Český lukostřelecký svaz

Mládež

Zpráva ze soustředění SCM "A"

Termín: 6.4. – 10.4.2022

Místo: SC Nymburk, plná strava

Vedoucí soustředění: Hana Majarová

Trenér: Tereza Brandová

 

Seznam účastníků:

RMU21:        Heřmánek František

                    Roba Michael

RWU21:        Konečná Karolína

                    Koleňáková Eliška

                    Šebestová Eva

RMU18:        Krejčí Richard

                    Fritsch Lukáš

                    Bárta Šimon

                    Hámor Martin

RWU18:        Továrnická Monika

                    Louvarová Andrea

                    Svobodná Nikola

                    Brettlová Barbora

 

Omluveni ze studijních nebo zdravotních důvodů:

Kužel Zdeněk, Lettlová Nikola, Čábelka Jonáš

 

 

Průběh soustředění

Soustředění proběhlo bez odchylek od plánovaného programu. Během večerů jsme se věnovali regeneraci we whirpooll bazénu, tréninkovým deníků a plánu nadcházející sezony.

 

Závěrečné hodnocení

Cílem tohoto soustředění byla zejména aklimatizace na dlouhé tratě, objemových trénink a příprava na závodní tempo. Počasí bylo proměnlivé, ale nijak významně program neovlivnilo, a plán na jednotlivé dny se tak dal bez potíží plnit.

V rámci přípravy na první mezinárodní výjezd (Veronica´s cup) byl do programu zařazen trénink na timing výstřelů, kontrolní závod a eliminace jednotlivců a družstev.

Soustředění se účastnila většina členů SCM. Od posledních kontrol se zlepšila práce s tréninkových deníky. Úroveň kondice se od posledního soustředění zásadně nezměnila, je spíše na průměrné úrovni. V přípravě se ji ale již začíná věnovat větší pozornost, což hodnotíme velmi pozitivně.

 

V Plzni 15.4.2022

Zpracovala: Tereza Brandová

02.05.2022 (hm)

Zpráva z regionálního soustředění SCM Morava

Termín: 9. - 10. 4. 2022

Místo: lukostřelnice klubu Lukostřelba Prostějov

Vedoucí soustředění: Magda Robová

Trenéři: Vladislava Tomanová (OPA)

 

Seznam účastníků:

RMU21:        Ohnoutek Jan

                    Vybíral Václav

                    Martínek Ondřej

                    Pekárek Martin

RWU21:        Venhudová Aneta

                    Novotná Eliška        

RWU18:        Tomanová Aneta

                   

Omluveni ze studijních nebo zdravotních důvodů:

Preclík Lukáš, Čalkovský Jan, Celmanová Karolína

 

Program

První regionální soustředění bylo zaměřeno na střeleckou přípravu a kondiční přípravu s možností konzultace ze strany fyzioterapie. Vzhledem k chladnému a deštivému počasí byly kombinovány tréninky venku a v hale.

 

Sobota 9.4.2022

Soustředění začalo obecnou rozcvičkou, dále následovala rozcvička a posilování s lukem. Jelikož nám počasí nedovolilo celý dopolední trénink strávit venku, zařadili jsme do programu koordinační a stabilizační cvičení zaměřené na střelbu s lukem, to jsme následně střídali s tréninkem venku na 50, 60 a 70m. Odpolední program byl zaměřen na nácvik časového intervalu při střelbě a kondiční cvičení s fyzioterapeutkou Adélou Fialovou. Účastnící měli možnost i individuální konzultace své fyzické přípravy, kdy jim bylo doporučeno nejvhodnější cvičení na zpevnění těla při střelbě z luku.

 

Neděle 10.4.2022

V neděli jsme se po rozcvičce věnovali eliminačním souboje družstev, mix týmů a jednotlivců, kde jsme využili jak zkrácený čas, tak i různé typy terčů např. HIT/MISS.

