12 startujících

2.

WW1

Brandtlová Tereza

5

3.

W1X

Brandtlová - Drahonínský

4

3.

MW1 doubles

Drahonínský - Davídek

3

5.

RMO

Košťál Václav

18

5.

CWO doubles

Kadetová - Kuncová

5

6.

CMO doubles

Vrzal - Bartoš

10

7.

CXO

Kuncová - Vrzal

8

8.

CMO

Vrzal Tomáš

31

9.

CMO

Bartoš Leoš

31

9.

CWO

Kuncová Lenka

14

9.

MW1

Davídek Karel

12

13.

CWO

Kadetová Lenka

14

 

Se ziskem 4 (1-1-2) medailí se ČR v celkovém hodnocení umístila na lichotivém 4.místě v hodnocení všech 26 zúčastněných zemí. (Statistiky nám započítaly i bronzové medaile mix týmu mužů W1 ze tří týmů).

Nejúspěšnějším členem výpravy již poněkolikáté David Drahonínský, mistr Evropy v individuálním závodě a člen obou bronzových družstev W1: v mix týmu s T.Brandtlovou a v „doubles“ W1 mužů s K.Davídkem.

Uznání zaslouží rovněž Tereza Brandtlová za individuální stříbrnou medaili v kategorii WW1 a za bronz v mix týmu W1 s D.Drahonínským. Tereza vybojovala dvě evropské medaile, přestože velmi těžko snášela velké vedro na střelnici umocněné ještě střílením na umělém travnatém povrchu, který teplo ještě umocňoval.

Uznání zaslouží dále Václav Košťál za individuální 5.místo v soutěži reflexních luků mužů. A mezi osm nejlepších se poprvé ve své kariéře probojoval Tomáš Vrzal v kategorii kladkových luků. T.Vrzal navíc vylepšil v kvalifikaci OR na 680 bodů.

Podobně jako na letošním MS v Dubaji jsou nespornou oporou české reprezentace lukostřelci kategorií W1. A to i přes absenci Šárky Musilové, paralympijské medailistky, která řeší dlouhodobější zdravotní problémy. 

Letošní ME s účastí 104 lukostřelců z 26 zemí (včetně Hong Kongu) patřilo k početně průměrně obsazeným. ČR byla na šampionátu třetí nejpočetnější výpravou.

Šampionát byl současně druhým kolem EP. V součtu obou kol se v podstatě všichni naši W1 reprezentanti kvalifikovali na finále EP 13.-14.9. do anglického Nottinghamu. Bohužel, ze zdravotních důvodů se Drahonínský i Davídek omluvili a reprezentovat nás na finále EP bude pouze T.Brandtlová.

 

 

Hodnocení sportovních výsledků

 

Jmenovité hodnocení, jakož i zhodnocení celé sezóny nechám na trenérech; osobně děkuji všem členům výpravy za úspěšnou a důstojnou reprezentaci ČR, gratuluji všem medailistům, a Vaškovi i Tomášovi za kvalitní umístění pod stupni vítězů. 

I přes medaile a kvalitní umístění z MS a aktuálně ME je ještě celá řada kroků, které by české paralukostřelecké reprezentaci prospěly v jejím dalším rozvoji. Chci navrhnout systém nominací na konkrétní vrcholnou akci nejen na základě zařazení závodníka/ závodnice do RD a na základě momentálního zdravotního stavu, ale také s ohledem na schopnost závodit jak v eliminacích jednotlivců, tak i s přihlédnutím k „platnosti“ dotyčného/ dotyčné pro soutěže družstev. Jinými slovy, vysoký nástřel W720, který vede k zařazení do RD na celou sezónu, nutně neodráží schopnost závodit a zvládat stres v eliminacích a v družstvech. S tím úzce souvisí frekvence závodů mnohých našich reprezentantů. Pokud do budoucna přistoupíme k pečlivějším nominacím na konkrétní vrcholné závody, ušetříme mj. na nákladech za závodníky, ale i doprovody.

Samozřejmě, financování nejen parasportu a nejen reprezentací je na samostatnou ani ne tak zprávu, jako spíš rovnou konferenci.

                                                    

David Šnajdr

Vedoucí výpravy

27.10.2022 (hm)

Mistrovství světa v para lukostřelbě 2022

Závěrečná zpráva o vystoupení týmu ČR na Mistrovství světa v para-lukostřelbě

  1. – 28. února 2022, Dubaj, Spojené Arabské Emiráty

Vzhledem k neobvyklému termínu MS na začátku roku, navíc na pozadí státního rozpočtového provizoria, jednak tedy bez státních prostředků na reprezentaci, ale i bez jasně vyčíslené výše dotace, s níž by svaz mohl počítat později v průběhu roku, ČLS uhradil pouze tři činovníky výpravy:

Vedoucího výpravy, trenéra I., trenéra II.

