Český lukostřelecký svaz

Mým cílem je provádět výstřel technicky správně, a pokud se mi to bude dařit, výborné výsledky přijdou také, říká lukostřelkyně Jindřiška Vaněčková

Jindřiška Vaněčková (nej. výsledek na WA70 v sezoně 2019: 648 bodů)

V minulém roce vytvořila nový český rekord na WA70 a stala se součástí reprezentačního týmu v terčové lukostřelbě. Jindřiška Vaněčková (30) spolupracuje s korejským trenérem a chystá se bojovat o místo na Letních olympijských hrách v Tokiu.

 

Jak nyní trénujete a v čem jste se změnila lukostřeleckou přípravu v letošní sezóně oproti minulé sezóně?

V loňském roce jsem nebyla členem terčové reprezentace a připravovala jsem se na vrchol v terénní lukostřelbě, kterým bylo Mistrovství Evropy ve Slovinsku.  Navíc moje loňská sezóna byla specifická tím, že jsem strávila období od ledna do června ve Švédsku. Když jsem si vybírala místo, kam v rámci projektu Erasmus vyrazím, jednou z podmínek bylo, aby v místě mé vysoké školy byl také lukostřelecký klub. Na výběr jsem měla Polsko, Rakousko, Turecko a Švédsko. Mě nejvíc zaujalo Švédsko a odletěla jsem do švédského města Umeå.

V letošním roce jsem nově součástí i reprezentace v terčové lukostřelbě, chystám se na závody Světového poháru v terčové lukostřelbě, ME v terčové lukostřelbě a v září na MS v terénní lukostřelbě. Takže letošní sezóna je úplně odlišná a nedá se srovnávat s tou minulou.

 

Proslýchá se o Vás, že trénujete s korejským trenérem, prozradíte mi, jak jste s ním navázala spolupráci?

Na mezinárodních závodech v terénní lukostřelbě jsem navázala kontakt s Anou Umer a ta mi vykládala o tom, že lukostřelecké centrum v Lausanne organizuje zajímavé tréninkové kempy pro střelce z reflexního luku, a doporučila mi, abych se tam zajela podívat. Poprvé jsem tam jela v roce 2018 rovnou z Mistrovství světa v Cortině, absolvovala jsem osmihodinový přejezd do Švýcarska a shodou okolností tam byl kouč Kim Hyung Tak. Tenkrát to fungovalo tak, že každý účastník měl svůj jeden a půl hodinový časový blok. Za tu krátkou dobu se mnou kouč udělal několik drobných změn, vcelku mi dávaly smysl a když jsem na nich pracovala přes zimu, tak se mi dařilo tyto změny aplikovat a viděla jsem posun. Proto mě potěšil email od kouče s pozvánkou, jestli nechci přijet na jeho letní školu. V červenci 2019 jsem odjela na čtrnáct dní do jeho letní školy v Koreji.

 

Jak probíhal trénink v korejské škole?

Trénink probíhal od devíti do šesti s pauzou na oběd. V devět hodin jsme měli být připravení, rozcvičení a rozstřílení na střelecké čáře. Trenér přišel a začal nás individuálně opravovat. Bylo tam kolem deseti účastníků. Přistupoval k nám velmi individuálně, hodně používal kameru na zpětnou vazbu a názorně mi vysvětloval chyby. Na základě toho jsme pokračovali ve změnách techniky v kotvení a upravil mi délku nátahu. Poté jsem řešila problém s tvrdostí šípů.

 

Přibližně měsíc po návratu z korejské školy jste vytvořila nový český rekord. Jak na tento závod vzpomínáte?

Nový český rekord jsem nastřílela na závodě ve Znojmě, kam jsem přejížděla ze soustředění v terénní lukostřelbě, které organizoval můj klub. Dorazili za mnou dva kamarádi ze Švédska, oba kluky jsme vzali na závod v České republice. Měli jsme štěstí na počasí. Bylo příjemně pod mrakem žádné velké horko. Cítila jsem se dobře. Až poslední sadu mi začalo docházet, o co hraju, a každý šíp z této sady byl boj.

