Český lukostřelecký svaz

Začni s lukostřelbou

Lukostřelecký trénink

Dlouhodobý proces, který je potřeba v průběhu celé kariéry oživovat doplňkovými sporty – tak označují odborníci lukostřelecký trénink.

Ideální věk, kdy děti naskočí do tréninkového kolotoče je kolem 10 let, pokud u lukostřelby vydrží a stanou se profesionály, tak se právě trénink pro ně stane každodenní rutinou. Ve vybraných lukostřeleckých klubech je možné s lukostřelbou začít i v nižším věku (např. od 6-ti let). Lukostřelecká pohybová technika je již na takové úrovni, že se záda při výstřelu zatěžují co možná nejrovnoměrněji a není potřeba se bát křívání páteře, spíše naopak lukostřelba posiluje zádové svaly, rozvíjí stabilitu celého těla a trénuje soustředění na činnost. 

 

Nicméně je důležité uvědomit si i to, že lukostřelba není jen o hodinách strávených na střelnici či v posilovně. Pohybový um a talent je potřeba rozvíjet i jinými doplňkovými aktivitami. Není nutné a ani vhodné se hned od začátku specializovat. 

 

Jaké jsou ideální doplňkové sporty pro lukostřelbu?

  • běhání
  • plavání
  • cyklistika
  • tenis
  • jóga

 

Výhodou lukostřelby je, že je možné se jí začít věnovat v jakémkoliv věku, po určité době pravidelného tréninku se významně zlepšit a dosáhnout na nejvyšší příčky. Lukostřelba stejně jako jakýkoliv jiný sport by měla být ale především zábavou. Trénink by měl být pestrý tak, aby lukostřelce rozvíjel co nejvíce a připravil je na různé situace, které mohou nastat nejen v soutěžích.

 

 

20.10.2017