Ostatní členové výpravy si účast hradili z vlastních zdrojů s možností zpětného proplacení, jakmile ČLS obdrží příslušnou dotaci.

Situaci kolem financování dále komplikuje financování handicapovaných reprezentantů formou tzv. „osobních rozpočtů“.

Nominace: Drahonínský David (W1), Davídek Karel (W1), Vrzal Tomáš (kladkový luk), Bartoš Leoš (kladkový luk), Košťál Václav (reflexní luk), Musilová Šárka (W1), Brandtlová Tereza (W1);

Čermák Jan (doprovod D. Drahonínského, masér), Poláková Jitka (doprovod K.Davídka, fyzioterapeutka), Králík Ivan (trenér L.Bartoše, V.Košťála), Brada Vladimír (trenér Š.Musilové), Fikarová Ludmila (asistentka a trenérka T.Brandtlové, T.Vrzala), Šnajdr David (vedoucí výpravy). Nominace do značné míry závisela na „solventnosti“ reprezentantů, jejich klubů, případně sponzorů a na ochotě si MS zálohově zafinancovat „ze svého“.

Nominace na vrcholnou světovou akci tak vyznívá de facto jako dobrovolná, zájmová.

 

V závěrečné fázi přípravy se zranila Š.Musilová. A těsně před odletem neprošli covidovými testy J.Poláková a V.Košťál. J.Polákovou jsme na poslední chvíli nahradili Kateřinou Mrázkovou (lukostřelkyně, trenérka, předchozí zkušenost s vrcholnou para lukostřelbou z NMMET, jazyková vybavenost).

 

Závěrečná příprava probíhala zejména v osobní režii jednotlivých závodníků a klubů. S ohledem na roční období je v ČR jen těžko dostupná možnost střílení na závodní vzdálenost. ČLS umožnil společný dvoudenní trénink začátkem prosince na 18m v hale v Plzni a pak poslední víkend před odletem v atletickém tunelu na 50m v Nymburku.

 

Letenky zajištěny prostřednictvím agentury Altair, která má mnohaleté zkušenosti se zajišťováním letů pro paralympijské závodníky.

Přihlášky a jejich aktualizace, včetně plateb, nebo pojištění operativně vyřizoval sekretariát ČLS.

Přelet do místa konání byl realizován na dvakrát. V pátek 18.2. D.Drahonínský a J.Čermák, v sobotu 19.2. zbylých 9 členů výpravy. Návrat 28.2. společně.

 

Odlet mírně zkomplikován absencí vytištěného potvrzení o negativním covid testu K.Davídka v angličtině. Na poslední chvíli zajištěno ze systému UZIS.

 

Přílet, přivítání, doprava do hotelu, ubytování, akreditace plynulé a bez problémů. Mírně poničený dorazil soutěžní vozík K.Davídka. Dostatečný čas na aklimatizaci i trénink. Střelnice, uskladnění a zázemí turnaje 600m od hotelu (10min. pěšky).

 

Naše výprava nepotřebovala klasifikaci a prošla bez problémů kontrolou vybavení. O to více nás o tři dny později překvapily výhrady rozhodčích na poslední chvíli před zahájením kvalifikace mužů W1 na adresu D.Drahonínského a K.Davídka k výši opěrek zad a jejich posedu při střelbě. Stres v posledních minutách před začátkem kvalifikace závodníkům určitě neprospěl. Po konzultaci s rozhodčími i klasifikátory na místě je zřejmě potřeba zažádat klasifikátory o výjimku pro vyšší opěrku pro kvadruplegiky a absolvovat překlasifikování (např. v Novém Městě nad Metují).

 

Dlouhodobější absence venkovního tréninku doma se vesměs u všech účastníků projevila nižšími nástřely oproti jejich osobním rekordům. Své jistě sehrálo i klima (až 30 st.).

Protože se v Dubaji bude opět v únoru 2024 konat závěrečná paralympijská kvalifikace na LPH v Paříži, bylo by vhodné dopředu počítat např. s 5dny až týdnem na trénink před turnajem.        

Výsledky českých reprezentantů

 

Kladkové luky, muži

65 účastníků

 

Tomáš Vrzal

9.-16.místo

 

Leoš Bartoš

17.-32.místo

 

W1 muži

22 účastníků

 

David Drahonínský

3.místo

Pozn. Zvážit doplnění klasifikační karty

Karel Davídek

17.-22.místo

Pozn. Zvážit doplnění klasifikační karty

W1 ženy

9 účastnic

 

Tereza Brandtlová

5.-8.místo

 

W1 muži - double

5 družstev

 

Karel Davídek

David Drahonínský

3.místo

 

W1 mix team

6 družstev

 

Tereza Brandtlová

David Drahonínský

3.místo

                

 

ČR (0 – 0 - 3) celkově na 14. místě v pořadí zemí dle počtu a hodnoty medailí.

