Český lukostřelecký svaz

Rozhodčí

Kontrola střelnice - checklist

05.11.2023 (DŠ)
Přílohy
docxKontrola střelnice - checklist [docx, 16 kB]
terčová, terénní i 3D lukostřelba

Pravidla lukostřeleckého biatlonu

23.03.2021 (DŠ)
Přílohy

Změny pravidel lukostřelby platné od dubna 2018!

 

Terčová lukostřelba – rozstřel jednotlivců

Pokud oba střelci v prvním rozstřelu střelí 10 (reflexní luk) nebo X (kladkový luk), pak bude souboj i nadále považován za nerozhodný, a k jeho rozhodnutí bude proveden druhý rozstřel. Pokud oba střelci i v tomto rozstřelu střelí 10 (reflexní luk) nebo X (kladkový luk), pak již rozhoduje šíp, který je blíže středu. Střelec, který má šíp blíže středu je vítěz. Pouze pokud jsou oba šípy stejně daleko od středu, bude následovat další rozstřel, a to až do okamžiku, kdy je souboj rozhodnut. Pokud oba střelci minou terč, koná se rozstřel znovu.

 

Terénní a 3D lukostřelba

Závod v terénní lukostřelbě se skládá ze 24 terčů v terénu. Terče mohou být všechny na známou vzdálenost nebo na neznámou vzdálenost nebo kombinace obojího, to vše s maximálním využitím možností, které terén, v němž je trať postavena, nabízí, tak aby byla splněna tradice této disciplíny. Vzdálenosti pro jednotlivé velikosti terčů na známé i neznámé vzdálenosti zůstávají beze změn. Trať může být použita dvakrát.

Pro eliminace terénní a 3D lukostřelby na mistrovství světa se zavádí nový systém, tzv. SHOOT-UP. Oproti dřívějšímu systému eliminačních kol postupuje z kvalifikace více střelců, a to 22 v každé kategorii, přičemž střelci, kteří se umístí na 1. a 2. místě mají volný postup do semifinále. Střelci na místech 3. až 22. budou rozděleni do 4 skupin (Pool) po 5 střelcích, a ti se vzájemně utkají v soubojích na 6 terčích o zbývající dvě místa v semifinále. Rozlosování do skupin – Pool A, Pool B, Pool C a Pool D je následující:

                       

 

První souboj v každé skupině vždy proběhne mezi nejníže umístěnými střelci. Vítěz souboje postoupí do dalšího kola, ve kterém se utká s dalším nejníže umístěným střelcem a tak se bude postupovat, až v každé skupině zůstane jeden střelec. Vítězové skupin se pak utkají mezi sebou: vítěz Pool A proti vítězi Pool B a vítěz Pool C a proti vítězi Pool D o postup do semifinále. Vítěz souboje Pool A-Pool B, bude v semifinále střílet proti střelci, který se v kvalifikaci umístil na 2. místě, a vítěz souboje Pool C-Pool D bude v semifinále střílet proti střelci, který se v kvalifikaci umístil na 1. místě.

 

Semifinále a finále již dále proběhne tak, jak tomu bylo dosud.

 

V případě, že je v kategorii méně než 22 střelců, postupují do eliminací všichni a skupiny, dle rozpisu, jsou vyplněny všemi střelci.

 

Počínaje eliminacemi se závod střílí pouze na známé vzdálenosti.

 

Semifinále a finále se střílí, stejně jako dosud, na 4 terče. Pro stavbu semifinálové a finálové střelnice však již neplatní striktní rozmístění/pořadí/vzdálenost terčů. Pouze musí být vždy použity všechny čtyři velikosti terčů. Jejich pořadí a vzdálenost je na určení pořadatele při dodržení mixu vzdáleností (krátká/střední/dlouhá) a zohlednění možnosti prostoru, kde se semifinále a finále konají.

 

 

23.04.2018 (KR)

Judges' Guidebook - slovenský překlad

Zde je pro Vaší potřebu a studium odkaz na Judges' Guidebook ve slovenštině - http://www.archerysvk.sk/images/teoria/Prirucka%20rozhodcu%20-%20draft.pdf. Zveřejněno s laskavým souhlasem předsedy Slovenského lukostreleckého zväzu panem Vlado Hurbanem, za což mu mnohokrát děkuji.

13.11.2016

Aktuální pravidla WA v českém jazyce

Z důvodů přetrvávajících obtíží na straně WA najdete nyní potřebné části pravidel v češtině zde. Prosím omluvte případné špatné stránkování způsobené exportem do pdf a také popisy obrázků v angličtině, na nápravě se pracuje. V případě, že v pravidlech narazíte na překlepy/nejasnosti, neváhejte své podněty a připomínky zasílat na kristina.reitmeier@czecharchery.cz. Budu se snažit Vaše podněty průběžně zpracovávat. Děkuji za spolupráci a pochopení.

19.02.2016

Používání elektronických komunikačních zařízení při terénní a 3D lukostřelbě – vysvětlení

V Knize 4, čl. 22.7.2 je stanoveno, že střelec nesmí mít u sebe „Žádné elektronické komunikační zařízení (včetně mobilních telefonů), sluchátek nebo zařízení tlumících hluk před čekací čarou na tréninkové střelnici a kdykoli na trati.“ Toto ustanovení se však NETÝKÁ elektronických komunikačních zařízení (PDA, tablety atp.) poskytnutých pořadatelem pro záznam výsledků.

 

Účelem tohoto ustanovení pravidel je zamezit střelcům ve vzájemné komunikaci v průběhu závodu nikoli pořizování elektronického záznamu výsledků.

11.03.2014

Doplněná pravidla terénní a 3D lukostřelby

19.02.2014

Nová pravidla WA - Kniha 3 - Pravidla terčové lukostřelby

Překlad pravidel terčové lukostřelby (Kniha 3), zatím bez části o paralukostřelbě. Kompletní verze bude následovat.

06.01.2014
Přílohy

Pravidla lukostřelby