 

Závěrečné hodnocení

Program soustředění jsme museli v průběhu víkendu přizpůsobovat počasí, které nám nedovolilo střílet po celou dobu venku. Z tohoto důvodu jsme nestihli všechna plánovaná cvičení a objem šípů. Na dalším soustředění se chceme ještě více soustředit na stabilizační cvičení, mentální přípravu a nejvíce času se věnovat eliminačním soubojům.

 

V Prostějově dne 15. 4. 2022

Magda Robová

02.05.2022 (hm)

Zpráva z regionálního soustředění SCM střední a západní Čechy

Termín: 9. - 10. 4. 2022

Místo: Sportovní areál Prokopávka Plzeň

Vedoucí soustředění: Zuzana Müllerová

Trenéři: Jan Šípek (PLZ), Filip Hoška (ARC)

 

Seznam účastníků:

RMU21:        Slovák Jaroslav

                    Bešta Jakub

                    Kopřiva Jakub

RWU21:        Horáčková Johana

RWU18:        Řezáčová Kritsýna

                    Saxlová Natálie

                    Nádherná Alice

                    Veverková Tereza

 

Omluveni ze studijních nebo zdravotních důvodů:

Špinar Matěj, Vlachová Rozálie, Zikmundová Petra, Nevolová Lucie

 

Program soustředění:

První regionální soustředění bylo zaměřeno na střeleckou přípravu, kondiční přípravu a konzultaci s osobními trenéry. Každý den začal důkladnou rozcvičkou. Střelecké tréninky se konaly jak v tělocvičně, tak na venkovní střelnici (60 a 70 m). Do tréninku byly zakomponovány i eliminace jednotlivců a družstev. Na konci každého dne bylo zařazeno protažení.

 

Sobota 9. 4. 2022

V sobotu dopoledne byla na programu obecná i lukostřelecká rozcvička a následně trénink v tělocvičně, který byl zaměřen na stabilitu a koordinaci. Odpoledne proběhla přednáška o mentální přípravě a tréninkových denících, a poté střelecký trénink na venkovní střelnici, zaměřený na konzultaci s trenéry a střelci. Trénink jsme zpestřili eliminacemi mix-týmů.

 

Neděle 10. 4. 2022

Nedělní dopoledne bylo věnováno kondiční přípravě pod vedením Terezy Šebkové, která se střelci prošla posilovací cviky, stabilizační cvičení i protažení. Odpoledne následoval střelecký trénink na venkovní střelnici, a to za podobně aprílového počasí jako v sobotu. Opět jsme jej proložili eliminacemi, tentokrát jednotlivců.

 

Závěrečné hodnocení:

Toto soustředění bylo více zaměřeno na fyzickou a mentální přípravu. Střelci tak získali nové informace, se kterými mohou – spolu se svými osobními trenéry – pracovat a zlepšit tak svou připravenost v obou směrech. Na příští soustředění si lukostřelci donesou své tréninkové deníky, abychom je mohli zkonzultovat. Vzhledem k nepřízni počasí jsme nenastříleli velké objemy šípů, nicméně i tak hodnotím soustředění jako zdařilé.

 

V Kyšicích dne 15. 4. 2022

Zuzana Müllerová

02.05.2022 (hm)

Veronica´s Cup 26.-28.4.2019 Kamnik, Slovinsko

Vedoucí výjezdu, trenér: Hana Majarová 

Trenér: Jan Šípek 

Muži RL: Jan Vožech, Erik Ebermann, Martin Hámor 

Ženy RL: Jana Cimická 

Junioři RL: Josef Křesala, Matěj jech, Jiří Herák 

Juniorky RL: Klára Grapová 

Kadetky RL: Aneta Venhudová, Eliška Novotná, Nikola Lettlová 

Juniorky KL: Martina Zikmundová 

Kadetky KL: Karolína Celmanová, Petra Zikmundová 

 

Po loňské zkušenosti jsme i letos do kalendáře akcí SCM a RD zařadili přípravný mezinárodní závod Veronica´s Cup ve slovinském Kamniku. Závod je rok od roku větší, pro letošní rok organizátoři museli přidat do programu den navíc, a i tak nebyla během dne žádná větší pauza. Pro nadcházející ročník budou muset opět upravit program tak, aby se závod zvládl ve třech dnech a nebyl pro účastníky a pořadatele třídenním maratonem. 