Celkem se MS zúčastnilo 212 lukostřelců a lukostřelkyň ze 40 států.

 

Organizace MS byla po všech stránkách na velmi vysoké úrovni. V průběhu pobytu absolvovali všichni troje PCR testy na přítomnost covid-19. Všichni negatívní. Výprava fungovala jako celek dobře. Pořadatelům byly předány drobné upomínkové předměty ČLS a SK NMMET, jakožto pořadatele WRE/ EP2022 s příslibem účasti týmu z UAE, včetně zástupců vedení dubajského klubu.

Průběh šampionátu poznamenala vojenská invaze Ruska na Ukrajinu (24.2.), kdy se (nejen) ukrajinský tým soustředil spíše na zprávy o situaci doma a v Evropě než na sportovní výkon. Pořadatelé a WA vyšli vstříc týmu Ukrajiny při zajištění ubytování, stravování a dopravy do Polska a na Ukrajinu.

  

Zprávu sepsal

 

Mgr. David Šnajdr

Vedoucí výpravy ČR

Dubaj2022 

 

 

V Novém Městě nad Metují 8.3. 2022      

17.03.2022 (DŠ)

Paralympijské hry Tokio 2020

REALIZAČNÍ TÝM :

  • Brada Vladimír – vedoucí sportu, trenér
  • Ečer Jakub - doprovod
  • Fikarová Ludmila - doprovod

 

SPORTOVCI:

  • Košťál Václav - RM open
  • Musilová Šárka - W1W
  • Brandtlová Tereza - W1W
  • Drahonínský David - W1M

 

19.8.2021 se naše výprava po ročním COVID odkladu  vydala z letiště Václava Havla s přestupem ve Frankfurtu do Japonského Tokia. Let byl dlouhý a nijak zvlášť pohodlný, když porovnám minulé lety armádním speciálem.

Po příletu do Tokia nás čekalo cca 4 hodinové kolečko po letišti, kde nás čekalo testování, vstupní formality a také aktivování akreditace. Vše bylo celkem dobře zorganizováno a ani na transport do paralympijské vesnice (PLV) jsme nečekali dlouho.

Co nás trochu i přes varování překvapilo, bylo velké teplo, které přes léto v Tokiu panuje, a je dost nepříjemné hlavně díky vysoké vlhkosti vzduchu.

Ubytování bylo výborné, apartmán prostorný, 2 koupelny s tím, že jedna byla bezbariérová a dobře vybavena pro vozíčkáře.

Transport z PLV na střelnici do Yumenoshima parku trval cca 20 minut a až na první den, kdy si dobrovolníci museli vyzkoušet nakládání vozíků a trochu jim to trvalo, jsme nezaznamenali velké problémy, jen bylo potřeba chodit včas a nechávat si nějakou rezervu.

 

PŘEHLED PŘIHLÁŠENÝCH STARTŮ A VÝSLEDKŮ DOSAŽENÝCH V TOKIU:

 

Kvalifikace  27. 8. 2021

 

Celý den panovalo horké počasí 34°C umocněné skoro 70% vlhkostí vzduchu což dávalo pocitových 41°C. To se projevilo zejména u W1, které mají problémy s termoregulací.

 

 

Brandtlová Tereza – W1W

            Vzhledem k první účasti na LPH ji zvládla celkem dobře a 585b. stačilo na 8 příčku.

 

Musilová Šárka – W1W

            Pro Šárku to nebyla jednoduchá pozice, protože nebyla zdravotně úplně v pořádku a trochu ji svazovalo vědomí, že musí nastřílet výsledek pokud chce bodovat do mix týmu s Davidem. To se projevilo zbytečnou nervozitou a 589b. nebyl zrovna výsledek na který jsme zvyklí. Celkově 7 místo po kvalifikaci.

            

 

Drahonínský David – W1M 

            V kvalifikaci dokázal David nastřílet slušných 651b. a udržet takticky výhodné 2 místo.

           

 

MIX tým DAŠA - David a Šárka

            Po kvalifikaci si udrželi výborné 2 místo.

 

Košťál Václav – reflexní luk open

            Výsledek 590 b. v kvalifikaci patřil k letošním lepším výsledků i když stačil pouze na 22 místo. Trochu se projevila nervozit v první polovině závodu, ale v druhé se již vše podařilo zvládnout a nějaká ztráta se podařila dohnat.

 

 

Eliminace MIX týmů - 28.08.2021

            Ve večerních hodinách, kdy již slunce tolik nehřálo, ale bylo pořád kolem 30°C probíhali v aréně první eliminační souboje.

            Náš mix tým DAŠA měl jako prvního soupeře ve 1/4 finále celkem neznámý tým z Brazílie. Po prvních 2 celkem nervózních sadách, kdy byl nástřel vyrovnaný, se ukázala zkušenost našeho týmu a Brazilce vyřadili poměrem 131:126 a tím si zajistili postup do semifinále mezi 4 nejlepší týmy.

