Český lukostřelecký svaz

Začni s lukostřelbou

Lukostřelecké vybavení

Lukostřelba je bezpochyby krásný sport, s kterým je možné začít v jakémkoliv věku. K tomu, abyste si tento romantický sport s velkým nádechem historie mohli užít, je potřeba mít kvalitní vybavení uzpůsobené věku, výšce a silovým schopnostem začínajícího lukostřelce. 

 

Lukostřelci si mohou zvolit, jestli budou střílet z luku holého, reflexního (neboli olympijského) nebo luku kladkového. 

 

Holý luk (barebow) - je složený z madla, ramen, zakládky, tětivy, butonu a přídavných závaží, které luk pomáhají stabilizovat

 

Reflexní luk (olympijský) - tento luk obsahuje navíc oproti luku holému zaměřovač a delší (tyčové) stabilizátory, dále se na reflexním luku nachází klapačka  

 

Kladkový luk - je menší než reflexní a holý luk, na konci ramen jsou umístěné kladky, které dělají luk silnější a přesnější, lukostřelec střílející z kladkového luku drží tětivu ve vypouštěči (nikoliv v prstech jako u střelby z luku reflexního či holého)

 

Věština lukostřelekých klubů začínajícím sportovcům potřebné lukostřelecké vybavení půjčuje. Určitě není nutné začít s lukem velmi silným. Naopak se doporučuje na začátku vzít do rukou luk lehčí, který umožní jednodušší a rychlejší nácvik lukostřelecké techniky. Přestoupit na luk s vyšší zátěží je možné postupně po absolvování několika tréninků. Na českém trhu je možné vybrat luky z nejrůznějších materiálů od dřevěných, plastových přes kovové až po karbonové. Síla luku se počítá na libry (1 libra = 0,5 kg) a délka na palce (1 palec = 2,54 cm). 

 

Na základě typu luku, jeho síly, délky a velikosti lukostřelce se vybírají šípy. Šípy mohou být opět vyrobené z nejrůznějších materiálů. Používají se šípy dřevěné, hliníkové, karbonové nebo v kombinaci karbonu a hliníku. Délka šípů se také počítá na palce. Šípy mají na sobě nalepená 3 barevná peříčka (brčka), končík a špičku. 

 

K omezení tvorby modřin, oděrků a případných půchýřů slouží chrániče, které používají lukostřelci všech úrovní. Jsou jimi chrániče na prsty neboli prstíky, tapka či zástěrka. Dalšími nezbytnostmi jsou chránič předloktí a náprsenka. K dostupnému uložení šípů slouží toulec, který se nečajstěji umisťuje kolem pasu. 

 

 

20.10.2017