Český lukostřelecký svaz

Když se to nepovede, tak si z toho nebudu lámat hlavu, když se to povede, tak budu šťastný, říká o možné nominaci na kvalifikační závody na Letní olympijské hry v Tokiu lukostřelec Tadeáš Kalvas

Tadeáš Kalvas (nej. výsledek na WA70 v sezoně 2019: 643 bodů)

Účast na Letních olympijských hrách patří mezi jeho sny a nyní mám možnost změnit svůj sen ve skutečnost. Tadáš Kalvas (29) se rozpovídal o přípravě na nominační závody a trénování s týmovými parťáky Erikem Ebermannem a Honzou Vožechem.

 

Jak se Vám daří? Jak se připravujete?

Mám zdravotní obtíže, zablokovala se mi záda, nyní jsem objednán na rehabilitaci a fyzioterapii. Jinak se připravuji se jedenkrát v týdnu v posilovně a třikrát až čtyřikrát v týdnu na střelnici. A k tomu normálně pracuji a mám nějaké další povinnosti, takže tréninku nedávám úplně tolik, kolik by si to zasloužilo.

 

Jaké profesi se věnujete?

Dělám konstruktéra, vyvíjím formy pro plastové díly. Zaměstnavatel mi vychází vstříc, protože mohu v průběhu dne odejít, absolvovat lukostřelecký trénink ještě za světla, poté se vracím do práce a za tmy dokončuji pracovní povinnosti. 

 

Změnila se nějak Vaše příprava s ohledem na to, že budete usilovat o účast na kvalifikačních závodech na Letní olympijské hry v Tokiu?

Ano, určitě oproti loňské sezóně, kdy jsem přes zimu nestřílel venku v podstatě vůbec, jsem letos absolvoval v hale možná 5 tréninků a převážně střílím venku. S kluky, Honzou Vožechem a Erikem Ebermannem, jsme si postavili na střelnici vytápěný stan a máme možnost trénovat dlouhé vzdálenosti v podstatě kdykoliv. Doufám, že na jaře se moje pracovní povinnosti uklidní a budu se moct více věnovat tréninku.

 

Vy se více soustředíte na terénní lukostřelbu, v minulé sezóně jste zaznamenal úspěch na Mistrovství Evropy v terénní lukostřelbě. Jak tento šampionát hodnotíte?  

Na Mistroství Evropy v terénní lukostřelbě jsem obsadil 11. příčku. Tento závod vnímám jako úspěch, nastřílel jsem si tam osobní rekord. Je pravda, že se venku více věnuji terénní lukostřelbě a upřímně jsem ani nepočítal, že bych se letos na jaře mohl prát o účast na kvalifikačních závodech na Letní olympijské hry v Tokiu. Byl jsem tam přizván, i přesto, že nejsem součástí reprezentačního týmu. Bylo mi to vysvětleno tak, že jsem byl přizván, abych doplnil tým. Je pravda, že mi šla výkonnost nahoru, takže teoretická šance, abych mohl na Mistrovství Evropy jet, tam je, ale nějak s tím moc nepočítám. Beru to spíše tak, že jsem sparing partnerem pro Honzu a Erika. Na druhou stranu jsem jednou řekl, že se o účast na Mistrovství Evropy poperu a teď tomu podřizuji všechno, ale vím, že kluci jsou na tom lépe.

 

Jaké máte další cíle pro tuto sezónu?

Mám cíl obhájit titul na Mistrovství České republiky v terénní lukostřelbě a dále se chystám na Mistroství světa v terénní lukostřelbě, které se koná na konci září, kde bych chtěl skončit mezi patnácti nejlepšími lukostřelci.

 

Jak vnímáte konkurenci v rámci českého týmu?

S ohledem na to, že jsem vloni nenastřílel reprezentační limity, jsem v nominačních závodech malinko v nevýhodě. To mi nevadí, s tím souhlasím. Vím, že papírově je nade mnou sedm lidí, nicméně přes zimu se mi díky tréninku a změně techniky čísla trochu zvedají a myslím, že bych mohl mít teoretickou šanci dostat se mezi nejlepší tři lukostřelce u nás a myslím, že bych mohl s kluky jet. Já tomu věřím a budu k tomu tak přistupovat.

 

Jaké máte pocity z Vaší přípravy?

Tím, že bojuji od spodu, tak ode mě není nic očekáváno. Když se to nepovede, tak si z toho nebudu lámat hlavu, když se to povede, tak budu šťastný.