            Tam na nás čekal poměrně silný tým Koreje, ale David se Šárkou nic neponechali náhodě a hned od první sady se ujali vedení a celkem hladce prošli do zlatého finále 141:126.                   Vědomí, že už domů bez medaile nepojedou, ale i únava z dlouhého teplého dne, trochu polevilo v koncentraci obou našich střelců a ve finále již na výborné Čínské družstvo nastřílený výsledek nestačil. Prohra 132:138 sice trochu mrzela, ale zisk první stříbrné medaile pro Českou Republiku na LPH Tokio 2020 vše rychle zahnala.

       

Eliminace jednotlivců W1 muži - 30.08.2021

            Opět večerní hodiny, kdy náš jediný zástupce v této kategorii David Drahonínský nastoupil ke svému nejdůležitějšímu závodu. Vzhledem k umístění v kvalifikaci, měl David zajištěný přímý postup do 1/4 finále.

            Tam na něj sice čekal soupeř z Brazílie, ale koncentrovaným výkonem mu David nedal prakticky žádnou šanci a hned o začátku se ujal vedení a zvítězil 140:129.

            V semifinále si stejným způsobem David poradil se střelce z Iránu, kterého porazil 139:131 a bylo jasné, že opět nepojede domů bez medaile ani v soutěži jednotlivců.

            Zlaté finále bylo soubojem 1 a 2 z kvalifikace, což už dopředu znamenalo to nejlepší v této kategorii, ale pro Davida to znamenalo hodně silného soupeře. David měl sice po 4 sadách 2 body náskok, ale drobné zaváhání a 7 prvním šípem v poslední a rozhodující sadě vše srovnala. Na poslední šíp Davidovi nezbývalo nic jiného než dát 10 pokud chtěl po 13 letech od Pekingu vybojovat zlatou medaili.  Zvládl to. 10 posledním šípem vše rozhodla a zlato bylo doma.

 

Eliminace jednotlivců W1 ženy - 1.09.2021

            První zahajovala eliminační souboje po jednodenním odkladu, kvůli možným bouřkám Tereza Brandtlová.

            Terka měla nevýhodu v tom, že to pro ní znamenal první souboj v eliminační aréně a to hodně zapracuje s nervovou soustavou. Soupeřkou byla navíc domácí Aiko Okazaki.

Bohužel nervy se v souboji projevily až žaludeční neurózou a to znamenalo prohru v prvním souboji 115:123. Tím zakončila své působení na LPH děleným 9 místem.

 

            Druhá naše zástupkyně v této kategorii Šárka Musilová, již měla v aréně své odstřílené a hlavně již získala v mixech medaili. To se ukázalo jako velká výhoda oproti soupeřkám. Nejtěžší souboj byl hned ten první, kdy v 1/8 finále měla ruskou střelkyni Elenu Krutovou. Ta dokázala poslední sadou vyrovnat Šárčin náskok a vybojovat rozstřel. Naštěstí se Šárka nezalekla a svou 9 proti Eleny 8 vybojovala postup do 1/4 finále.

            Tam čekala 2 z kvalifikace silná Číňanka Liu. Výhoda byla, že ani ona ještě v aréně souboj neměla a to se podařilo Šárce využít, když si během prvních 3 sad vytvořila 10 bodový náskok, který stačil na vítězství a posun do semifinále.

            Soupeřkou byla Victoria Rumary z Velké Británie, která naštěstí hned od začátku působila hodně nervózně a to se projevilo na výsledku, kdy Šárka celkem jednoznačně zvítězila 127:107 a bylo z toho druhé zlaté finále.

            V souboji o zlato nás čekala vítězka kvalifikace Chen z Číny. Ta si bohužel šla tvrdě za svým a ve finále překonala paralympijský rekord a tak poměrem 142:131 Šárku porazila.

I tak to pro Šárku znamenalo zisk první individuální medaile, kdy přidala druhé stříbro k tomu z týmové soutěže.

           

Eliminace jednotlivců RM - 03.09.2021

 

Václav Košťál:

V eliminacích, které proběhli narozdíl od horké kvalifikaci za chladna a vytrvalého deště, byl Vaškovým soupeřem domácí Tomohiro Ueyama, 11. po kvalifikaci a favorit souboje. Tomohiro by až přemotivovaný, což se projevilo ukvapenými výstřely a díky rozvaze, se kterou Václav střílel, se celkem snadno podařilo Japonce porazit 6:0. Bohužel pro nás, se další souboj odehrával až ve večerních hodinách, tedy po 7 hodinách pauzy, kdy jsme odjeli zpět do vesnice a vraceli se na střelnici prakticky až za tmy. Soupeřem byl 6. v kvalifikaci Korejec Kim Min Su, který už byl nad Václavovi síly a prohrál poměrem 2:6.