 

Výsledky: 

Kompletní výsledky ze závodu 

http://ianseo.net/Details.php?toId=5449 

 

Hodnocení: 

Závod se nám znovu osvědčil jako kvalitní příprava před nadcházející sezónou. Zejména pro nováčky v juniorském RD, a nejen pro ně, bylo velmi dobré vyzkoušet si atmosféru mezinárodního závodu na menší akci před nadcházejícím prvním kole Youth Cupu. Všichni podali velmi dobré výkony, většina účastníků si odvezla medaili ze soutěží jednotlivců, družstev a mix týmů. Vyzdvihnout musím výkon Martiny Zikmundové, která střílela v kategorii dospělých, a znovu posunula svůj osobní rekord a zároveň český rekord na 680 bodů. Dalším krásným výkonem byl postup do finále mix týmu dospělých. Finálový souboj se špičkovou dvojicí z Turecka byl skvělou zkušeností. Nováčci zvládli jak kvalifikaci, tak eliminační souboje na výbornou. 

 

V Prostějově dne 4.5.2019 

 

Hana Majarová 

vedoucí výjezdu 

07.01.2020

Zpráva ze soustředění SCM 11. - 15. 4. 2018, Slovinsko

Místo konání: Lublaň, Kamnik - Slovinsko 

Termín akce: 11.-15.4.2018 

Vedoucí soustředění, trenér: Hana Majarová 

Trenéři: Jan Šípek, Helena Bauerová (osobní trenér)

 

Účastníci: 

Michal Hlahůlek, David Vítovec, Matěj Jech, Josef Křesala, Dominik Petr Orel, Klára Grapová, Martina Zikmundová, Petra Zikmundová 

 

Účastníci z řad RD: 

Jan Vožech, Jana Cimická 

 

Program soustředění: 

Členové SCM, kteří jsou zároveň členy RD, vyrazili v druhém dubnovém týdnu na soustředění do Slovinska. Program soustředění byl pro první dny podobný jako na domácích srazech. O víkendu proběhl v Kamniku mezinárodní závod Veronica´s Cup, kterého jsme se v rámci soustředění zúčastnili. 

 

Středa 11.4.2018 

Během středečního podvečera jsme se všichni sešli v hotelu a připravili plán na nadcházející den. 

Čtvrtek 12.4.2018 

První dva dny trénink proběhl na střelnici Slovinského lukostřeleckého svazu v Lublani. Bohužel nám nepřálo počasí a celý den propršelo. Dopoledne se ještě střílelo venku, odpoledne již z oken. Z důvodu špatného počasí a dojíždění jsme nenaplnili plán co se týče objemu vystřelených šípů. 

Pátek 13.4.2018 

V pátek se již počasí umoudřilo. Dopoledne jsme strávili na stejné střelnici, odpoledne jsme se přesunuli do Kamniku, kde probíhal oficiální trénink k závodu. K naší výpravě se připojilo družstvo mužů kladkový luk (V.Brada, F.Reitmeier, M.Vaněk) a Martin Hámor. 

Závodní střelnice v Kamniku patří k jedné z nejhezčích, co jsme kdy navštívili. Trénink proběhl bez problémů. 

Sobota 14.4.2018 

Sobotní i nedělní program už se řídil výhradně programem závodu. Počasí bylo velmi příznivé. Nejprve proběhla kvalifikace všech kategorií a následně i některé eliminace. Ty končily v pozdních hodinách, takže při posledních soubojích bylo téměř šero. Matěj s Pepou dokonce měli spolu rozstřel téměř za tmy. 

