Český lukostřelecký svaz

Soutěže

OH Peking 2008

Tisková zpráva

 

Českého lukostřeleckého svazu

Zátopkova 100/2

Praha 6

mail: info@czecharchery.cz

web: www.czecharchery.cz

tel: 233 350 206

 

Historický úspěch:

Čeští lukostřelci budou závodit na olympiádě v Pekingu!

Barbora Horáčková a Milan Andreas.


Tuto sobotu (28. 6. 2008) skončil ve Francii, v městečku Boé, poslední, čtvrtý závod letošního světového poháru. Součástí tohoto vrcholového utkání byla třetí a poslední možnost nominace na letní olympiádu v Pekingu.

Čeští lukostřelci se závodu v Boé zúčastnili v obsazení: Barbora Horáčková (LK ARCUS Plzeň), Gabriela Šudřichová (TJ Mar. Hory Ostrava), Eva Spálenková (LK Votice), Milan Andreas (LK Votice) a Jakub Mikeska (TJ Mar. Hory Ostrava).

Všichni jmenovaní postoupili úspěšně do závodu o 5 posledních olympijských nominací. Nejlepší pozici ve svých kategoriích měli Barbora Horáčková (9.) a Milan Andreas (20.). Oba čeští závodníci toho využili. Horáčková skončila úspěšně na 5. místě, Andreas byl dokonce 4. Další nominace získaly tyto země: Německo, Irán, Švýcarsko a Kypr v ženách a Portugalsko, Finsko, Bělorusko a Španělsko v mužích.

Barbora Horáčková (39 let) měla v prvním souboji volný postup, jako dalších 15 závodnic. Celkově o posledních pět míst v Pekingu bojovalo 48 žen. Ve druhém kole česká závodnice vyřadila Španělku De La Osa Mariu 97:95. Další souboj byl s Lotyškou Berzinou Zane s výsledkem 101:96. Ve čtvrtfinále, kdy se střílí 12 rozhodných šípů střílí rozloženě 4x3 šípy/70m, měla Horáčková za soupeřku Švýcarku Natalii Dielenovou. Souboj byl napínavý. V prvních dvou sadách vedla česká závodnice o bod (52:51). Ve třetí sadě měly obě soupeřky shodné skóre, takže zůstal bodový náskok pro Horáčkovou. V poslední, čtvrté sadě Dielenová naši závodnici přestřílela o dva body, a tím vyhrála poměrem 105:104. Horáčková tedy nepostoupila mezi finalistky. Ale… Z poražených čtvrtfinalistek měla nejvyšší nástřel a obsadila proto páté místo a získala tak nominaci pro Peking.

V kategorii mužů nastupoval plný možný počet, tj. 64 závodníků. Milan Andreas (19 let) měl tedy soupeře už v prvním kole. Byl jím Slovinec Žlender Matija, kterého Andreas porazil poměrem 102:106. V dalším kole nezastavil našeho závodníka v postupu Kazach Kim Konststantin (105:107). Při vyřazování ze 16 střelců Milan zastřílel výborně proti Norovi Nestengu Baardovi (106:110). Nesteng byl v kvalifikaci čtvrtý! Ve čtvrtfinále Milan porazil Bělorusa Liahusheva Alexandra 101:104. Na rozdíl od Horáčkové potřeboval nutně Milan svého čtvrtfinálového soupeře přestřílet, protože kdyby se mu to nepovedlo, měl by ze čtvrtfinalistů nejnižší nástřel a skončil by tak až osmý. Jeho duel ale skončil vítězstvím, takže cesta do Pekingu je i pro Votického závodníka otevřená. I ve finálových střelbách střílel Milan velmi dobře. Přesto skončil na celkovém 4. místě.

Česká lukostřelba bude mít olympijské zastoupení v kategorii žen po 28 letech (Moskva – Zdeňka Rousková – Padevětová a Jitka Vichová). V kategorii mužů po 16 letech (Barcelona – Martin Hámor).

V olympijské startovní listině je pouze 64 míst pro muže a 64 míst pro ženy. Tato místa se rozdělují takto:

1) na mistrovství světa rok před olympiádou, cca 40 míst, kdy nominaci získá 8 nejlepších tříčlenných družstev + cca 16 jednotlivců, kteří nejsou členy vítězných týmů

2) na kontinentálních mistrovstvích v roce olympiády (Evropa = 3 místa, získaná v nominačním závodu, který je určen všem závodníkům bez kvóty + max. 2 místa pro jednu národnost)

3) novinka této olympiády: 5 míst na posledním závodu světového poháru v roce OH, získaná opět ve speciálním závodu, který je určen všem státům bez kvóty + max. 1 místo pro jednu národnost)

V samotném závodu světového poháru v Boé dopadla z českých reprezentantů nejlépe Barbora Horáčková, která se probojovala z kvalifikace (sestava FITA 70m = 72 šípů) do eliminace (vyřazovací souboje podle „pavouka“) na 60. pozici, o kterou se dělila s Lotyškou Berzinou Zane. V eliminaci Horáčková střílela duel (2x6 šípů/70m) s Číňankou Zhao Ling, která byla v kvalifikaci 4. V první sadě měla obě závodnice stejně 52:52. Ve druhé sadě Číňanka střelila výborně 58 bodů. Horáčková „jen“ 51 bod. Skóre 110:103 posunulo Číňanku do dalšího kola eliminace a Horáčkovou z jejího původního 60. místa na konečnou 46. příčku. Celkově v kategorii ženy, olympijský luk, startovalo 124 závodnic.

Další podrobnosti, celkové výsledky, fotografie, TV spoty, o závodu jsou uvedeny na webových stránkách http://www.archery.org

30.06.2008