            Tím Václav skončil na skvělém děleném 9 místě.

 

PODMÍNKY PRO SPORTOVNÍ VÝKON V TOKIU:

Musím konstatovat, že podmínky jak pro trénink, tak pro vlastní závody byly na špičkové úrovni. Doprava byla kontinuální a tak čekání na transfery téměř odpadlo.  Výhoda byla možnost uskladnění materiálu na střelnici, čímž se nekonalo zdlouhavé a náročné dennodenní převážení.

 

PŘÍPADNÉ NÁVRHY NA ZLEPŠENÍ/ ZMĚNU

Myslím, že vše fungovalo správně, jak informovanost před LPH tak i v jejím průběhu.

Vedení odvedlo dobrou práci a nastavilo vysokou laťku do budoucna.

 

Závěrem chci poděkovat celému týmu za perfektně odvedenou práci jak při vlastním průběhu závodů, tak i při volnočasových aktivitách.

 

 

Těšíme se na spolupráci při LPH 202R Paříž….

 

 

V Praze 22.9.2021                                                                            Vladimír Brada

22.09.2021 (DŠ)

WRT Nové Město nad Metují - Tokyo Paralympic FQT, 3.-11.7.2021 (Nové Město nad Metují)

Poslední a nejdůležitější závod před nadcházejícími letními paralympijskými hrami v Tokiu pro všechny, kdo ještě nemá zajištěnou kvótu. Proto byl tento závod rozdělen do 3 částí.

Vlastní světový pohár, světová kvalifikace a evropská kvalifikace na LPH jako náhrada za zrušené ME.

 

Sportovci a doprovody ČLS:

  • Muži W1 - Drahonínský David, Davídek Karel
  • Muži CO - Bartoš Leoš, Zelenka Jaroslav, Vrzal Tomáš
  • Muži RO - Chaloupský Martin
  • Ženy CO - Kuncová Lenka, Kadetová Lenka
  • Doprovod - Králik Ivan, Preclík Jaroslav, Ečer Jakub

 

Sportovci a doprovody SH:

  • Ženy W1- Musilová Šárka
  • Ženy RO - Sidková Markéta
  • Muži RO - Košťál Václav
  • Doprovod - Brada Vladimír (vedoucí výjezdu), Křemenský Jan, Kubásek Pavel

Sportovci a doprovody Parasport:

  • Ženy W1 - Brandtlová Tereza
  • doprovod - Fikarová Ludmila

 

Kvalifikační část byla pro všechny účastníky stejná.

Podrobné výsledky k nalezení zde:

https://www.ianseo.net/TourData/2021/8845/BOOK.pdf?time=2021-07-10+16%3A36%3A35

 

 

Muži W1: celkově 24 střelců

Drahonínský David -   663b. -                        1. místo

Davídek Karel -           621b. -                        19. místo

 

Ženy W1: celkově 8 střelkyň

Musilová Šárka -         619b.                          2. místo

Brandtlová Tereza -    599b.                          4. místo

 

Kategorie Mix Team WX1 (muž a žena ve stejné divizi)

Drahonínský David, Musilová Šárka 1. místo z 5ti týmů

 

Ženy RWO: celkově 26 střelkyň

Sidková Markéta -      555. -              13. místo

 

Muži RMO: celkově 48 střelců

Chaloupský Martin -   589b. -                        25. místo

Košťál Václav -            532b.                          31. místo

 

Kategorie Mix Team RXO (muž a žena ve stejné divizi)

Chaloupský Martin, Sidková Markéta 11. místo z celkového počtu 14 týmů.

 

Muži CMO: celkově 35. střelců

Bartoš Leoš -                           676b.              14. místo

Zelenka Jaroslav -                   654b.              46. místo

Vrzal Tomáš -                          653b.              47. místo

 

Ženy CWO: celkově 16 střelkyň

Kuncová Lenka -                     614b.              34. místo

Kadetová Lenka -                    588b.              37. místo

Kategorie Mix Team CXO (muž a žena ve stejné divizi)

Bartoš Leoš, Kuncová Lenka 13místo z 19 družstev.

 

Eliminace:

V eliminačních částech WRT se nám příliš nedařilo s výjimkou kategorií W1, kde se v mužích po dobrém výkonu na celkovém 4 místě umístil Karel Davídek a v ženách byla celkově stříbrná Tereza Brandtlová a bronzová Šárka Musilová.

Důležitější byla eliminační část v kvótovém turnaji o míst na LPH.

První byla Evropská (kontinentální kvalifikace)

V ní se nejlépe umístila Markéta Sidková RWO na celkovém 3 místě a Leoš Bartoš CMO stejně jako Karel Davídek W1M na  5 místě, ale bohužel místenku na LPH získávali jen první 2 střelci.