 

Jak nyní trénujete a v čem se změnila lukostřeleckou přípravu s ohledem na Letní olympijské hry v Tokiu?

Během aktuální halové sezony kladu více důraz na fyzickou přípravu, díky spolupráci Českého olympijského výboru a Českého lukostřeleckého svazu jsem se dostala do Centra pohybové medicíny Pavla Koláře, kde mám možnost využít jejich kondiční trenéry, fyzioterapeuty, maséry, lékaře a veškeré vybavení a zázemí, které centrum nabízí. To mi hodně pomáhá. Když počasí dovolí tak si užívám strahovské střelnice. Nyní to vypadá, že se podaří dokončit kryté střílení na Střeleckém ostrově, takže budu mít brzy možnost střílet sedmdesát metrů z okna.

 

Jak často trénujete?

Snažím se střílet šestkrát týdně. V případě špatného počasí nebo nemožnosti trénovat v hale, o kterou se dělíme s ostatními oddíly, jsme si vytvořili doma provizorní střelnici a užívám si střelbu na šest metrů do kuchyně.

 

Kde bydlíte?

V panelovém domě. Je to bezpečné. Střílím proti zdi a při nejhorším to odnese šíp.

 

Jaké maté pocity ze svojí přípravy?

Příprava běží dle plánu, zapracovávám drobné změny v technice, které jsem si přivezla v prosinci z Lausanne. Myslím, že je to na dobré cestě.

 

Co Vás ještě čeká před kvalifikačními závody na Letní olympijské hry?

Chystám se do Guatemaly na Světový pohár. Zkušenost s většími závody mám hlavně v akademické lukostřelbě, kde jsem se účastnila jedné Univerziády a dvou Mistrovství světa. Myslím, že to ale není srovnatelné se Světovým pohárem, kde se představí velká lukostřelecká jména, která zatím vídám ve finálových soubojích v televizi a teď vedle nich budu stát. Bude to pro mě nová zkušenost.

 

Jakým střílíte lukem?

Momentálně střílím Hoytem Formula Xi a rameny MK Zest. Je to trochu neobvyklá kombinace.

  

Máte dva luky?

Ano, mám dva luky. Od svazu mám zapůjčený střed, zaměřovač a buton, zbytek je můj. Snažím se mít oba luky vyladěné stejně. Mám od výrobce stejná ramena. Už když jsme je testovali, tak jedny jsou utažené víc a druhé jsou utažené míň, abychom dosáhli stejné síly nátahu. Nikdy oba luky nebudou úplně identické. Je potřeba střílet oběma luky.

 

Koho vnímáte jako největší konkurenci s ohledem na boj o místa na Letních olympijských hrách?

Řekla bych, že každý, kdo ještě nemá vystřílenou kvótu, je konkurence. Další konkurencí jsem sama sobě.

 

Jak vnímáte konkurenci v českém týmu?

Každá máme šanci si vystřílet místo. Nejlepší by bylo nominovat se jako družstvo a můžeme bojovat o dvě medaile.

 

Jak vidíte Vaše šance na úspěch a získání místa na Letních olympijských hrách?

Šance jsou vždycky, pracuji tak, abych byla připravena na dvě stě procent. Nicméně je tam několik faktorů, které neumím ovlivnit, ať už je to počasí nebo příprava mých soupeřek, takže uvidíme, jak to vyjde.

 

Kdo je Váš trenér?

Momentálně trénuji s Martinem Vaňkem a Martinou Mackovou, které vděčím za lukostřelecké začátky. Ona mě naučila střílet. Dále spolupracuji s trenérem Kim Hyung Takem, jezdím za ním do Lausanne nebo do Koreji.