Neděle 15.4.2018 

V neděli závod pokračoval dalšími eliminacemi. Vyrovnané souboje svedlo družstvo mužů KL a mixu KL. Petra Zikmundová při své premiéře vyhrála v kategorii kadetky kladkový luk, její sestra Martina zase posunula svůj osobní a zároveň národní rekord. V kategorii reflexních luků se v eliminacích nejlépe dařilo Josefu Křesalovi, obsadil však nepopulární 4.místě. Martin Hámor skončil v nejobsazenější kategorii na dobrém 9.místě. 

 

Závěrečné hodnocení: 

Soustředění ve Slovinsku bylo pro nás dobrou zkušeností a zejména mezinárodní závod v Kamniku se nám osvědčil jako kvalitní přípravný závod. Pokud bude kalendář akcí příznivý, zúčastníme se i v příštích letech. Pro samotné členy SCM/RD bylo slovinské soustředění příjemnou změnou oproti tradičnímu Nymburku. 

Závod byl na velice dobré organizační úrovni. Obsazenost závodu byla pestrá, Slovinsko navštívili někteří reprezentanti z Holandska, Rakouska nebo Estonska, zároveň se účastnilo mnoho „běžných“ závodníků. Pouze v juniorských kategoriích byla obsazenost nízká. Výsledky našich lukostřelců nebyly ještě na úrovni, jakou bychom si představovali, nicméně pro začátek sezóny a první závod se nejednalo o větší zklamání. 

 

Výsledky: 

http://ianseo.net/Details.php?toId=3802

 

V Prostějově dne 3.5.2018

 

Hana Majarová 

vedoucí akce 

06.01.2020

Zpráva ze soustředění SCM 4. - 8. 4. 2018

Místo konání: SC Nymburk 

Termín akce: 4.-8.4.2018 

Vedoucí soustředění, trenér: Hana Majarová 

Trenéři: Tereza Brandová 

 

Účastníci: 

Michael Roba, Jiří Herák, Aneta Venhudová, Martin Pekárek, Jan Pluhař, Zuzana Škarková, Bára Machalíková, Eliška Novotná, Nikol Lettlová 

 

Program soustředění: 

Druhé soustředění v letošním roce probíhalo již venku, jako příprava na venkovní sezónu. Cílem byl zejména objemový trénink, který byl zpestřen různými lukostřeleckými cvičeními. S členy SCM byly provedeny kontrolní fyzické testy. Po každodenním programu byla zařazena regenerace. Během soustředění byly taktéž konzultovány tréninkové deníky a zejména cíle pro letošní sezónu. 

 

Středa 4.4.2018 

Po příjezdu všech účastníků proběhlo zahájení, kdy se všichni seznámili s aktualizovaným programem soustředění a s cíli tohoto setkání. 

Čtvrtek 5.4.2018 

První den byl věnován pouze lukostřeleckému tréninku, a to jak v dopolední, tak v odpolední části. Trénink byl doplněn cvičeními na rozvoj koordinace a střeleckého rytmu. 

Pátek 6.4.2018 

Páteční program navazoval na předešlý den. V závěru dne byly provedeny kontrolní fyzické testy. 

Sobota 7.4.2018 

V sobotu dopoledne se k nám přidal kondiční trenér Martin Kubec, který pro účastníky připravil kondiční trénink. Odpoledne se opět střílelo za přítomnosti osobních trenérů, kteří se k nám na zbytek soustředění připojili. S trenéry byly konzultovány tréninkové deníky, samotná technika střelců a také téma plánování sezóny i klubové činnosti.

Neděle 8.4.2018 

V neděli proběhl poslední lukostřelecký trénink. Účastníci si tréninkově spočítali celou sestavu. 