Poslední šance na získání kvóty byla Světová (finální kvalifikace)

Tady se pro Českou Republiku podařilo vybojovat další místenku v kategorii reflexní luk muži, kde stejně jako před 5 lety vybojoval místenku Václav Košťál do Ria, zopakoval svůj výkon a získal letenku i do Tokia.

Tím se nám ke 2 kvótám z MS, které pro ČR získal mix tým W1 David Drahonínský a Šárka Musilová, přidala další.

 

Tím však závody nekončily a zůstávala ještě soutěž mix týmů, kde se do finále probojoval náš mix W1.

Sice nestačil na silný tým Italů, ale i tak vybojoval cenné stříbrné medaile.

Závěrem si neodpustím jednu kritickou poznámku, kdy mě fascinoval trochu tristní přístup ČLS k para lukostřeleckým závodům a tím myslím zejména personální zajištění doprovodů a trenérů pro své sportovce. 3 doprovody (4 onemocněl) pro 8 sportovců není dostatečné a pokud někam sportovce posílá musí je zabezpečit.

 

 

V Praze dne 13. 7. 2021                                                                                Vladimír Brada

 

Update 20. 7.2021

Byla nám přidělena divoká karta pro střelkyni v kategorii W1 ženy Terezu Brandtlovou a tím je počet sportovců na LPH Tokyo 2020 rozšířen na 4.

Účastníci jsou:

  • Drahonínský David - W1M
  • Musilová Šárka  - W1W
  • Brandtlová Tereza - W1W
  • Košťál Václav - RMO

Doprovody:

  • Brada Vladimír - team leader
  • Králik Ivan
  • Ečer Jakub
  • Fikarová Ludmila

 

                                              

12.07.2021 (DŠ)

Souhrnná zpráva z mezinárodních para závodů 2019

V letošním roce se reprezentanti v para lukostřelbě představili na čtyřech mezinárodních lukostřeleckých závodech. Úspěšně navázali na předchozí sezóny se ziskem devíti medailí, posunutím světového rekordu v kategorii Muži W1 (Drahonínský), ziskem dvou kvalifikačních míst pro paralympijské hry 2020 v Tokiu a účastí Mix týmu W1 (Drahonínský, Brandtlová) na prvním ročního Finále evropského poháru, které se bude konat v termínu 16 – 18.8.2019 v německém Wiesbadenu. Všem reprezentantům gratulujeme k dosaženým výkonům a děkujeme za úspěšnou reprezentaci české paralukostřelby. 

 

5. Fazza Para Archery WRT 11.4. – 15.4. 2019 Fazza Dubaj 

Počet účastníků: 95 

Počet zemí: 20 

Vedoucí výjezdu: Vladimír Brada 

Trenéři + doprovod: Petr Pultar, Filip Reitmeier 

Muži RO: Martin Chaloupský, Václav Košťál 

Muži CO: Leoš Bartoš 

Ženy CO: Lenka Kuncová 

Ženy W1: Šárka Musilová 

Výsledky: 

Kompletní výsledky ze závodu: 

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=5431 

Průběh závodu: 

Eliminace poznamenal docela silný nárazový vítr, který bohužel k těmto přímořským oblastem patří. Leoš Bartoš v kvalifikaci 681 bodů, v prvním kole ho výhra proti domácímu střelci Jamalovi 141:131 posunula do 1/8 finále, kde si poradil i se silným soupeřem z Indie Kumarem 141:136. Ve 1/4 finále jej čekal nový držitel světového rekordu Simonelli z Itálie, na kterého už bohužel Leoš nestačil a prohra 135:141 jej zařadila na celkové dělené 7. místo. Lenka Kuncová v prvním kole porazila soupeřku z Malajsie 126:114, ale na vítězku kvalifikace z Británie Jessicu Streton již nestačila a prohrála 128:142, celkově jí patří dělená 9. příčka. Martin Chaloupský první souboj s italským soupeřem Airoldim Martin vyhrál 6:2, ale v druhém kole již nestačil na prvního z kvalifikace Inda Viveka a podlehl mu 0:6. Celkové dělené 9. místo. Václav Košťál si po vyrovnaném výkonu poradil v rozstřelu se soupeřem Jonasem, ale v dalším jej smetl Ital Travisani 0:6 a končí na děleném 9. místě. Šárka Musilová sice první souboj prohrála s Korejkou Kim 110:122, ale v souboji o bronz si rozdílem třídy poradila s britskou soupeřkou Kingstone 126:100 a získala tak cenné body do světového poháru a bronzovou medaili. Družstvo MIX tým kladkových luků LeLe (Lenka & Leoš) bohužel prohrál v prvním eliminačním kole s italskými soupeři 136:142, ale nejvyšší nástřel v kole znamenal posun na pátou příčku. 