 

Máte nějakého parťáka na lukostřelecké tréninky?

Nejčastěji trénuji s Martinem Vaňkem, který je součástí reprezentace v kladkovém luku. Sama jsem se začala zajímat o střelbu z kladkového luku, abych mohla být oporou i já pro něj a mohla jsem mu pomoct.

 

Nemáte někdy ponorku, když jste partneři a zároveň se spolu aktivně věnujete lukostřelbě?

Ponorku nemáme, ale zásadně naše rodinné problémy řešíme na D1 nebo D5 (směje se). Po deseti letech vztahu se nám to daří skloubit.

 

Koho byste chtěla vzít s sebou na Letní olympijské hry, pokud byste se nominovala?

Vzala bych Martina Vaňka.

 

Co Vás motivovalo si nastavit LOH jako cíl?

Je to sen každého sportovce. Mým cílem je provádět výstřel technicky správně, a pokud se mi to bude dařit, výborné výsledky přijdou také.

 

Máte nějaké triky, jak zvládnout případnou aklimatizaci v místě konání Letních olympijských her?

Mě se lépe létá na východ. Už teď vím, že prvních čtrnáct dní v červenci strávím v Koreji, kde mám domluvený tréninkový kemp, takže pokud by se mi povedlo nominovat na Letní olympijské hry, znamenalo by to pro mě pouze dvou hodinový let do Tokia. Navíc Jižní Korea a Japonsko jsou ve stejném časovém pásmu. . Více než časový posun řeším počasí, bude tam vysoká vlhkost, doporučovali nám chodit hodně do sauny, abychom byli zvyklí na vysokou vlhkost a teploty.

 

Máte nějaké partnery a sponzory, kteří Vás podporují?

Dlouhodobě mě podporuje Městská část Praha 13, Český lukostřelecký svaz mi přispěl nemalou částkou na přípravu. Vysoká škola ekonomická mě podporuje v rámci programu podpory sportu při studiu. Dále bych zmínila možnost navštěvovat Centrum sportovní medicíny Pavla Koláře, za což vděčím Českému olympijskému výboru. V oblasti sportovní výživy a doplňků stravy spolupracuji se Sponserfood.CZ a Starlife. Dále mě podporuje společnost Ramrods, čekám na stabilizátory, které jsou na cestě z USA. Společnosti Beiter K&K Archery mi dodávají lukostřelecký materiál. V poslední době se mi podařilo navázat novou spolupráci s firmou TRU Ball/AXCEL Archery, mám od nich zaměřovač. Významná je také podpora mojí rodiny.

 

Autor článku: Tereza Zahálková

Rozhovor se konal dne 8. 2. 2020

14.02.2020 (tk)

Aktuality

Jindřiška Vaněčková (nej. výsledek na WA70 v sezoně 2019: 648 bodů) V minulém roce vytvořila nový český rekord na WA70 a stala se součástí ...
Předsednictvo ČLS schválilo s platností od 23.6.2020 některé změny a doplnění podmínek pro soutěže:   Předsednictvo ČLS ruší povinnou ...
Vážení sportovní přátelé, další fáze rozvolňování mimořádných opatření je datována k 11. květnu 2020. Od tohoto termínu bude možné sportování až ...
Předsednictvo ČLS dne 4.5.2020 schválilo harmonogram a omezení pro spuštění soutěží v sezóně 2019/2020. Kalendář závodů bude uvolněn od pondělí ...
Informativní leták od Ministerstva zdravotnictví určený sportovnímu odvětví. 
Na základě aktuální situace a s ohledem na prognózy na následující měsíce a k opatřením zaváděným World Archery, jsme v součinnosti s předsednictvem ...
Přečtěte si březnové vydání březnové vydání World Archery News.
Martin Hámor (nej. výsledek na WA70 v sezoně 2019: 659 bodů)  Na Letních olympijských hrách v Barceloně se v roce 1992 pokusil zvítězit český ...