 

Závěrečné hodnocení: 

Cílem tohoto soustředění byla zejména aklimatizace na dlouhé tratě a objemový trénink. Počasí nám přálo, a tak jsme mohli plán na jednotlivé dny naplnit. Pro některé to byly první tréninky venku, a proto nebyl zařazen kontrolní závod. Mnozí ještě potřebovali více času i na přípravu materiálu a jeho testování. Soustředění se účastnili zejména mladší členové SCM a od lednového soustředění byl u nich znát posun ve výdrži při vyšších střeleckých dávkách. Úroveň kondice se od ledna nijak nezměnila, dá se říci, že je na průměrné úrovni, nicméně po rozboru tréninkových deníků je potřeba se na kondiční přípravu více zaměřit a věnovat ji více prostoru. 

 

V Prostějově dne 3.5.2018

 

Hana Majarová 

vedoucí akce 

 

05.01.2020

Zpráva ze soustředění SCM 10. - 14. 1. 2018, Nymburk

Místo konání: SC Nymburk

 

Termín akce: 10.-14.1.2018

 

Vedoucí soustředění, trenér: Hana Majarová

 

Trenéři: Jan Šípek, Tereza Brandová

 

Účastníci:

Michal Hlahůlek, Vojtěch Chochola, David Vítovec, Matěj Jech, Josef Křesala, Klára Grapová, Barbora Kramperová, Dominik Petr Orel, Martina Zikmundová, Petra Zikmundová, Michael Roba, Jiří Herák, Jakub Bešta, Aneta Venhudová, Martin Pekárek, Jan Pluhař, Jonáš Čábelka, Bára Machalíková, Eliška Novotná, Nikol Lettlová

 

Program soustředění:

Soustředění proběhlo v polovině halové sezóny a bylo zaměřeno zejména na střeleckou přípravu. S členy SCM byly provedeny kontrolní fyzické testy. Soustředění navštívila mentální koučka a sportovní psycholožka Kateřina Vejvodová a seznámila účastníky se základy mentální přípravy. Po každodenním programu byla zařazena regenerace. Poslední den se uskutečnil kontrolní závod viz. Rcherz. Během soustředění byly taktéž konzultovány tréninkové deníky.

 

Středa 10.1.2018

Po příjezdu všech účastníků proběhlo zahájení, kdy se všichni seznámili s aktualizovaným programem soustředění a s cíli tohoto setkání.

 

Čtvrtek 11.1.2018

Ve čtvrtek byla dopolední část věnována přednášce na téma mentální přípravy. Tématem bylo například nastavování cílů, práce s nervozitou při závodě apod.  První část odpoledního programu byla ryze lukostřelecká. Byly pořízeny video záznamy pro konzultaci s osobními trenéry. Ve zbytku odpoledne proběhly fyzické testy.

  

Pátek 12.1.2018

Páteční dopoledne byl na programu objemový lukostřelecký trénink. Na odpolední střeleckou část navázaly kondiční tréninky formou kruhového cvičení s Martinem Kubcem.

                                                                         

Sobota 13.1.2018

Sobota opět patřila lukostřeleckému tréninku, který byl zpestřen eliminačními souboji jednotlivců a družstev. Na odpolední část se připojili osobní trenéři, se kterými se konzultovaly video záznamy jejich svěřenců.

 

Neděle 14.1.2018

V neděli byl připraven kontrolní závod. Ten je vždy naplánován na konec soustředění tak, aby si mohli střelci vyzkoušet střílet závod po předchozím intenzivním zatížení a zjistili tak své fyzické možnosti.