 

 

Olbia Para WRT - 1st leg 

28.4.-5.5. 2019 

Počet účastníků: 108 

Počet zemí: 19 

Vedoucí výjezdu: Tereza Brandová 

Trenéři + doprovod: Ludmila Fikarová, Tomáš Netrval 

Muži W1: Karel Davídek, David Drahonínský 

Ženy W1: Tereza Brandtlová 

Každoročně pořádaný závod na ostrově Olbia v Itálii, je prvním kolem evropského poháru v para. Závod samotný probíhá na sportovních hřištích jen kousek od ubytování (700 m). Střelba, a tím i výsledky, byly lehce ovlivněny větrem, který se na střelnici točil, a dělal střelcům potíže. 

Kvalifikace i eliminace proběhly bez problémů. Při finálových soubojích byla česká výprava upozorněna na nestejné oblečení, s varováním, že pro příští soutěž je třeba situaci vyřešit. 

Výsledky: 

Kompletní výsledky ze závodu: 

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=4794 

Průběh závodu: 

V kvalifikaci si naši střelci v kategorii W1 vedli velmi dobře. David Drahonínský nastřílel 680 bodů, což kromě pokoření svého osobního rekordu znamenalo i pokoření světového rekordu a to o 6 bodů. Tento výsledek ho umístil na 1. příčku v kvalifikaci, což pro něj znamenalo Bye v prvním kole eliminací. Karel Davídek si nastřílel 616 bodů a umístil se tak v kvalifikaci na 9. příčce (z 15 střelců). V eliminacích tak šel proti osmému Rusovi Dorofeevovi, kterého porazil 134:123. V dalším se kole se bohužel naši střelci střetli a David porazil Karla výsledkem 136:126. Pro Karla to tak znamená konečné 8. místo. David v dalším souboji porazil ruského střelce Leonova a dostal se tak do finálového souboje o zlato, kde o 3 body podlehl střelci z Turecka. David si tedy odvezl stříbrnou medaili. 

Ve stejné kategorii v ženách se Tereza Brandtlová s 559 body v kvalifikaci umístila na 4. místo (z 5 střelkyň), ale v následujícím souboji bezkonkurenčně porazila soupeřku z Británie a dostala se tak finálových soubojů o medailové pozice. Domů nakonec odváží bronzovou medaili. 

Ve stejné kategorii také bojoval o medaile náš mix tým, který jak v kvalifikaci, tak v eliminacích potvrdil 4. místo. 

 

 

Mistrovství světa v para terčové lukostřelbě 

2.6.-9.6.2019 s-Hertogenbosch, Holandsko 

Počet účastníků: 587 

Počet zemí: 88 

Vedoucí výjezdu: Tereza Brandová 

Trenéři + doprovod: Ivan Králik, Jaroslav Preclík, Ludmila Fikarová, Jakub Ečer, 

Muži RO: Václav Košťál, Martin Chaloupský 

Ženy RO: Markéta Sidková 

Muži CO: Leoš Bartoš 

Ženy CO: Lenka Kuncová 

Muži W1: David Drahonínský, Karel Davídek 

Ženy W1: Tereza Brandtlová, Šárka Musilová 

Výjimečně se Mistrovství světa v para lukostřelbě konalo na stejném místě jako Mistrovství světa zdravých lukostřelců. Organizace závodu byla svěřena sportovní agentuře, nikoliv samotnému lukostřeleckému svazu. V některých aspektech byla znát nezkušenost s průběhem lukostřeleckých závodů, na druhou stranu ostatní služby a aktivity byly na vysoké úrovni. Závod byl umístěn v krásném prostředí městského parku, ve kterém bylo spoustu prostoru právě na tyto doplňkové aktivity, kavárnu, lukostřelecké muzeum apod. 

Samotný závod probíhal bez problémů, počasí na kvalifikaci bylo velmi příznivé, ke konci týdne se ale výrazně zhoršilo, a finálové souboje jsme tak stříleli v chladném, větrném a deštivém počasí. 

Doprava z hotelu na střelnici byla sice pravidelná, ale od parkoviště autobusů na samotnou střelnici to stále byl poměrně dlouhý kus cesty, a vzhledem k absenci úložiště luků na střelnici, bylo často trochu komplikované a pro střelce náročné cestu podstoupit. 

Výsledky: 

Kompletní výsledky ze závodu: 

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=4798 

Průběh závodu: 

Vzhledem k tomu, že se na MS v Holandsku rozdělovaly kvóty na POH 2020, jela na výjezd poměrně početná výprava. V každé kategorii jsme měli zastoupení v podobě alespoň jednoho střelce (kromě kategorie visually impaired). 

V kategorii reflexních luků byla jedna z největších konkurencí, Vašek a Martin si nastříleli na svou stávající formu slušné výsledky, ve srovnání se zbytkem startovního pole spíše průměrné. Martin vypadl v prvním souboji a Vašek výborně bojoval a vyhrál první souboj, vypadl pak v druhém kole na rozstřel. Podobně si vedla Markéta Sidková, která se svým výsledkem v kvalifikaci umístila v prostředku startovního pole, ale bohužel vypadla v prvním kole eliminací. 

