Český lukostřelecký svaz

Mládež

Vývoj univerzitní lukostřelby a systém soutěží

 

V roce 1991 se v Louvain-La-Neuve v Belgii uskutečnil první halový mítink univerzitních lukostřelců, který byl závodem klubových univerzitních týmů z 6 zemí. Úspěch tohoto závodu, organizovaného Tomem Dielenem, vedl o dva roky později k uspořádání světových univerzitních lukostřeleckých her konaných opět v Belgii, nyní už pod záštitou FITA. Her se zúčastnili závodníci z Argentiny, Koree, Itálie, Německa, Polska, Španělska, Holandska a dalších. Mezi nimi bylo také mnoho známých tváří jako Carole Feriou (několikanásobná světová mistryně), Juan Carlos Holgado (držitel zlaté medaile v soutěži družstev z Olympiády v Barceloně) nebo Erwin Verstegen (evropský halový mistr a držitel světového rekordu). Hry byly velmi úspěšné, co se týče kvality a množství závodníků. Také se zde poprvé objevil systém soutěže družstev s terči HIT/MISS.

Po tomto úspěšném klání  univerzitních lukostřelců přijala lukostřelbu i mezinárodní univerzitní organizace pro sport – FISU. Díky tomu se v roce 1996 uskutečnilo ve spolupráci francouzské asociace univerzitního sportu a francouzského lukostřeleckého svazu první Univerzitní Mistrovství světa. Druhý ročník Mistrovství světa se o dva roky později konal v Taiwanu. Bylo to také naposledy, co se univerzitní závod konal v hale. Cílem bylo zařadit v budoucnu lukostřelbu do programu Univerziády a to vyžadovalo pořádat univerzitní šampionáty  pouze ve venkovní terčové lukostřelbě.

Jen několik týdnů před Olympiádou v Sydney se v Madridu uskutečnilo třetí Univerzitní Mistrovství světa. Poprvé se tady střílelo venku, což bylo velmi oceněno právě samotnými lukostřelci.

Sen mnoha účastníků a zejména Toma Dielena a Juana Carlose Holgada, dvou následných předsedů technické komise pro lukostřelbě ve FISU, byl splněn, když se lukostřelba dostala do programu Univerziády v roce 2001 v Korei.

Univerzitní Mistrovství světa v lukostřelbě se konala pravidelně každé dva roky a množství závodníků stejně jako kvalita obsazení stále rostla.

 

U nás se o zavedení akademické lukostřelby zasloužil Zdeněk Krákora, který založil první akademickou komisi pro lukostřelbu na začátku roku 2000 a ještě v témže roce se pokusil uspořádat první akademické mistrovství ČR. Oficiální akademické MČR se však konalo až o rok později na slávistické střelnici, stejně jako v roce 2002. Lukostřelba se na akademickou půdu vrátila až v roce 2005, kdy se konaly Akademické hry organizované olomouckou Univerzitou Palackého, na jejichž programu byla i lukostřelba. Od tohoto roku se akademická mistrovství, ať už jako samostatné AMČR nebo v rámci Akademických her, konají každým rokem a těší se velkému zájmu lukostřelců.

 

Systém akademických soutěží

 

Systém soutěže je shodný pro venkovní akademická MČR a Akademické hry. Pravidelně se začaly organizovat i halové AMČR.  Ze všech soutěží vzejde akademický mistr ČR.

 

Akademické Mistrovství ČR  /  Akademické hry

 

Kategorie: muži, ženy

 

Třídy: reflexní luk, kladkový luk

 

Způsob uspořádání: v průběhu jednoho dne

 

Sestava pro  venkovní AMČR/AH

 

jednotlivci:   Kvalifikace - WA720 , terče o průměru 122cm

                   Eliminace  - 70m,  SET systém

 

družstva:      2 členná smíšená (2 ženy, 2 muži, 1 muž a 1 žena – ve stejné divizi a vysokoškolské     příslušnosti)

                    Kvalifikace - součet obou výsledků WA720

                    Eliminace - 70m, SET systém terče HIT/MISS

 

Sestava pro  halové AMČR

 

jednotlivci:   Kvalifikace – H18

                   Eliminace  - 18m,  SET systém

 

družstva:      2 členná smíšená (2 ženy, 2 muži, 1 muž a 1 žena – ve stejné divizi a vysokoškolské     příslušnosti)

                    Kvalifikace - součet obou výsledků H18

                    Eliminace – 18m, SET systém

 

Univerziáda        

 

Od roku 2019 se lukostřelba stane sportem zařazeným v pevném programu Univerziád. Z tohoto důvodu se již nebudou konat Akademická MS. Univerziáda se pořádá každé dva roky. Pravidla pro lukostřeleckou soutěž jsou totožná s pravidly WA pro tradiční MS.

 

http://www.fisu.net/sports/summer-universiade/archery

 

22.02.2017