 

Závěrečné hodnocení:

Cílem tohoto soustředění byl lukostřelecký trénink ve větším objemu, který se dařilo plnit. Vyšší dávky byly zejména pro nejmladší členy SCM výzvou, nicméně se s tímto dobře vyrovnali. Kontrola fyzických testů a hodnocení našeho kondičního trenéra naznačilo, že jsou členové SCM v obdobné, kondici jako při posledním soustředění, u některých došlo ke zlepšení. Kvalita provádění cviků však byla obecně lepší u všech. Během kontrolního závodu se střelci dokázali vyrovnat s únavou po předcházejícím programu, výsledky zhruba odpovídaly jejich průměrným výkonům z letošní halové sezóny.

 

V Prostějově dne 14.1.2018                                                      

 

Hana Majarová

vedoucí akce

17.01.2018

Zpráva ze soustředění SCM 8. - 12. 11. 2017, Nymburk

Zpráva ze soustředění SCM 

 

Místo konání: SC Nymburk 

Termín akce: 8.-12.11.2017 

 

Vedoucí soustředění, trenér: Hana Majarová 

Trenéři: Jan Šípek, Martin Kubec, Aneta Žďárská 

 

Účastníci: 

Michal Hlahůlek, Marie Horáčková, Aleš Změlík, Vojtěch Chochola, David Vítovec, Matěj Jech, Josef Křesala, Klára Grapová, Dominik Petr Orel, Martina Zikmundová, Petra Zikmundová, Michael Roba, Jiří Herák, Jakub Bešta, Aneta Venhudová 

 

Program soustředění: 

Termín soustředění zhruba odpovídal zahájení přípravného období, a proto byl program zaměřen především na fyzickou přípravu. V rámci setkání byli účastníci rámcově seznámeni s plány pro nadcházející sezónu. Pro každodenním programu byla zařazena regenerace. 

 

Středa 8.11.2017 

Po příjezdu všech účastníků proběhlo zahájení, kdy se všichni seznámili s aktualizovaným programem soustředění a s cíli tohoto setkání.

 

Čtvrtek 9.11.2017 

Ve čtvrtek byla dopolední část věnována velmi lehkému lukostřeleckému tréninku. Před obědem proběhla první část zátěžových testů. V odpoledním programu navázal kondiční trenér teoretickou částí v oblasti kondiční přípravy a druhou částí fyzických testů. 

 

Pátek 10.11.2017 

Páteční dopoledne bylo opět věnováno lukostřeleckému tréninku. Účastníkům byly změřeny parametry jejich nářadí. Odpolední část byla výhradně zaměřena na fyzickou přípravu, konkrétně na práci s nářadím v posilovně atd. 

 

Sobota 11.11.2017 

Sobotní dopoledne pokračovalo fyzickou přípravou, členové SCM se pro změnu učili práci s různými pomůckami. Odpolední program měla na starosti trenérka atletiky, která je provedla jak teoretickou, tak praktickou formou atletického tréninku. Pro sobotní odpoledne měli program i osobní trenéři, se kterými kondiční trenér prošel základy fyzické přípravy lukostřelce, zejména pak správné nastavení těla pro cvičení atd.

 

Neděle 12.11.2017 

V neděli byl na připraven intenzivní kruhový trénink. S trenéry byla probrána nadcházející sezóna a vysvětleny tréninkové deníky. 

 

Závěrečné hodnocení: 

Cílem tohoto soustředění byla nejen fyzická příprava v praktické rovině ale také teorie. Aby sami střelci pochopili význam správného nastavení těla, souvislosti mezi chybami v tomto nastavení a nežádoucím vlivům na techniku a důležitost fyzické přípravy. Vše si pak mohli zkusit i prakticky. Získali tak mnoho informací, se kterými teď mohou pracovat a výrazně zlepšit svoji fyzickou připravenost. Trenéři jim všechny informace sdělili velmi jasně a zároveň byli otevřeni diskuzi o specifikacích našeho odvětví. Po skončení soustředění vládla na obou stranách spokojenost a z mého pohledu to bylo velmi vydařené soustředění. 

 

V Prostějově dne 23.11.2017

 

Hana Majarová 

vedoucí akce

29.11.2017