V diviti kladkových luků nastřílel dobrý výsledek Leoš Bartoš, který zároveň prošel prvním kolem eliminací, ve druhém kole podlehl o 4 body střelci z Velké Británie. Lenka Kuncová se s výsledkem 609 bodů, udržela v kvalifikaci svůj standart. V eliminacích však nestačila na soupeřku z Kanady. 

V kategorii W1 jsme měli 4 zástupce, Karel se kvalitním výsledkem 612 bodů nijak nevybočil z letošního standartu, nicméně následně taktéž vypadl v prvním kole eliminací. Davidovi se v kvalifikaci nedařilo tolik jako na předchozích závodech, ale vykompenzoval to v eliminacích, kde se dostal až do finále o bronzovou medaili, kterou také vyhrál. 

Výborně si vedly ženy v této kategorii Šárka a Tereza, které si obě nastřílely osobní rekord, bohužel na svůj úspěch nenavázaly v eliminacích a obě vypadly v prvním kole. 

Reflexní mix tým ve složení Markéta a Vašek prošli s výsledkem 5:1 prvním soubojem, v dalším vypadli proti silnému mix týmu z Číny. Mix tým W1 ve složení Šárka a David si vedl výborně a dotáhl to až do semifinále, kde nestačil na mix tým z Číny. Následný souboj o bronz se nezdařil dle představ, Šárka s Davidem prohráli rozstřel, navíc soupeři trefili dvě perfektní 10 a nedali našemu mixu šanci.

 

 

Nové město nad Metují Para WRT – 2nd leg 6.7.-14.7. 2019 

Počet účastníků: 104 

Počet zemí: 21 

Vedoucí výjezdu: Tereza Brandová 

Trenéři + doprovod: Jaroslav Preclík, Jan Procházka, Ludmila Fikarová, Jakub Ečer, Petr Pultar 

Muži RO: Martin Chaloupský 

Ženy RO: Markéta Sidková 

Muži CO: Tomáš Netrval 

Ženy CO: Lenka Kuncová 

Muži W1: David Drahonínský, Karel Davídek 

Ženy W1: Tereza Brandtlová, Šárka Musilová 

Výsledky: 

Kompletní výsledky ze závodu: 

https://www.ianseo.net/Details.php?toId=4807 

Průběh závodu: 

Vrcholem letošní venkovní sezóny bylo druhé kolo evropského poháru, které se jako každý rok odehrálo v Novém městě nad Metují. Ubytování si česká výprava zařizovala individuálně, a tak někteří byli ubytování v neoficiálním hotelu, který měl ale prostorné pokoje, dobrý přístup do koupelny a je umístěný 10 minut od hlavní střelnice, což všichni vnímali jako velkou výhodu. 

V kategorii W1 jsme získali medailí nejvíce. David Drahonínský a Šárka Musilová ovládli jak kvalifikaci tak eliminaci a vybojovali zlaté medaile v jednotlivcích. Spolu pak zvládli vybojovat ještě stříbrnou medaili v mix týmech, kdy ve finálovém souboji nepřálo ani počasí ani vybavení. Davidovi zřejmě selhal vypoušťeč. Další medaili v této kategorii vybojoval Karel Davídek, a to bronzovou. Pro Karla je to první medaile ze závodu světového formátu. 

V kategorii reflexních luků jako obvykle reprezentovali Markéta Sidková a Martin Chaloupský. Markéta dobře nastřílela kvalifikaci bohužel však vypadla v prvním kole eliminací. Martin nastřílel v kvalifikaci také pěkný výsledek (595 bodů) a prošel prvním kolem eliminací skorém 6:0 proti střelci z Ukrajiny. V druhém kolem byl bohužel vyřazen a to po velmi vyrovnaném souboji. Při rozstřelu střelil soupeř z Ruska perfektní 10. Společně ale Markéta a Martin zvládli získat bronzovou medaili v mix týmu. 

V kategorii mužů kladkový luk nás poprvé reprezentoval Tomáš Vrzal, a to po necelém roce střílení, pro kterého to byl první závod tohoto formátu. Tomáš si vedl v kvalifikaci velmi dobře, nastřílel si 642 bodů. V prvním kole eliminací nastoupil proti třetímu z kvalifikace Thompsonovy a skóre 145:130 bylo nekompromisní. 

Kategorii ženy kladkový luk reprezentovala Lenka Kuncová, která prošla prvním soubojem, ale v dalším kole byla vyřazena soupeřkou ze Singapuru, která ovládla kvalifikaci. 

Nové město nad Metují byl skvělý závěr sezóny. Závod byl velmi úspěšný, Česká Republika získala 5 medailí, a byla tak druhou nejvíce dekorovanou zemí na tomto závodě. 

 

V Plzni dne 30.7.2019 Tereza Brandová 

 

21.08.2019