 

Absolvoval jste někdy dopingovou kontrolu?

Ano, byl jsem dvakrát testován, pokaždé negativně. Obojí bylo na MČR v hale, jednou jsem vyhrál a podruhé mě náhodně vybrali.

 

Jakým lukem střílíte?

Mám nově od Českého lukostřeleckého svazu střed od Hoyta Xceed a Velos ramena. Záložní luk mám WinWin Inno Max a ramena X-tour. Je v plánu dokoupit druhý Hoyt, abych měl dva stejné luky. Určitě je to rozdíl střílet s jedním a druhým lukem. Na terénní se hodí mít dva stejné luky, na závodech není čas ani možnost na trati něco opravovat, vadná součástka, nebo nejlépe celý luk se musí vyměnit a pokračovat v okruhu.

 

Nově jste tedy přešel na luk Hoyt, jste s ním spokojený? Vnímáte nějaký rozdíl oproti luku od společnosti WinWin?

Myslím si, že i právě díky novému luku Hoyt jdu bodově nahoru. Hoyt se mi snáz testuje, už od první chvíle s ním mám lepší soustřel. Celý luk má jinou geometrii, jiné naklopení ramen a má více prostoru v oblasti butonu a pro založení šípu. Podle mě i tohle může mít svoji roli.

 

Jak máte silný luk?

Tahám 44 liber.

 

Kdo je Váš trenér?

Honza Šípek.

 

V klubu jste s více lukostřelci na podobné lukostřelecké úrovni, pomáhá Vám to v tréninku?

Určitě, musím říct, že kluci jsou jeden z hlavních důvodů, proč tu lukostřelbu dělám. Parta u nás v klubu je skvělá, moc rád trávím s kluky čas na střelnici, protože mám náročnou práci a potřebuji občas vypnout a bavit se, a to mi s kluky na střelnici jde.

 

Koho byste chtěl sebou na olympiádu?

Určitě bych vzal Honzu Šípka.

 

Přemýšlel jste o tom, jakým způsobem byste zvládl aklimatizaci v místě konání Letních olympijských her?

Od mládí mám dost nepravidelný režim spánku. Předpokládám, že časový posun by na mě neměl takový dopad. Sám rád cestuji a nikdy to na mě nezanechalo žádné stopy. Více se bojím horka a vlka, s tím bych mohl mít větší problém, protože horko nemám moc rád.

 

Máte nějaké partnery nebo sponzory, kteří Vás podporují v lukostřelecké přípravě?

Rád bych zmínil Plzeňský kraj, který mě podporuje dlouhodobě, dále bych uvedl svého zaměstnavatele Stäger Inovac Packaging s.r.o., který mi umožňuje trénovat, kdy já potřebuji a mám volnější pracovní dobu. A samozřejmě nesmím zapomenout na 1. LK Plzeň 1935, který do mě investuje nemalé peníze.

 

Jak Vás podporuje Český lukostřelecký svaz?

Od Českého lukostřeleckého svazu mám nový luk, dále pro nás svaz zajištuje například soustředění, které proběhne příští týden v centru u Beitera.

 

Autor článku: Tereza Zahálková

Rozhovor se konal dne: 5. 2. 2020

11.02.2020 (tk)

Aktuality

Tadeáš Kalvas ( nej. výsledek na WA70 v sezoně 2019: 643 bodů) Účast na Letních olympijských hrách patří mezi jeho sny a nyní mám možnost ...
Předsednictvo ČLS schválilo s platností od 23.6.2020 některé změny a doplnění podmínek pro soutěže:   Předsednictvo ČLS ruší povinnou ...
Vážení sportovní přátelé, další fáze rozvolňování mimořádných opatření je datována k 11. květnu 2020. Od tohoto termínu bude možné sportování až ...
Předsednictvo ČLS dne 4.5.2020 schválilo harmonogram a omezení pro spuštění soutěží v sezóně 2019/2020. Kalendář závodů bude uvolněn od pondělí ...
Informativní leták od Ministerstva zdravotnictví určený sportovnímu odvětví. 
Na základě aktuální situace a s ohledem na prognózy na následující měsíce a k opatřením zaváděným World Archery, jsme v součinnosti s předsednictvem ...
Přečtěte si březnové vydání březnové vydání World Archery News.
Martin Hámor (nej. výsledek na WA70 v sezoně 2019: 659 bodů)  Na Letních olympijských hrách v Barceloně se v roce 1992 pokusil zvítězit český ...